Árthatsz a fogadnak, ha ekkor mosol fogat

Egy vonzó, fiatal nő otthon a fürdőszobában fogat mos
Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kávéfogyasztás sokak számára a reggelek szerves része, ám nem árt tudni, hogy az élénkítő ital savas környezetet hoz létre a szájban, ami átmenetileg kissé felpuhítja a fogzománcot. Ha utána fogat mosunk, a mechanikai dörzsölés elvékonyíthatja ezt a réteget, ami hosszabb távon árthat a fogaknak.

Sokunk első tevékenysége felébredés után a kávéfőzés. Csak ha megittuk a reggeli feketét, jöhet minden más: fogmosás, öltözködés, és kezdődhet a nap. A fogorvosok szerint azonban ez a rutin nem feltétlenül szolgálja fogaink egészségét, sőt bizonyos esetekben akár káros is lehet.

Nem mindegy, mikor mosol fogat

A reggeli kávé a legtöbbünk napindító szertartásának része, de nem titok, hogy ez az ital sajnos elszínezheti a fogainkat. Emiatt sokan rögtön a csésze kiürítése után a fogkeféért nyúlnak. Ez azonban nem a legjobb ötlet, mivel a kávé savas kémhatású, vagyis

Idézőjel ikon

fogyasztása után a fogzománc átmenetileg sérülékenyebb állapotba kerül.

lefő a kávé a gépből
A reggeli fekete előtt érdemes fogat mosni, ha fontos a zománc épsége
Fotó: Guido Mieth / Getty Images Hungary

A fogzománc a fogak legkeményebb és legfontosabb védőrétege, amely megóvja a fogakat a külső hatásoktól. Amikor savas italokat fogyasztunk, a zománc felszíne rövid időre felpuhulhat. Ha pedig ebben az időszakban esünk neki a fogkefével, a dörzsölés hatására a felpuhult zománc sérülhet, hosszabb távon pedig ez hozzájárulhat annak elvékonyodásához - írja a Huffpost.

Éppen ezért a fogorvosok szerint a fogmosás ideális időpontja nem a kávé elfogyasztása után, hanem előtte van.

Így válaszd ki a Díványt!
Ne maradj le a Dívány tartalmairól!

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.  
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy. 

A megtisztított fogfelszínen kevesebb lepedék található, így a kávéban lévő színanyagok is nehezebben tapadnak meg, ráadásul a fogakat sem éri felesleges terhelés savas környezetben.

Ha mégis utána mossuk

Előfordulhat, hogy ragaszkodunk a megszokott reggeli rutinunkhoz, vagy egyszerűen nem szívesen iszunk kávét közvetlenül fogmosás után a mentolos íz miatt. Ha mindenképpen a kávézás után szeretnénk fogat mosni, a fogzománc védelme érdekében érdemes nagyjából fél órát várnunk. Ennyi idő alatt a nyál természetes módon helyreállítja a száj pH-értékét, így a fogmosás a zománc szempontjából ismét biztonságossá válik.

Ha gyorsabban szeretnénk felfrissíteni a szánkat, érdemes inkább alaposan kiöblítenünk a szájüreget vízzel. Ez segíthet eltávolítani az ital maradványait, és mérsékelheti a savas hatást is.

Ha ezt kevésnek érezzük, de nem szeretnénk károsítani a zománcot, jó megoldás lehet a cukormentes, lehetőleg xilitet tartalmazó rágógumi. Ez fokozza a nyáltermelést, ami természetes védelmet nyújt a fogak számára. A xilit ráadásul olyan természetes édesítőszer, amely gátolhatja a baktériumok elszaporodását a szájüregben.

Ha egyszer-egyszer előfordul, hogy kávézás után, a fél óra letelte előtt mossuk meg a fogunkat, nem dől össze a világ. Ha azonban ez rendszeresen ismétlődik, az már komolyabb hatással lehet a fogzománcra. Az elvékonyodó zománc növelheti a különböző fogászati problémák kialakulásának kockázatát.

A fogmosás egy bizonyos ponton túl már nem csak esztétikai kérdés, a fogak megőrzése múlhat rajta50 felett különösen nem mindegy, hogyan mosod a fogadat.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Scheftsik Tamás
Scheftsik Tamás
Újságíró, szerkesztő
Scheftsik Tamás a Pécsi Tudományegyetemen szerzett andragógus képesítést. Több, mint 15 éves újságírói pályafutása alatt több online magazinnál és szaklapnál is dolgozott szerkesztőként és újságíróként. Egészségügyi szakújságírói munkája mellett edukációs tartalmak készítésével is foglalkozott. 2025 szeptembere óta a Dívány munkatársa.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Szülőség

Ezért mondjuk, hogy „ezüstkanállal a szájában született” – különös hiedelem áll mögötte

Ha valakire azt mondjuk, hogy ezüstkanállal a szájában született, mindenkinek azonnal a kiváltságosok, a gazdagok és a gondtalan jólétbe pottyant szerencsések jutnak az eszébe. A modern nyelvhasználatban ez a szólás a kiérdemeletlen luxus és a jómódú származás szinonimája lett. De gondolkoztál már azon, hogy miért pont egy kanál szerepel ebben a képben, és miért pont ezüstből?

Szülőség

Így nyaralhatsz biztonságosan terhesen

Várandósság alatt is lehet utazni, de ilyenkor érdemes bizonyos szempontokat figyelembe venni. A terhesség utolsó szakaszában a repülés már nem ajánlott, a napozási szabályok is módosulnak, és a kismama a nyaralás alatt is fontos, hogy figyeljen a teste jelzéseire.

Testem

Ekkora a Covid-vakcinák valódi kockázata: 100 millió oltás hatását vizsgálták meg

A koronavírus-járvány megfékezésében fontos szerepe volt a vakcináknak, de sokan tartottak a mellékhatásoktól. Egy utólag elvégzett, mintegy 100 millió beoltott ember adatait vizsgáló tanulmányban kimutatták, hogy valóban megemelkedett néhány betegség kialakulásának kockázata, de a rémhírek alaptalanok, a számok értelmezése ugyanis sokszor téves.

Testem

Több mint 700 ezer magyar szenved tőle: mégis máig tabu ez a probléma

Van egy népbetegség Magyarországon, amelyről szinte senki sem beszél szívesen, pedig lakosságarányosan hatalmas tömegeket érint. Nemcsak fizikai fájdalmat vagy korlátozottságot okoz, hanem a lélekben is mély sebeket ejt: elszigeteli az embert a barátaitól, a családjától, ellehetetleníti a munkavégzést, és konstans szorongást szül. Az inkontinenciáról van szó, amely a becslések szerint több mint 700 ezer magyar mindennapjait keseríti meg.