Kutatások igazolják, hogy a túlzásba vitt mobilozás megzavarhatja a szervezetünkben zajló egyes folyamatokat. Például hatással lehet a biológiai óránkra, a szívritmusunkra és a hormontermelésre is. Emiatt, ha a telefonunk mellett alszunk, rémálmaink vagy akár alvási nehézségeink is lehetnek, de potenciális veszélyt jelenthet a mentális egészségünkre is.
A sokoldalúság átka
Az okostelefonok, melyek zsebméretű számítógépként működnek, mára már teljes mértékben beépültek a mindennapi életünkbe, hiszen számos, a hétköznapokhoz, a munkánkhoz, a tanuláshoz vagy a szórakozáshoz szükséges tevékenységet végezhetünk velük. Telefonálhatunk, szöveges üzeneteket küldhetünk, feltérképezhetünk új útvonalakat, szörfözhetünk az interneten, válaszolhatunk e-mailekre, kapcsolatba léphetünk a közösségi médián keresztül is az ismerőseinkkel, játszhatunk, és különféle alkalmazásokat is használhatunk több feladat elvégzésére. Az okostelefonok sokoldalúsága azonban az alvásunkat is befolyásolja, ha az ágyba is magunkkal visszük a készüléket.
Megrövidíti az alvási időt
A mobiltelefonnal végezhető számos tevékenység közül sok kényszeres vágyat válthat ki belőlünk. Ilyen például a frissítés, az ellenőrzés, a válaszadás, az olvasás, a görgetés, a közzététel vagy a játék folytatása. Sokszor valóban nehéz megállni, hogy mindezzel felhagyjunk, és letegyük a készüléket. Azonban, ha nem szabunk határokat, saját magunknak ártunk: később alszunk el, és kevesebb idő jut pihenésre. Ez pedig alváshiányt okoz, ami számos, akár krónikus betegség kockázati tényezője.
Összezavarja a belső óránkat
A telefon, a táblagép vagy a számítógép, de még a televízió képernyőjének fénye is hozzájárulhat ahhoz, ha úgy érezzük, nehezen alszunk el. Már a képernyő kis mennyiségű mesterséges fénye is befolyásolhatja a cirkadián ritmusunkat, és a kialvatlanság, az álmatlanság reggeli álmosságot és egész napos fáradtságot okozhat.
A legjobb módja a kék fény csökkentésének, ha közvetlenül lefekvés előtt és után egyáltalán nem használjuk telefonunkat, a készülékhasználat ugyanis késlelteti a szervezet melatonintermelését, ami arra hivatott, hogy segítse az elalvást.
Visszaaludni is nehezebb lesz
A mobiltelefon alvásunkat befolyásoló káros hatásai ellen a legjobb megoldás, ha egyáltalán nem visszük magunkkal a hálószobába a készülékünket. Ezzel nemcsak azt kerüljük el, hogy éjszakába nyúlóan használjuk a mobilunkat, hanem megakadályozzuk, hogy kényszeresen ellenőrizzük az üzeneteinket, amelyek akár fel is ébreszthetnek, ha fénnyel vagy hanggal jeleznek. Ez éjjel zavaró lehet.
Szintén kizökkenthetnek az éjszakai pihenésből, és megnehezíthetik a visszaalvást, ha valami idegesítőt olvasunk, és azon jár az agyunk.
Változtassunk a szokásainkon, hogy jobban aludjunk
Tudatos odafigyeléssel és elszántsággal könnyen változtathatunk a berögzött, sokszor egészségkárosító szokásainkon. Próbáljuk ki, hogy reggel nem a mobilkészülék kelt minket, hanem egy ébresztőóra.
Tartsunk úgynevezett pufferzónát, amikor egyáltalán nem használjuk a telefonunkat, hogy ezzel is csökkentsük éjszaka a kékfény-koncentrációt. A legjobb, ha lefekvés előtt egy vagy két órával már nem vesszük a kezünkbe a mobilt.
Vannak, akik telefonjukat arra használják, hogy különféle alkalmazásokkal nyomon kövessék az alvási és ébrenléti szokásaikat. A legjobb, ha kikapcsoljuk ezeket az alváskövető alkalmazásokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés