4 egyszerű mozdulatsor, hogy tested ne öregedjen gyorsan

menopauza mozgas
Olvasási idő kb. 5 perc

Az életkor előrehaladtával a testünk olyan változásokon megy keresztül, amelyek jelentősen befolyásolhatják a mozgásképességünket. Ha időben elkezdünk olyan gyakorlatokat végezni, amelyek lelassítják a fizikai változásokat, ellensúlyozhatjuk az életkorral összefüggő hanyatlást.

A leggyakoribb az izomvesztés, az ízületi fájdalom és a csökkent csontsűrűség, melyek nemcsak a mozgásunkat befolyásolják, hanem krónikus fájdalomhoz és csonttöréshez vezethetnek. Ezek a kihívások különösen a menopauzában és posztmenopauzában lévő nőknél jelentkeznek, de az idősödő férfiakat is érintik, különösen akkor, ha ülő életmódot folytatnak. 

Így befolyásolja az öregedés a fizikumunkat

Jó hír azonban, hogy bizonyos típusú gyakorlatokkal és rendszeres edzéssel megelőzhető, hogy a testünk idő előtt megöregedjen, és fenntarthatjuk azt az aktív életmódot, mellyel jobb lehet az életminőségünk a későbbi években is.

Bizonyos mozgásformákkal megelőzhető, hogy testünk idő előtt megöregedjen
Bizonyos mozgásformákkal megelőzhető, hogy testünk idő előtt megöregedjen

Amikor elkezdünk öregedni, az izmok természetes módon veszítenek tömegükből és erejükből. A szarkopéniának nevezett folyamat, a csontritkuláshoz hasonlóan napjainkban közegészségügyi probléma, hiszen az időskorúakat tömegesen érinti.

Az izomerő- és izomtömeg-csökkenés jellemzően 30 éves kor körül kezdődik, és 60 éves kor után felgyorsul.

Az izomtömeg csökkenése óriási kihívást jelent a mindennapi tevékenységek során, emellett pedig növeli az esések és a sérülések kockázatát. Az izomerő megőrzése elengedhetetlen a mobilitáshoz, az egyensúlyhoz és ahhoz, hogy mások segítsége nélkül, önellátó módon élhessünk akkor is, amikor már megöregedtünk. 

Kutatások bizonyítják, hogy 50 éves kor után a nők évente elveszítik izomtömegük 8 százalékát, és mivel az izmok kalóriát égetnek el, az izomvesztés hozzájárul a súlygyarapodáshoz, különösen igaz ez akkor, ha nem változtatunk a kalóriabevitelen, vagy nem kezdünk el rendszeresen mozogni.

Az ízületeket és a csontokat sem kíméli az öregedés

Testünk öregedése az ízületeinket is megviseli, és ha az ízületeket párnázó porc elhasználódik, akkor az fájdalmat okoz, és korlátozza a mozgásunkat. Éppen ezért az ízületek egészségének megőrzése kulcsfontosságú annak érdekében, hogy mozgékonyak maradhassunk.

Az ízületi fájdalom az öregedés egyik testi tünete
Az ízületi fájdalom az öregedés egyik testi tünetePeopleImages / Getty Images Hungary

Az ízületi fájdalom a menopauzában lévő nők egyik leggyakoribb panasza, amit az ösztrogéncsökkenés okoz, melynek automatikus következménye az izomvesztés is. Az életkorral a csontsűrűség is csökken, így megnő a törések és a csontritkulás kockázata. Mindez hatványozottan igaz a menopauzán már átesett nőknél, és nemtől függetlenül azoknál, akik ülő életmódot folytatnak.

Így mozogjunk, hogy a testünk idő előtt ne öregedjen meg

Ahhoz, hogy megőrizzük fittségünket, legalább napi 20 perc vagy heti 150 perc közepes intenzitású aerob típusú sportra és heti két nap közepes intenzitású izomerősítő tevékenységre van szükségünk. Így érhető el, hogy erősek legyünk, fokozzuk a mobilitást, javítsuk az egyensúlyérzékünket, valamint, hogy egészséges legyen a szívünk és az érrendszerünk. Ennek érdekében az alábbi mozdulatsorokat kell rendszeresen elvégeznünk:

Ellenállást fokozó edzés: Segít megelőzi az izomvesztést. Ez az edzés tartalmazhat súlyzós edzést, szalagos gyakorlatokat és saját testsúlyos gyakorlatokat, például fekvőtámaszokat és guggolásokat. Hetente legalább két-három alkalommal végezzük el ezeket az erősítő gyakorlatokat.

A súlyzós edzések nemcsak erősítenek, hanem a csontritkulást is megelőzik
A súlyzós edzések nemcsak erősítenek, hanem a csontritkulást is megelőzikPeter Muller / Getty Images Hungary

Mozgáskészséget fejlesztő gyakorlatok: Az izmok egészségének megőrzése elengedhetetlen a merevség megelőzéséhez, az ízületek mozgékonyságának támogatásához és a lágyrész sérüléseinek csökkentéséhez. Mobilitás-központú edzésforma például a jóga és a pilates.

Egyensúlygyakorlatok: Időskorban nagyobb az esélye az esésekkel járó baleseteknek, melyek nemcsak aggodalomra adnak okot, hanem gyakran végzetes kimenetelűek is lehetnek. Ezek elkerülése érdekében fontos az egyensúlyt segítő edzés. Hasznosak lehetnek a hagyományos, egy lábon állós egyensúlytréningek, valamint az instabil felületre, például labdára támaszkodó gyakorlatok.

Kardióedzések: A kardiovaszkuláris gyakorlatok létfontosságúak a szív egészségének megőrzésében, a keringés javításában, a kalóriaégetés és az általános állóképesség növelésében. Az olyan kímélő tevékenységek, mint például a séta, az úszás vagy a beltéri kerékpározás jó választás idősebb korban is. Mindezek nemcsak a szív egészségét segítik, hanem a csontsűrűséget is növelik.

A szakértők szerint a nőknek kevesebb hangsúlyt kell fektetniük a kardióra, és több ellenállást fokozó gyakorlatot kell végezniük, hiszen a csontsűrűség növelésében a súlyzós gyakorlatoknak jelentős szerepük van.

Az elmúlt évszázadhoz képest szemlátomást megváltozott a férfiak testalkata.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek