A falak mérgezhetnek mindannyiunkat: sokkoló az új felfedezés

Pásztor Liliána
GettyImages-976111106
Olvasási idő kb. 3 perc

Amikor a mikroműanyag forrásairól van szó, sokan a műanyag zacskókra vagy a vízpalackokra gondolnak. Azonban a Torontói Egyetem kutatói egy új tanulmányban arra figyelmeztetnek, hogy egy másik fontos forrást is figyelembe kell venni: a festékeket. Hihetetlen, de akár a falak is mérgezhetnek.

A mikroműanyagok olyan műanyag szemcsék, amelyek 5 mm-nél kisebbek, és szabad szemmel nem láthatók. Korábbi kutatások már arra figyelmeztettek, hogy ezek a parányi műanyagok toxikus hatásokkal rendelkeznek, amelyek akár az emberi egészségre is károsak lehetnek, beleértve a rák kialakulásának kockázatát is.

Így mérgezhet a fal

A mikroműanyagok felhalmozódása már a föld legtávolabbi helyein is felfedezhetők, a Mount Everest csúcsától kezdve a Mariana-árok legmélyebb pontjáig. A kutatók most arra figyelmeztetnek bennünket, hogy a hétköznapi festékek a mikroműanyagok egyik legnagyobb, mégis alulértékelt forrásai lehetnek.

A fal csiszolása során is mérgező mikroműanyagok kerülhetnek a levegőbe
A fal csiszolása során is mérgező mikroműanyagok kerülhetnek a levegőbeIgor Alecsander / Getty Images Hungary

A festékek többféle módon is mikroműanyagokat bocsáthatnak ki a környezetbe. A festékek apró részecskékre bomlanak, különösen karbantartás vagy felújítás során – például a falelületek csiszolásakor– de akkor is, ha a festékek az időjárás hatására károsodnak. A kutatók szerint a festékek mikroműanyagként való kibocsátásának nagysága évente mintegy 1,8 millió tonnára ugrott világszerte. Mindez arra utal, hogy

a mikroműanyagok legnagyobb forrásai a festékek lehetnek.

A kutatók arra kérik a tudományos közösséget, hogy sürgősen végezzenek kutatásokat a festékek mikroműanyag kibocsájtásáról, hogy jobban megértsük azokat az anyagokat, amelyeknek a használata hozzájárul a környezeti szennyezéshez. A kutatók hangsúlyozzák, hogy alapvető fontosságú a környezetben jelen lévő műanyag-koncentráció mérése és a festékek toxikológiai hatásainak vizsgálatára irányuló további kutatások elvégzése.

Az orvostudomány szerint a mikroműanyagok hosszú távú hatásai még nem teljesen ismertek, de az egyre növekvő jelenlétük aggodalomra ad okot, és fontos, hogy a jövőben komolyabb figyelmet fordítsunk a problémára.

Ha kíváncsi vagy rá, milyen rémisztő helyen találtak mikroműanyagot az emberi testben, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek