Ismét megjelent a tífusz Bosznia-Hercegovinában, egy Indiából származó diáklánynál azonosították a kórokozót.
A betegséget már rég elfeledettnek hitték a térségben, ám a fočai orvostudományi kar hallgatója esetében a közegészségügyi intézet megerősítette, Salmonella enterica serovar Typhi kórokozó van a szervezetében – írja az Új Szó.
A tífusz megelőzhető
Az Indiából származó orvostanhallgató korábban már átesett a betegségen, ám most ismét jelentkeztek nála a tünetek. Amint azonosították a kórokozót, a hatóságok azonnal megtették a szükséges lépéseket: a helyi kórház, a közegészségügyi központ és az egyetem közösen végezték az érintettek vizsgálatát.

A megfigyelések során nem találtak újabb fertőzött személyt, a lány pedig, bár folyamatos orvosi ellenőrzés alatt áll, már gyógyulófélben van.
A tífusz egy olyan betegség, amely rendkívül fertőző, és egy baktérium okozza, főként szennyezett vízzel és élelmiszer útján terjed. Lázat, fejfájást, emésztési zavarokat okoz főként,
7-24 nap is lehet a lappangási ideje.
A baktérium súlyos esetben a bélrendszerben vérzést és perforációt is okozhat, és bár ma már az oltásoknak köszönhetően ritkán jelenik meg, minden esetben komolyan kell venni.
Magyarországon a tífusz elleni védőoltást a háziorvosnál lehet felvenni, ez három évre ad védettséget. Amennyiben valaki mégis elkapja a fertőzést, antibiotikummal kezelik.
























