A tapasztalatok szerint a rendszeres sportolás enyhíti a migrénes panaszokat: heti háromszori testmozgással – például úszással, kerékpározással, sétával, kocogással – a felére csökkenthető a fájdalmas napok száma. A rendszeres sportnak köszönhetően a fejfájás időtartama és gyakorisága jelentősen mérséklődik. A rettenetes fájdalom azonban nem feltétlenül minden ok nélkül jelentkezik, olykor az éhség okozza – ilyenkor egyszerűen orvosolhatod a panaszokat.
De vajon miért fáj a fejünk, ha éhesek vagyunk?
Miért fáj a fejem, ha éhes vagyok?
Mindannyiunknak volt már olya mozgalmas napja, amikor reggeli előtt kirohantunk az ajtón, és esetleg kihagytuk az ebédet is. Sajnos az ilyen napok kiváló alkalmak arra, hogy éhség okozta fejfájásunk támadjon. Nagyjából az emberek körülbelül 30 százalékának fáj a feje, amikor éhes.
Mi okozza az éhségből fakadó fejfájást?
Előfordulhat, hogy fejfájást tapasztalunk a koffeinelvonás miatt, amikor szervezet reagál a stimuláns hiányára, vagy a vízhiány miatti kiszáradásra. De a nem evés is okozhat fejfájást. Ha valaki lemond a reggeli muffinról vagy az ebédidős csirkepörköltről, a fő fejfájást az alacsony vércukorszint okozza.
„Az étkezések kihagyása fejfájást okozhat az agy által érzékelt vércukorszint-csökkenés miatt”
– emelte ki Adelene Jann, a New York-i NYU Langone Health Neurológiai Tanszék fejfájásrészlegének klinikai adjunktusa.
Amikor a vércukorszint csökken, a szervezet válaszul bizonyos hormonokat szabadít fel, és ez kiválthatja a fejfájást.
Honnan tudhatom, hogy éhség okozta fejfájásom van?
Az éhség által kiváltott fejfájás hajlamos a tenziós jellegre. Ebben az esetben jó eséllyel az érintett tompa fájdalmat, feszülést fog érezni a fej körül, és érzékenységet a fejbőr izmain, a nyaki vagy a vállizmain. Amikor a vércukorszint csökken, izzadást, gyengeséget, fáradtságot, zavartságot, szédülést és remegést is tapasztalhatunk.
Az éhség okozta fejfájás általában étkezés után 30 percen belül elmúlik. Ha nem, akkor szükséged lesz egy B tervre.
„Általában a fejfájás csillapítására szolgáló gyógyszerek vény nélkül kaphatók, mint például az ibuprofén, naproxen, acetaminofen vagy aszpirin”
– folytatta dr. Jann.
„Ha ez nem működik, más kezelések, például pihenés, jég, meleg, relaxációs technikák vagy a masszázs segíthetnek.”
De ügyelj arra, hogy ne túl gyakran szedj gyógyszert az éhség okozta fejfájásra, mert ez visszatérő fejfájáshoz vezethet. Ahelyett, hogy az így fellépő fájdalmat minden alkalommal így kezelnéd, jobb, ha lépéseket teszel annak megakadályozására.
Az éhség okozta fejfájás megelőzése
Néhány egyszerű életmódbeli szokás egyenletesen tarthatja a vércukorszintet.
Például próbálj meg beiktatni kis étkezéseket naponta négy-hat alkalommal.
„Fontos a rendszeres étkezés, hogy elkerüljük a fejfájást”
– mondja Jann. Ez akkor is igaz, ha az ember fogyni próbál. Ha szándékosan éhezteti magát, hogy csökkentse a kalóriákat, az ugyanolyan könnyen éhségfejfájást válthat ki, mint ha véletlenül kihagyja az étkezést.
Az is számít, hogy mit eszel.
„Bizonyos élelmiszerek, például azok, amelyek tartósítószert vagy nitrátot tartalmaznak, szintén fejfájást okozhatnak”
– figyelmeztet dr. Jann.
„A mesterséges édesítőszerek, mint amilyenek a diétás üdítőkben találhatók, kiváltó okok lehetnek.”
És a Migraine Trust szerint a magas cukortartalmú ételek is lehetnek a ludasak.
Bár fontos, hogy ne hagyj ki egy étkezést sem, ügyelj arra, hogy étrended kiegyensúlyozott legyen.
Élvezd a különféle gyümölcsöket és zöldségeket , sovány fehérjéket és teljes kiőrlésű gabonát. A vitaminok, például a magnézium és a riboflavin (B2-vitamin), szintén hasznosak lehetnek dr. Jann szerint.
Ha a napi beosztásod kiszámíthatatlan, és gyakran tapasztalsz az éhséghez kapcsolódó fejfájást, tarts magadnál egészséges ételeket, például banánt és sótlan dióféléket. Ezek fogyasztása csökkentheti az éhség okozta fejfájás valószínűségét, ahogy az is, ha az ember előre ütemezi a kiegyensúlyozott ételeket és harapnivalókat.
És ügyelj arra, hogy maradj hidratált, ami általában napi nyolc-tíz pohár víz elfogyasztását jelenti. A gyógyteák számítanak, de ne feledd, hogy a kávé és a koffeint tartalmazó teák ellenkező hatást fejtenek ki, mivel vizelethajtóként hatnak, és vizet ürítenek ki.
Mikor kell aggódni a fejfájás miatt?
A gyakori fejfájás súlyosabb egészségügyi probléma jele is lehet.
Fordulj orvoshoz, ha hetente kétszer vagy többször érzed, vagy ha bármilyen változást észlelsz a fejfájás súlyosságában.
Emlékeztetőül: kérj azonnali segítséget, ha a fejfájás súlyosbodik a fájdalomcsillapító bevétele után, ha elég erős fájdalommal jár ahhoz, hogy felébredj éjjel, vagy ha fejsérülés után kezdődik, és ha bőrkiütés, láz, zsibbadás, homályos vagy kettős látás, nyakmerevség vagy esetleg beszédzavar kíséri.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés