Az egyenlőség jegyében a csokis pudingporok után a vaníliásaknak is adtunk egy esélyt, hiszen ahogy a híres mondás is tartja, a puding próbája az evés! Bár a tesztet nagy várakozások előzték meg, a jelek szerint a vaníliaaroma mesterséges ízére nem egészen voltunk felkészülve. Több termék is akadt, ami még a mi sokat látott ízlelőbimbóinkat is kikezdte.
Mit kell tudni a pudingporról?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a vaníliás pudingot – csakúgy mint csokis társát – jellemzően desszertként fogyasztják. „Ami még közös bennük, az a puding állaga, ami rendszerint kocsonyás, de néha szivacsos vagy akár krémszerű is lehet”, mutatott rá a szakember. Szerinte a pudingpor abból a szempontból rendkívül praktikusnak tekinthető, hogy tejjel elkeverve, majd megfőzve viszonylag rövid idő alatt desszert készíthető belőle.
Maga a por egyébként a megfelelő állomány kialakításához szükséges zselésítőszert tartalmaz, ami a legtöbb termék esetében egyszerű keményítőt, például kukoricakeményítőt takar, ízéről pedig némi ízesítőanyag gondoskodik. Ez ebben az esetben maga a vanília, pontosabban inkább a vaníliaaroma, ami természetes is lehet. További érdekesség, hogy a porból készült puding alapvetően fehér lenne, de mivel a vásárlók a vaníliát a sárga színnel kapcsolják össze, a gyártók ezt színezék hozzáadásával érik el.
Az élelmiszermérnök hozzátette, szakmai szempontból a valódi vaníliát vagy vaníliakivonatot tartalmazó termékek tekinthetőek értékesebbnek, de végső soron, mint a legtöbb élelmiszernél, a legtöbben úgyis az íz alapján döntenek.
Hogy zajlott a teszt?
Ha rendszeresen olvasod tesztjeinket, ez nem fog meglepetésként érni. Kóstolónkhoz szokás szerint a nagy láncok aktuális kínálatát átböngészve szereztük be a termékeket, melyekből összesen tizenegyfélét találtunk. Ezeket a csomagolásukon feltüntetett utasítások alapján a Borganika konyhájában készítettünk el és ettük végig.
Módszerünk még mindig a vakteszt, melynek sajátossága, hogy résztvevőink nem tudhatják, pontosan milyen termékeket, milyen sorrenden kóstolnak. Az értékelés szigorúan szubjektív, érzékszervi szempontok figyelembevételével egy 1-től 5 pontig terjedő skálán történt. Az összesítés és átlagolás után ebből született meg az alábbi végeredmény.
3. helyezett: CBA piros vaníliaízű pudingpor – 3,2 pont (35 forint/40 g)
Összetevők: kukoricakeményítő, aroma (kristályvanillin), színezékek (karotinok, riboflavin).
A CBA pudingporáról eléggé megoszlottak a vélemények. Voltak, akik kevésbé tudtak azonosulni színével, állagával vagy ízével – pontosabban annak hiányával –, mások viszont éppen azt mondták rá, hogy nem rossz, sőt!
- Íztelen.
- Egy kis fellélegzést jelent a mezőnyben.
- Elmegy.
- Halovány, de nem rossz.
- Huh, ez állagra nagyon súlyos.
3. helyezett: Tesco vaníliaízű pudingpor – 3,2 pont (125 forint/3×40 g)
Összetevők: kukoricakeményítő, étkezési só, aroma, színezékek (karotinok, kurkumin).
A fura, halovány szín visszaköszönt a Tesco termékénél is, ami szintén vegyes értékeléseket kapott. Kifogásként leginkább az merült fel, hogy porízű és van valami bántó az utóízében is, ami cseppet sem emlékeztet a vaníliára.
- Jól indít, de az utóíze fura.
- Inkább tejes, mintsem vaníliás, de nekem bejön.
- Elmegy.
- Nagyon halvány, porízű.
- Fura a színe, de ízre oké.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
2. helyezett: Dr. Oetker vaníliaízű pudingpor – 3,6 pont (249 forint/3×40 g)
Összetevők: kukoricakeményítő, étkezési só, aroma, színezékek (karotinok, riboflavinok).
A klasszikus Dr. Oetker pudingpor már jobban idomult tesztelőink szájízéhez, akik itt már többé-kevésbé sikeresen azonosították a vaníliaízt, és nagyrészt elégedettek is voltak vele.
- Nyomokban vaníliás.
- Meglepően citromsárga, de az íze ehhez képest meglepően kellemes.
- Madártejes, finom.
- Ez finom vaníliás, tök jó.
- Ez oké. Semmi extra, de ehető.
1. helyezett: Haas vaníliaízű pudingpor – 3,9 pont (129 forint/40 g)
Összetevők: kukoricakeményítő, aroma (kristályvanillin), színezékek (E160a, b, E101a).
Kóstolóink a Haas pudingporát értékelték a legjobbra a mezőnyben. Nyilván nem olyan, mint amit egy cukrászdában kap az ember, de porból készült volta ellenére teljesen vállalható alternatívának tűnt: kicsit édes, kellemesen vaníliás és egészen finom.
- Nem rossz.
- Kellemesen vaníliás, finom. Megvenném otthonra.
- Egész jó, kicsit édes.
- Ez nem rossz, kicsit gyenge.
- Ez oké, nekem bejön.
Futottak még
5. helyezett: Klasszikus vaníliaízű pudingpor – 3,1 pont (29 forint/40 g)
A Klasszikus puding vagy nagyon ízlett tesztelőinknek, vagy nagyon nem. Az előbbi kör úgy méltatta, hogy „korrekt”, „szuper” és „rém vaníliás”, az utóbbi pedig úgy, hogy „papírízű” és/vagy „porízű”.
6. helyezett: Váncza vaníliaízű pudingpor – 2,6 pont (89 forint/40 g)
A retro vonalat képviselő Váncza termékre szinte mindenki azt mondta, hogy szinte minden szempontból fura. Valaki például azt firtatta, hogy van-e benne grillfűszer, ami valljuk be, nem túl hízelgő egy pudingra nézve.
7. helyezett: SPAR vaníliaízű pudingpor – 2,4 pont (34 forint/40 g)
„Híg és íztelen”, „tusfürdőízű”, „nincs is vaníliaíze” és „gejl” – nyilatkoztak kóstolóink a SPAR pudingjáról, ami csak egyiküknek ízlett. Neki is csak azért, mert a tejberizst juttatta eszébe.
8. helyezett: Penny vaníliaízű pudingpor – 2 pont (125 forint/4×37 g)
Bőven jutott a kritikákból a Penny pudingjának is, amire tesztelőink olyasmiket mondtak, hogy „szörnyű”, „van valami fura, tojásos mellékíze”, „kimaradt belőle a cukor”, „madártejhabízű”, illetve „semennyi íze nincs”.
9. helyezett: ALDI Bella vaníliaízű pudingpor – 1,4 pont (169 forint/4×41 g)
Az ALDI termékének sem a pudinggal, sem a vaníliával nem volt összeegyeztethető íze, ami bizony megint csak hátrányos egy vaníliás puding esetében. „Úristen, ez a mellékíz... ehetetlen!” – írta róla csapatunk egyik tagja. Hasonlóképpen nyilatkoztak a többiek is.
9. helyezett: Thymos vaníliaízű pudingpor – 1,4 pont (79 forint/38 g)
A Thymos pudingja gyakorlatilag semmiféle ízt nem mutatott, eltekintve az utóízétől, amiben viszont nem volt sok köszönet. Legalábbis tesztelőink szerint, akik kiemelték, hogy a színe is sápadt, de állagra oké.
9. helyezett: Lidl Belbake vaníliaízű pudingpor – 1,4 pont (125 forint/3×41 g)
A LIDL terméke elég mesterséges hatású ízeket mutatott, ami érzékenyen érintette tesztelőinket. „Szörnyen mű”, „rettenetesen savanyú, borzalmas”, „fura mellékíze van” és „olyan, mint a megöregedett műanyagok” – vetették a szemére.