Ez a legrégebbi helyesírási probléma: most végleg tisztázták

Olvasási idő kb. 2 perc

A legrégebbi, és egyben az egyik leggyakoribb helyesírási hiba muszáj szavunkat érinti. Sokan írják ly-nal annak ellenére, hogy ez a szó a maga nemében kivétel. A Hun-Ren Nyelvtudományi Kutatóközpont Lexikológiai Intézete tisztázta az okát.

A magyar nyelvben több -ály/-ély végű szó is akad, például az ispotály, a hodály, az estély, a kedély vagy éppen a lakályos. Ezek mintájára sokan automatikusan ly-nal írják a muszáj szót – hibásan. A Hun-Ren szakemberei a Facebookon tisztázták, miben is különbözik a muszáj az előbbeiktől.

Mint írják, a muszáj nem magyar eredetű, hanem a német "es muß sein", azaz a kénytelen, mást nem lehet, mint jelentésű kifejezésből ered. Éppen ezért nem alkalmazható rá a magyar szavakat érintő analógia alapján az ly-os végződés.

A muszáj helyesírását sokan eltévesztik

A Magyar Tudományos Akadémia éves, a legidegesítőbb helyesírási hibákat feltérképező kutatásain rendre az elsők között szerepel a muszáj helytelen írása. A probléma olyannyira zavaró a szót helyesen írók körében, hogy még a www.muszaj.hu című honlapot is megalkották az egyértelműség kedvéért. Ugyanez a honlap ugrik fel a szó megfelelő helyesírásával együtt akkor is, hogy ha a böngészőbe próbaképp beírjuk azt, hogy ww.muszaly.hu.

A szó írása számos indulat forrása is, elég csak néhány közösségi médiás csoportban kommenteket olvasgatnunk. Természetesen akadtak az elmúlt évtizedekben olyan kutatók, akik ezzel a jelenséggel foglalkoztak, így már azt is tudjuk, hogy nem csak pszichológiai oka van, ha a másik helytelen írása indulatokat gerjeszt bennünk. Ez akár fizikai tünetekkel is járhat. 

Nem a muszáj az egyetlen német jövevényszavunk

A Hun-Ren a közösségi médiában több, hasonló, a magyar nyelvben meghonosodott szót is megemlít a muszáj helyesírását is tisztázó cikkében. "Előfordul, hogy idegen nyelvű szókapcsolatok egyetlen szóként honosodnak meg. Ilyen például a vigéc szó, ami a szintén német wie geht's? ’hogy van?; mi újság?’ kifejezésből jön. "Hasonló még a berdó ’katonai őrszem kiáltása’ is, aminek a wer då? ’ki van ott?, ki az?’ az eredete" – mutattak rá. 

Femina klub esemény

A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?

A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat.

Biztosítsd be a helyed most!

hirdetés

Gerhát Petra
Gerhát Petra
Újságíró, szerkesztő
Gerhát Petra pályafutását vidéki televízióknál kezdte sportújságíróként. Művészettörténeti, néprajzi és társadalomtudományi tanulmányokat követően végzett oknyomozó újságíró képzést. Az elmúlt húsz év során politikai és történelmi témájú heti- és havilapoknál, illetve online magazinoknál is dolgozott. A Dívány mellett az Indamedia kisállatos magazinjai, a We love Dogz és a We love Catz újságírójaként is dolgozik, valamint a DOGZ Podcast műsorvezetője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Nem csak a szívednek tesz jót: ez a mozgásforma megállítja a hajhullást

A rendszeres kardiómozgás javítja a vérkeringést, ezáltal jót tesz a szívnek, de a hajhagymákhoz is több oxigén és tápanyag jut, ami azok egészségének alapja. Emellett segít levezetni a stresszt, vagyis csökkenti a kortizolszintet, ezzel tovább támogatva a haj növekedési ciklusának zavartalanságát.

Világom

Nem is spanyol a spanyolnátha – eredetét máig kutatják

Amikor 1918-ban a történelem egyik legpusztítóbb világjárványa végigsöpört a bolygón, a háborús cenzúra miatt a világ tévesen Spanyolországhoz kötötte a betegséget. A brit kormány kezdetben annyira megpróbálta eltitkolni a bajt, hogy még a kabinet sem volt hajlandó tárgyalni róla.

Testem

Csodát tesz az agyaddal, ha hetente legalább egyszer így vacsorázol

Mindennapjainkat a mesterséges fény, a képernyők és a zárt terek vonzásában éljük. Ha hetente legalább egyszer kiszakadunk ezek közül egy vacsora erejéig, az támogatja az agyunk egészségét, segít levezetni a stresszt és javítja a családon belüli társas kapcsolatokat is.

Offline

Kvíz: Tudod, miben hisznek ezekben az országokban?

Azt hiszed, képben vagy azzal kapcsolatban, hogy a világ különböző pontjain miben hisznek az emberek? Bár Ázsiáról a legtöbbünknek rögtön a buddhizmus ugrik be, a történelem sokszor jócskán felülírta a papírformát. Tedd próbára a tudásod legújabb földrajzi-kulturális kvízünkben!

Testem

Nem csak a túl sok, a túl kevés só is káros az egészségre

Régóta tudjuk, hogy a túl sok só növeli a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, de a legújabb kutatások alapján is felmerült, hogy a túl kevés só sem tesz jót. Vajon hol van az arany középút, és hogyan érdemes alakítanunk a mindennapi sófogyasztásunkat?