VII. Kleopátra egyiptomi királynő Julius Caesart is levette a lábáról, de tényleg kivételes szépséggel bírt, ahogy a közkeletű legenda tartja?
A hollywoodi legenda szerint a Ben-Hur forgatásán életét vesztette egy kaszkadőr, és a baleset benne maradt a filmben. Tényleg igaz a történet?
A valóságon alapul a Napóleon-film előzetesében látható a képsor? A francia császár tényleg ágyúval lőtte az egyiptomi piramisok tetejét? Mi a helyzet a szfinx orrával?
A franciák nemzeti ünnepe július 14-e, amikor a párizsi tömeg elfoglalta a zsarnokság börtönének tartott Bastille-t. De tényleg az önkény miatt rohanták meg a hírhedt börtönerődöt?
Egy népszerű legenda szerint több tízezer gyerek indult keresztes hadjáratra a 13. század elején. Mennyi igaz mindebből?
Tényleg szinte sosem fürödtek, és állandóan mocskosak voltak a középkori emberek? Mennyi igaz a népszerű hiedelemből?
Jóval rövidebb élettartam adatott meg a középkori emberek számára, és 30-40 évesen már öregnek számított valaki? Utánajártunk az igazságnak.
Tényleg igaz a legenda, miszerint a trianoni békeszerződés 100 év után lejárt, vagyis már három éve mindent vissza kellett volna kapnunk?
Az ismert mondás szerint Nagy Lajos király uralkodása idején három tenger mosta Magyarország partjait. Tényleg így volt?
A régi legenda szerint Roosevelt elnök előre tudott a Pearl Harbor elleni japán támadásról, de hagyta, hogy megtörténjen, és legyen ok belépni a második világháborúba. Mennyi igaz ebből?
Igaz a legenda, miszerint az ókori Spárta lakói a gyengének ítélt csecsemőket a mélybe vetették a Taigetosz-hegy tetejéről?
Az ismert történet szerint a japán öngyilkos pilóták, a kamikazék önszántukból mentek a halálba – de tényleg így történt?
Az ismert történet szerint a kegyetlen zsarnok Néró császár felgyújtatta Rómát, és gyönyörködött az örök város pusztulásában. Tényleg így történt?
A legenda szerint Búvár Kund, I. András király hős vitéze egymaga fúrta meg az éjszaka leple alatt az ellenséges német hajókat. Mennyi igaz mindebből?
Az újkor legnagyobb tudósa, Isaac Newton tényleg azután jött rá a gravitáció törvényére, hogy a fejére esett egy alma? Mennyi az igazság a legendából?
A nácik találták ki a Németországot behálózó autósztrádák ötletét, és tényleg máig a Hitler által építtetett autópályákat használják a németek?
Mennyi igaz az Avatarból? A régi klisé szerint az amerikai őslakosok mélyen tisztelték a természetet, és csak az európai telepesek kezdték pusztítani a kontinens élővilágát. De tényleg így volt?
A legenda szerint a zseniális győri szerzetesnek és tudósnak, Jedlik Ányosnak köszönheti a világ a szódavizet és a fröccsöt – de tényleg igaz ez?
Gyakran hallott anekdota, miszerint az 1960-as évek feminista aktivistái tiltakozásként elégették a melltartóikat. Mennyi igaz ebből?
Igaz a történet, miszerint a világ legnépszerűbb üdítőitala fontos összevetőjeként egykor kokaint tartalmazott?
Az 1920-as trianoni békeszerződés a magyarság egyik legnagyobb tragédiája. De tényleg semmihez sem fogható, páratlan igazságtalanság a történelemben?
Igaz a legenda, miszerint Walt Disney holttestét lefagyasztották, és máig a Disneyland alatti katakombákban várja, hogy a jövőben új életre keltsék?
A híres legenda szerint a Lumière fivérek első filmvetítésén a közönség pánikba esett, és kirohant a vásznon érkező vonat láttán. Tényleg így történt?
Átok ül a magyar népen, ezért viszálykodunk folyton egymással? Mi köze a történetnek Szent Istvánhoz, és mennyi igazság lehet benne?
Mindenki ismeri a legendát, miszerint nomád őseink a lovak nyerge alatt puhították a nyers húst – de vajon tényleg így történt?
A legenda szerint II. Szilveszter pápa küldte a Szent Koronát István királynak, méghozzá isteni sugallatra - de tényleg így történt?
A legenda szerint a hunok rettegett uralkodója arany-, ezüst- és vaskoporsóban fekszik valahol a Tisza mélyén – de mi lehet az igazság?
Mindenki ismeri a legendát, miszerint a középkori urak erényövet helyeztek feleségükre, nehogy távollétükben hűtlenkedjen – de mennyi igaz mindebből?
A közismert történet szerint a Holdra lépve Neil Armstrong egy bizonyos Mr. Gorskyt emlegetett: ki lehetett a rejtélyes figura?
Minden kisiskolás ismeri a legendát, miszerint Hunyadi Mátyás gyakran öltött magára egyszerű gúnyát, és osztott inkognitóban igazságot. Mi a valóság?
A legenda szerint a Nobel-díj alapítójának neje egy ismert matematikusprofesszor miatt hagyta el őt. Tényleg így történt?
Valóban szarvas sisakban indultak csatába a viking harcosok, mint a filmekben és a Wagner-operákban?
Georges Clemenceau gyűlölte fia magyar származású feleségét – ezért mért súlyos büntetést Magyarországra. Tényleg igaz a történet?
Tényleg a híres római államférfi a közismert szülészeti eljárás névadója?
Mindenki tudja: Petőfi Sándor a Nemzeti Múzeum lépcsőjéről szavalta el forradalmi költeményét az összegyűlt tömegnek. De vajon tényleg így történt?
Tényleg lekváros fánknak nevezte magát Kennedy elnök, amikor híres beszédében kijelentette: „Ich bin ein Berliner”?
A legnagyobb némafilmes komikus csúfosan szerepelt egy versenyen, ahol a saját külső megjelenését kellett utánoznia – az eset tényleg megtörtént?
Hunyadi János és serege Nándorfehérvárnál fényes diadalt aratott a török hadak felett– de valóban emiatt harangoznak minden délben?
Tényleg tagadta a boszorkányok létezését Könyves Kálmán, a legműveltebb Árpád-házi király?
Orson Welles híres médiahekkje nagyot ütött annak idején. De pontosan mekkorát?
A „Patyomkin-falu” máig ismert fogalom, de mennyi igaz Nagy Katalin cárnő szeretője és a díszletfalvak történetéből?
Tényleg elvehették jobbágyaik menyasszonyának szüzességét a középkori földesurak?
De akkor honnét ered a római karlendítés legendája, és hogyan vették át a nácik?
Átkot igen, sót viszont biztosan nem szórtak Karthágó városára a rómaiak.
Megmutatjuk, milyen az élet Budapest központjától negyedórányi autóútra.