1. Tervezz előre, ne rögtönözz, és ne dönts éhesen
A takarékoskodás egyik egyszerű módja, ha pontosan megtervezed, mit szeretnél vásárolni, és tartod magadat a tervhez, ahelyett, hogy bevásárláskor rögtönöznél. Találd ki a hétre előre, melyik nap mit szeretnél ebédelni, vacsorázni, és ennek megfelelően vásárolj, a boltba indulás előtt pedig készíts pontos bevásárlólistát – így jóval kevesebb az esélye, hogy felesleges dolgokra költesz, melyek aztán a nyakadon maradnak, és a polcon vagy a hűtőben mennek tönkre. (Zárójelben jegyezzük meg: ne menj éhesen bevásárolni.) Érdemes azt is előre kitalálnod, melyik napokon szeretnél főzni, illetve mikor kívánsz máshonnét rendelni ételt, esetleg beülni valahova ebédelni.
2. Menj rá az akciókra
A legtöbb hiper- és szupermarket rendszeresen kínál különféle akciókat és időszakos kedvezményeket – érdemes figyelni ezeket, és szándékosan úgy időzíteni az egyes terméket beszerzését, hogy minél jobb áron juthass hozzájuk. A tudatos bevásárlással akár több ezer forintot is megspórolhatsz.
3. Válogasd meg, hol vásárolsz
Hasonlóképpen, érdemes vásárlás előtt összehasonlítanod a különböző üzletekben található árakat – ezek esetenként radikálisan eltérhetnek egymástól – és ott megvenned az egyes termékeket, ahol azokat olcsóbban kínálják. A nagyobb hipermarketek általában jobbak ár tekintetében, mint a szupermarketek és a kisebb üzletek, ha van ilyen a közelben, érdemes lehet inkább azt felkeresned, de egyes piacokon, illetve az országban mindenütt elterjedt kínai és vietnámi boltokban is meglepően alacsony árakkal találkozhatsz (utóbbiakban különösen a piperetermékeket és hasonló árukat kínálják kifejezetten jó áron).
4. Hasonlítsd össze az egységárakat
Az árak olykor becsapósak lehetnek, ezért érdemes a különböző márkákat összehasonlítani az alapján, egy kilogrammra, literre vagy éppen darabszámra mérve mennyiért kínálják ugyanazt a dolgot. Lehet, hogy a kis csomagolású termék olcsóbbnak tűnik, valójában azonban sokkal drágább, mint ha ugyanazt az árut nagyobb méretben vennéd meg.
5. Vásárolj nagy tételben – de legyél óvatos
Hosszú szavatosságú, sokáig elálló élelmiszerekből érdemes egyszerre többet vásárolni és elraktározni, így egyrészt olcsóbban juthatsz hozzá sok dologhoz, másrészt elkerülheted a gyors áremelkedést, ugyanakkor mindig legyél körültekintő, és vigyázz, miből veszel nagy mennyiségben. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy megromlik, rád szárad az elspájzolt élelmiszer, és feleslegesen dobtál rá ki egy csomó pénzt.
6. A drágább termék nem mindig jobb
Természetesen úgy is könnyen spórolhatsz, ha az olcsóbb termékeket választod ugyanabból az élelmiszerből. A jó nevű és emiatt drágább márkák nem mindig kínálnak jobb minőséget, a különböző üzletláncok saját márkás, kedvezőbb áru termékei gyakran simán hozzák ugyanazt a színvonalat; sőt, a saját márkás áruk mögött gyakran egy nagyobb gyártó diszkonttermékei bújnak meg. Érdemes a saját vagy mások tapasztalataira hallgatnod, és e szerint döntened.
7. Nézz körül a hűtődben
Könnyen elkerülheted a felesleges pénzköltést, ha bevásárlás előtt szemlét tartasz otthon a hűtőben, kamrában – gyakran bukkanhatsz olyan megmaradt élelmiszerekre, melyeket korábban félretettél, rég elfeledkeztél róluk, de még mindig nem jártak le, így ezekből nem kell újat venned. Fontos, hogy tárold megfelelően, körültekintően az ételeket, így biztosan nem mennek tönkre idő előtt.
8. Válassz olcsóbb alternatívát
Szintén egy egyszerű módszer, ha a drágább élelmiszereket azokhoz hasonló, ugyanannyira tápláló és egészséges, de kedvezőbb áru dolgokra cseréled le – a karfiol helyett például brokkolit eszel, kevert saláta helyett káposztasalátát készítesz, satöbbi. A friss zöldségek helyett érdemes lehet mirelit termékeket vásárolni, melyek nemcsak olcsóbbak, de jóval tovább is elállnak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés