A mesterséges intelligencia gyors fejlődésének köszönhetően ma már az emberek ingyenes generatív AI-eszközöket használhatnak a házi feladatuk megoldására, vagy a munkájuk megkönnyítésére is. Ezek az eszközök szinte azonnali válaszokat adhatnak, amelyek időt takarítanak meg számukra. Azonban a válaszok gyakran pontatlanok lehetnek, emellett az AI használata a gondolkodásunkat is negatívan befolyásolhatja.
Így butíthat az AI-használat
Egy, a Microsoft és a Carnegie Mellon Egyetem kutatóinak új tanulmánya szerint a generatív AI-eszközök meglepő módon befolyásolják azt, hogyan gondolkodunk kritikusan és hogyan oldunk meg problémákat önállóan. A kutatók 319 olyan dolgozót kérdeztek meg – főként a számítástechnika, a matematika, a művészetek és a dizájn területéről –, akik a munkájuk során generatív AI-eszközöket, például ChatGPT-t használnak. A résztvevők összesen 936 példát hoztak arra, hogyan használják ezeket az AI-eszközöket, valamint arról is beszámoltak, hogy ezek alkalmazása során mennyire törekedtek kritikus gondolkodásra.

Az adatok azt mutatták, hogy azok az emberek, akik jobban bíztak a generatív AI képességeiben bizonyos feladatok elvégzésében, kevésbé gondolkodtak kritikusan. Hosszú távon ezek az eszközök túlzott függőséghez vezethetnek, valamint csökkenthetik az önálló problémamegoldó képességet.
Azok a munkavállalók, akik magabiztosabbnak tartották saját képességeiket, kritikusan átvizsgálták az AI által adott eredményeket. Ezzel szemben azok, akik kevésbé voltak tapasztaltak egy adott feladatban, jobban támaszkodtak az AI által generált válaszokra.
Vannak területek, amelyeken nagyon hasznos lehet az AI. Az alábbi cikkünkben összeszedtünk néhányat.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés