Botorság lenne azt hinni, hogy az elmúlt tíz év során egyre terjedő szívférgesség csak négylábú kedvenceinkre veszélyes. A szúnyogok által terjesztett, kedvenceink esetében akár halálos betegséggel mi magunk is megfertőződhetünk.
A DOGZ Podcast parazitákról szóló epizódjában dr. Király Péter állatorvos és Schneider Kinga állatjóléti szakember figyelmeztetett a súlyos betegségre. Mint mondták, nemcsak azért kell a kutyákat féregteleníteni, illetve megelőző gyógyszerekkel ellátni, mert ők maguk megbetegedhetnek a fertőzött szúnyogoktól, hanem azért is, mert a szívférgek az emberre is veszélyesek.
Az embereket is veszélyezteti a szívféreg
Alig tíz éve jelent meg hazánkban az a mediterrán szúnyogfajta, mely az egyre szaporodó szívférges esetekért felelős. A szívférgesség enyhe kezdeti tünetekkel járó, ám annál súlyosabb betegség, a szúnyogok bármely egészséges kutya számára veszélyesek lehetnek, amennyiben nem kezeljük őket rendszeresen. A szívférgesség és egyéb, paraziták által terjesztett betegségek ellen szerencsére könnyen védekezhetünk: számtalan állatgyógyszer áll már a gazdák rendelkezésére a megelőzés érdekében.
A Dirofilaria immitis nevű fonalféreg okozta halálos betegséget szúnyogok terjesztik kutyáról kutyára szállva, azaz egy egészséges eb is megbetegedhet, ha fertőzött kutya után csípte meg az érintett szúnyog - ugyanígy, szúnyog csípése által közvetítve kaphatjuk el mi, emberek is a betegséget, mely azonban esetünkben nem életveszélyes, de több mint kellemetlen.
A szívférgesség a világ sok táján régóta ismert megbetegedés. Magyarországon az első orvosilag igazolt eset még 1982-ben történt, de a kutya nem itthon fertőződött meg vele. 2009 óta azonban egyre több a hazai fertőzés is. A féreg terjedéséért a szakemberek a klímaváltozást okolják.
Egyre több kutya érintett
Schneider Kinga szerint szinte minden, menhelyre bekerülő gazdátlan eb érintett, sok esetben több tíz centiméteres férgeket kell eltávolítani, melyek nemcsak a szívet, de a tüdőt és a bőrt is károsíthatják, hosszú távon akár daganatokat is okozva.
Dr. Király Péter állatorvosi praxisában is egyre gyakoribb a betegség, azonban még annyira nem elterjedt, hogy a gazdik tudják, az élősködők ellen is védekezniük kell. A nem kezelt, fertőzött kutyák a szúnyogokon keresztül egymást betegítik meg, ráadásul a féreg minden melegvérű állatra, a macskákra, rágcsálókra, sőt, az emberre is veszélyes. A parazita ugyan az emberben nem képes teljesen kifejlődni és szaporodni, de fájdalmas, gyulladt csomókat okozhat, a tüdőbe kerülve pedig akár a rákos daganatokhoz hasonló tüneteket, véres köpetet eredményezhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés