Novák Katalin, leszel a barátom? Alaptörvény-módosításról, örökbefogadásról

Olvasási idő kb. 6 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szeptemberben elmentem a kedvenc festőm kiállítására (jó, személyesen kábé csak őt ismerem, de attól még nagy favoritom). Miért innen indítod a sztorit, Domi? Várjatok, mindjárt kiderül. Szóval épp veszem fel a szemüvegemet a galéria alagsorában, hogy megszemléljem a műveket, amikor egymásba botlunk egy régi ismerősömmel. Szép ez a találkozás: csak nevetünk, beszélgetünk, nevetünk, beszélgetünk, már rég fent borozik mindenki, én meg még egy képet sem láttam. Ekkor meséli el, hogy nagy újság van náluk. Mondd már, mi az! Pár hét múlva érkezik hozzájuk egy gyerek, akit örökbe fogadnak a férjével. Én tervezek-e ilyesmit, kérdezi tőlem, sugárzik az arca. Még nem tudom, válaszolom. Arról persze sejtelmem sincs, hogy alig két hónap telik el, és Magyarországon nekem ilyet már soha többé nem lehet.

Túl hosszú ez a bevezető, Domi! Nem jegyezted meg, hogy max. 5-6 sornak kéne lennie? Igaz, igaz, de legalább most egész időben vagyok, nem úgy, mint a múltkor. Bár elárulom, egész más terveim voltak a következő véleménycikkel. Szorgosan gyűjtögettem az inspirációt: Bidenék a Balatonon töltötték a nászútjukat (biztos magyar felmenőik is vannak), Kiszel Tünde terveit is keresztbe húzta a vájrusz (idén nem lesz naptár, ez már tényleg az apokalipszis), a Konyhafőnök VIP narrátora pedig a következőket találta mondani: „Alexandra már a hollandi mártást csinálja, de sok időt vesztett az ájulással.” Ki az az Alexandra? Tudjátok, aki a Barátok köztben játszik. Aztán elkezdtem aggódni, hogy ez a sok hasznos hír (amit tényleg felírtam egy doksiba) mind kárba fog veszni. Mert azokban a törvényjavaslatokban, amiket Varga Judit az éj leple alatt benyújtott a minap, tényleg semmi vicces nincs. 

Szerinted az nem mókás, hogy „az anya nő, az apa férfi?” Na jó, az egy kicsit igen. Pláne úgy, hogy a fejemben óhatatlanul folytatódik a felsorolás (a ló néz, a csikó lát), meg eszembe jut, hogy szüljünk unokákat (persze én ne, mert én buzi vagyok), és hogy a magyar férfi archetípusa a gazda. Egyébként ma reggel pont azt próbáltam telefonon elmagyarázni az egyik legjobb barátomnak (aki már rég eltiplizett innen, és milyen bölcsen tette), hogy 1) Varga Judit lehetne a politikus crushom, ha nem lenne ennyire elvakult, vérmes és kirekesztő; 2) arra gyanakszom, hogy Orbán Viktorral együtt Margaret Atwood találta ki őket. Mert ez az egész kezd egy őrült nagy disztópia lenni.

A hatalom megőrzéséhez fikciókat kell terjeszteni

„Az igazság és a hatalom csak egy ideig tud együtt utazni. Előbb vagy utóbb elválnak az útjaik. Ha hatalmat akarunk, egy ponton túl muszáj lesz fikciókat terjesztenünk. Ha meg akarjuk ismerni az igazságot, egy ponton túl le kell mondanunk a hatalomról” – írja Yuval Noah Harari 21 lecke a 21. századra című könyvében (bocs, a szóismétléseket ő hagyta benne). Néha magam is elgondolkodom, mi rémisztőbb: ha a kormánytagok valóban elhiszik a sok gyűlöletkeltő ostobaságot, amit mondanak, vagy ha tudatában vannak annak, hogy ilyen hazugságokkal manipulálnak minket? Mitől félek jobban: az ország vezetőinek totális valóságvesztésétől vagy a bármire képes gátlástalanságuktól? Mert kétségeink ne legyenek, fikciók gyártásában és terjesztésében Orbán Viktornak (meseországbeli nevén Spigot ezredesnek) nincsen párja. Fikció a háttérhatalom, a sorosbérenc, a lélekkufár, ahogy az is, hogy majd jönnek a kanadai átoperálók, hogy elragadják a kis ovisokat. Ha nem teszünk gyorsan valamit, egy szempillantás alatt viszik is őket a műtőbe, de egy alkotmánymódosítással még menthető a helyzet! Na persze. Az embereket nem egymástól kellene megvédeni, hanem a vírustól, a gazdasági összeomlástól, a klímakatasztrófától. De ezekkel kapcsolatban mindig csak a kussolás vagy a terelés megy. 

Bárki sorra kerülhet, hogy működhessen a háborús retorika
Fotó: fcscafeine / Getty Images Hungary

Ha Isten utál minket, miért vagyunk ennyire cukik? 

„Magyarország védi a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, és biztosítja a hazánk alkotmányos önazonosságán (lol) és keresztény kultúráján alapuló értékrend szerinti nevelést.” Ez kerülne be az Alkotmányba. Kivéve a lol, azt én írtam oda (és a mondat legértelmesebb része lett). De a lényeg: tegye fel a kezét, aki tudja, ez az egész mit jelent. Én a múltkor pont a lelkész haverommal ebédeltem (ilyen is van, Spigot ezredes!), amikor véletlenül azt a szófordulatot használtam, hogy hirdetem az igét, mire ő eléggé kinevetett. Úgyhogy azóta el vagyok bizonytalanodva vallási kérdésekben, de azért rémlik valami Jézusról, felebaráti szeretetről, elfogadásról. Ja, hogy abba a transzbuzik nem tartoznak bele? Vagy ateisták vagytok, és azt nem szeretnétek, hogy a gyereketek hittant tanuljon? Amúgy szerintem az hasznos is tud lenni, ha nem megy át agymosásba. Nekem például van egy ilyen fantáziám, hogy jobban értenék a művészetekhez, ha meglennének a bibliai sztorik. Még az is lehet, hogy nemcsak egy kedvenc festőm lenne, hanem több. De ez tényleg zárójel. Ennek a bekezdésnek a címét egyébként az egyik legjobb pride-os transzparensről nyúltam (a másik legjobb a Buzi go home, de az most nem passzolt ide).  

Nyugi, neked nem kell transznak lenni

Tudjátok, ott van a másik nagy félreértés, amikor valaki azt hiszi, hogy egy kisebbségi csoport létezésének, jogainak elismerése automatikusan együtt jár a többségi csoport jogainak csorbulásával, létezésének kétségbevonásával. Pedig attól még, hogy vannak transz emberek, nem kell olyanoknak is transzoknak lenniük, akik nem azok. Nem kell védeni a gyerekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogát, mert azt nem fenyegeti semmi (nem jönnek el értük a kanadai mumusok). Fenyegetésnek a transz emberek vannak kitéve, például amikor arra kényszerítik őket (lásd 33-as paragrafus), hogy olyan papírokkal járjanak-keljenek a világban, ami egyáltalán nem felel meg az identitásuknak vagy a kinézetüknek. Elkérik, mondjuk egy nő iratait, és látják, hogy férfinév szerepel a személyi igazolványában. Ez nemcsak rendkívül megalázó, de veszélyes is. Mi, hogy menjenek az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, ha diszkrimináció éri őket? A héten az EBH-t is megszüntették (boldog 15. évfordulót!). 

A transz és interszex emberek vannak fenyegetésnek kitéve
Fotó: Jim Craigmyle / Getty Images Hungary

Ezt a játékot csak gyerektelen, de valaha gyereket akaró nők játsszák

Írja Szaniszló Judit Leli élete című könyvében (van hozzá interjú is, némi felüdülés vészterhes időkben). „Szóval ezek a nők évente egyszer kiszámolják, hogy amikor az anyjuk annyi idős volt, mint ők most, hány évesek voltak ők maguk és a testvéreik. Lássuk.” 

35 éves vagyok (na jó, egyesek szerint csak 34, de én a szülinapom másnapjától számolom, így dacolok az idővel). Anyukámnak ennyi idősen már volt 3 gyereke. A bátyám 14 volt, én 10, az öcsém 8. Nekem nincs gyerekem. Mindig úgy képzeltem, hogy lesz (én is, Judit!), meg hogy vagány, figyelmes, kedves anyuka lennék. Talán egy nap az is leszek, de úgy néz ki, nem egy örökbe fogadott gyerek számára. Mert ha ő nem kell Magyarországon egyetlen házaspárnak sem, akkor viszik külföldre. Addig pedig minden egyes nap az agyonkínzott gyermekvédelmi rendszerben kell sínylődnie, ahelyett, hogy szerető felnőtteknél lelt volna otthonra, és esélye lenne egy boldogabb életre. Nem nevelhetik élettársi kapcsolatban élő heterók, nem lehet két anyukája vagy két apukája (hivatalosan eddig sem lehetett), vagy egy egyedülálló szülője. Nekem meg nem marad más út az örökbefogadásra, csak ha kamuházasságot kötök egy csávóval (amit nem fogok), vagy annyira összebarátkozom Novák Katalinnal, hogy személyesen felmentést ad nekem a most beterjesztett törvényjavaslat alól. Leszel a barátom, Kati?

Ha igen, akkor ne kivételezz velem, hanem vedd észre, milyen messzire mentetek. Hogy mennyi embernek, potenciális szülőnek és családra vágyó gyereknek okoztok fájdalmat azért, hogy megtartsátok a hatalmat, és koholt ellenségekkel hadakozzatok. Amíg ezt felismeritek, írok még ilyen véleménycikkeket, hátha hozzátok is eljut egy. Elég kitartó tudok ám lenni, és nagyon sokan vagyunk dühösek (hajrá, civil szervezetek!). Nem mellesleg, van honnan inspirálódni. Biden 43 évvel a balatoni nászút után az USA elnöke lett. Kiszel Tünde kapott egy kiskutyát Donatellától, és már nem búslakodik a naptár miatt. Barátokköztös Alexandra pedig féltérden főzött az ájulása után, így kell ezt nyomni, dicsérte meg Jenő séf. Mert elkészült a túróscsusza-felfújt, kicsikét megtöppedt, de végül csak ott volt a tányéron.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Milanovich Domi
Milanovich Domi
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.