Az utóbbi években a fiam olyan keresztkérdéseket tett fel, mint hogy miért van a kakasnak taraja, mi van a fekete lyuk túloldalán, miért zöldek az örökzöldek, miért van a bikák orrában karika és mitől puhák a puha dolgok, miközben a kemény dolgok kemények. Ezek után már a szemem sem rebbent, amikor utolért a kérdés: melyik narancs volt előbb, a gyümölcs vagy a szín?
Narancs vagy narancssárga?
A mai narancs szó nyelvi ősét valójában először annak a fának a leírására használták, amin a gyümölcs terem. A szó gyökerei egészen az egyik legősibb indoeurópai nyelvig vezethetők vissza, szanszkrit nyelven ugyanis a nāranga szó narancsfát jelent. Ez aztán perzsa és arab szavakká fejlődött, de ha beszélsz spanyolul, neked is ismerős lehet a hangzása.
Idővel aztán a szó nemcsak a fát jelentette már, de a gyümölcs megnevezésére is használni kezdték. Az ófranciák az arab nāranj szót pomme d’orange („a narancsfa gyümölcse”) vagy egyszerűen orange néven adaptálták a saját nyelvükbe, tőlük vették át később az angolok is a maguk orange kifejezését a 13. században.
A szót csak majdnem 200 évvel később kezdték el a szín leírására használni, így a kérdésünk egyértelmű győztese a gyümölcs. 1512-ben találkozhatunk először a szín jellemzéseként használt naranccsal, ez pedig egybeesik azzal az időszakkal, amikor a portugál tengerészek édesebb, ízletesebb narancsot hoztak Kínából Európába.
Már csak egyetlen rejtély maradt. Hogyan azonosították a színt 1512 előtt? Az óangol nyelvben a geolurēad szót használták, ami nagyjából annyit tesz, hogy sárgáspiros.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés