A világ legbüdösebb gyümölcse hihetetlenül egészséges

GettyImages-931749726
Olvasási idő kb. 4 perc

A Délkelet-Ázsiában honos durián kétes dicsőséggel büszkélkedhet: minden idők legbüdösebb gyümölcsének számít, ugyanakkor rendkívül finom és egészséges is. Mit érdemes tudni erről a különös és rendkívül megosztó gyümölcsről, és miért érdemes – orrfacsaró szaga ellenére – kipróbálni?

Büdös, de finom (és egészséges)

Az Európában viszonylag ismeretlen durián az ázsiai kontinensen kifejezetten népszerű csemegének számít, Kínában, Malajziában, Thaiföldön, Indonéziában, Vietnámban és más országokban is szívesen fogyasztják, ugyanakkor orrfacsaró, romlott húsra és rothadó hagymára emlékeztető szaga miatt mindenütt fokozott óvatossággal bánnak vele. A jellegzetes szagot egy, a gyümölcsben található ritka aminosav, az etionin okozza, célja pedig az állatok figyelmének felkeltése, melyek megeszik a növényt, majd elhullajtják a magokat, biztosítva annak szaporítását. Az „aroma” annyira átható, hogy szigorúan tiltják a durián fogyasztását a tömegközlekedési eszközökön, repülőtereken, felvonókban és szállodai szobákban.

Nem szabad azonban, hogy a borzalmas szag elriasszon, a nagyjából 30 centi hosszú és 15-25 centi átmérőjű termés tejsodóra emlékeztető puha, fehér, krémes húsa ugyanis kellemesen édes, nagyon tápláló, és dúskál hasznos tápanyagokban. A Malajziában szerényen a „gyümölcsök királyának” becézett durián nemcsak a legbüdösebb, de az egyik legegészségesebb gyümölcs is a világon: egyetlen termés 23 grammnyi növényi rostot tartalmaz, mely a teljes napi szükségleted kielégíti, emellett tele van C-, B2-, B3-, és B6-vitaminnal, káliummal, folsavval, rézzel, mangánnal, magnéziummal, és tiaminnal.

Figyelmeztető tábla Szingapúrban: duriánt fogyasztani tilos!
Figyelmeztető tábla Szingapúrban: duriánt fogyasztani tilos!Taro Hama e-kamakura / Getty Images Hungary

Afrodiziákumként is ismert a legbüdösebb gyümölcs

Mindemellett a gyümölcs anticianidokban, polifenolokban, flavonoidokban és egyéb hasznos növényi tápanyagokban is dúskál, és rengeteg ómega-3 zsírsavat tartalmaz, utóbbi tekintetében a halételekkel és más tengeri finomságokkal kel versenyre. Hihetetlenül magas fehérjetartalma miatt – 250 gramm duriánpépben 9 gramm tiszta növényi fehérje található – hasznos része lehet a vegetáriánus és vegán étrendeknek; sportolók, aktív életmódot folytató személyek számára pedig hihetetlen energizáló hatása miatt jó választás. A durián igazi energiabomba, ami könnyen és gyorsan felpörget, sőt, még potencianövelőként is beválik – nem véletlen, hogy az ázsiai kultúrákban az egyik legősibb afrodiziákumnak számít.

A maláj és ázsiai népi gyógyászat nem csak a durián gyümölcs húsát, a teljes növényt, a leveleket, a gyökeret és a termés héját is hasznosítja, kiválóan működik például fejfájás csillapítására, sárgaság ellen, illetve bőrbetegségek gyógyítására. A növényben található egészséges tápanyagok javítják az immunrendszer teljesítményét, és antibakteriális hatásuk miatt segítenek megküzdeni a fertőzésekkel, továbbá csökkentik a szervezet koleszterinszintjét, akadályozva a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.

A világ legbüdösebb és egyik legegészségesebb gyümölcse
A világ legbüdösebb és egyik legegészségesebb gyümölcseCarlina Teteris / Getty Images Hungary

Ugyan a durián rendkívül édes, más egzotikus gyümölcsökhöz képest alacsonyabb glikémiás indexszel rendelkezik, vagyis fogyasztása ajánlott azoknak, akik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát szeretnék csökkenteni. Egyes kutatások szerint magas antioxidáns-tartalma miatt a durián a rákos daganatok kifejlődésének kockázatát is hátráltatja, de ezt az információt érdemes inkább feltételezésként, mintsem bizonyított tényként kezelni.

Ne fogyaszd alkohollal együtt

A durián számtalan fogyasztási módja ismert, Ázsiában csokoládét, fagylaltot, tortát, hal- és húsételekhez használt szószt, sőt, nyalókát és cukorkát is készítenek belőle, a növény pépesített húsát pedig gyakran rizzsel fogyasztják. A gyümölcs legegyszerűbb fogyasztási módja, ha a kiszeded belőle a húsát – a kemény, szúrós héjat késsel érdemes felnyitni és kesztyűben hozzá nyúlni –, majd frissen, önmagával vagy rizzsel keverve megeszed, de érdemes a fagyasztott duriánhúst is kipróbálni. A különböző receptgyűjteményekben, ázsiai konyhával foglalkozó oldalakon rengeteg, durián felhasználásával készült receptre bukkanhatsz, melyekből kedvedre válogathatsz.

Vigyázni kell ugyanakkor, nehogy alkoholos italokkal együtt fogyaszd a duriánt, a növényben található kénes összevetők ugyanis akadályozhatják az alkohol lebomlását a szervezetben, így könnyebben szenvedhetsz alkoholmérgezést.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek