Egy olvasónk hívta fel a figyelmet a természetkárosító gyakorlatra, melynek szemtanúja volt a mai nap folyamán. Több krosszmotoros hajtott keresztül a kocsi Hosszúvölgy tanösvényen Dad felé, nem törődve sem a túrázókkal, sem azzal, hogy
letarolják a Dunántúl területén alig néhány helyen élő védett növényállományt, mely egyúttal a terület jelképe is.
A borítóképünkön is látható tarka sáfrány (crocus reticulatus), mely a nyugati országrészben egyedül ebben a térségben nő nagyobb állományban, védett. Eszmei értéke tövenként 10 ezer forint. Ez a virág egyike a legkorábban nyíló, védett növényeinknek.

Védett növényeket taroltak le a motorosok
Olvasónk túrázás közben vette észre a közeledő motorosokat, integetve próbálta jelezni nekik, hogy vigyázzanak a növényekre, miközben fel is vette őket telefonjával.
„Intettem, hogy álljon meg, mert megkérdeztem volna a célját, de csak jobban húzta a gázkart, majdnem elesett — mesélte. — A felvételeken jól látszik, hogy rendszeresen járhatnak ide motorozni."
A Komárom-Esztergom vármegyei Kocs közvetlen közelében található hosszan elnyúló löszvölgy a legutolsó jégkorszak óta őrzi a tájat. Mivel az ember ezt a területet mindig is legelőként hasznosította, így a letűnt korok élővilágát is őrzi. 2015-ben alakították ki azt a 4 km hosszú tanösvényt mely tizenkét állomáson keresztül kalauzolja végig a látogatókat a hely különleges élővilágát bemutatva.

A 2009. évi XXXVII. törvény értelmében (92/A. §) erdőben, illetve erdei úton quaddal, terepmotorral, segédmotorral közlekedni tilos, a védett erdőterületen ilyen járművekkel közlekedő személlyel szemben szabálysértési eljárást indítanak, illetve a rendőrség helyszíni bírsággal sújtja a renitenseket a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóságának egy korábbi közleménye értelmében. A magyar tanösvények jelentős része is csak gyalogosan, illetve esetenként kerékpárral látogatható.
A motorosok jelenlétével kapcsolatban megkerestük a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóságát, arra is kíváncsiak voltunk, mekkora pusztítást végezhetnek a járművekkel védett természeti környezetben, és miként lehet helyreállítani azt. Válaszukat követően frissítjük a cikket.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés