Ha betörnek hozzád, itt keresik először értékeidet

GettyImages-147031122
Olvasási idő kb. 3 perc

Amióta léteznek bűnügyi statisztikák, a vagyon elleni bűncselekmények a leggyakoribbak. Noha a koronavírus-járvány előtt csökkent a számuk, 2022–2023 óta ismét enyhén emelkedik. Jelenleg az összes bűncselekmény közel fele ide tartozik – a betörések is. Lássuk a részleteket, és azt, hogy mely értékekre utaznak a leginkább a lakásokba betörő tolvajok.

Bár a dolog elleni erőszakkal elkövetett lopások – közismertebb nevükön a betörések – száma elenyésző, azt érezhetjük, hogy a statisztikákban szereplő adatoknál jóval többször fordul elő, hiszen e jogsértés mégiscsak közvetlenül az otthonunkat, az életterünket, az intimzónánkat érinti.

A betörőknek az idő is nagyon értékes

„A betöréses lopás közel kétharmada a lakóházakban történik, ezeket követik a nyaralók és a társasházi lakások, majd a tanyák és végül a panellakások. Arról nincsenek kutatási adatok, hogy mi az, amit biztosan felforgatnak az elkövetők, így leginkább abból érdemes kiindulni, mi az, amihez a legtöbbször hozzányúlnak” – mondja dr. Molnár István Jenő jogász, bűnmegelőzési szakértő. Hozzáteszi: az elkövetők legnagyobb ellensége az idő, így ők minden esetben arra koncentrálnak, hogy a lehető legrövidebb idő alatt bejussanak, s minél gyorsabban távozhassanak. Ezért első helyen az udvari fészerek, kisházak, tárolók állnak, amelyeket általában nem is védünk akkora erőkkel, mint a lakóterünket. 

A betörők a nappaliban fogják először keresni az értékeinket
A betörők a nappaliban fogják először keresni az értékeinketShutterstock

Az idő mellett fontos, hogy minél kisebb legyen a lebukás kockázata, így alapvetően ott próbálnak bejutni, ahol a legkisebb az ellenállás. Ezért legtöbbször a nem kellőképpen védett nyilászárókon keresztül hatolnak be a lakásokba.

Ezek legtöbbször a nappaliba, vagy valamelyik hálószobába engednek közvetlen bejutást, így abban biztosak lehetünk, hogy ezeken a lakrészeken kutatni fognak.

„Bár régi trükk, s ma már kevésbé jellemző, az ösztönszerű cselekvéseket nehéz kiiktatni, így az elkövetők a mai napig gyakran túrják fel az ágyat, a matrac alatt tartott értékek megtalálása reményében. A hálókban, gardróbokban egyértelműen a szekrényeink, a fiókjaink, a cipősdobozok és a bőröndök vannak veszélyben” – mondja a szakértő, aki harmadikként a nappaliban található könyvesszekrényekre és dísztárgyakra hívja fel a figyelmet, hiszen egy könyv kivágott belseje, egy hamis könyvgerinc vagy egy váza kiváló rejtekhelye lehet ékszereknek, készpénznek.

Negyedik helyre kerül a fürdőszoba, ott általában kevesebb a bútor, olykor ugyanakkor a vécétartályba is belenéznek. Az ötödik hely, bármily meglepő, a hűtőszekrények fagyasztója.

Az illetéktelen látogatók sokszor csak épp arra várnak, hogy alkalmat adjunk nekik a besurranásra. Cikkünkből kiderül, leginkább mivel csalogatjuk be a betörőket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek