Mennyire turbózzuk fel a gyermek önbizalmát?

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Legyen magabiztos a gyerek, különben nem fog érvényesülni, vagy legyen szerény, mert a felfuvalkodottakat senki sem szereti? Van középút!

Valahol azt írták: a legszerényebb amerikai is önteltnek tűnik a legmagabiztosabb japán mellett. Efelől vannak kétségeim, de igaz, hogy a kultúránk szabályaiból és a nevelési elvekből következik, mennyire hizlaljuk fel a gyermek önbecsülését. Országonként, de családonként is változhat, mi lebeg a szülő szeme előtt: legyen magabiztos a gyerek, különben nem fog érvényesülni, vagy legyen szerény, mert a felfuvalkodottakat senki sem szereti.

Manapság már tanítják egyes multiknál, hogyan adjanak visszajelzést egymásnak az emberek, hogyan lehet úgy megfogalmazni a kritikát, hogy a másik számára befogadható legyen. Azaz ne érezze lenyomva magát az illető, inkább biztatást halljon ki a szavakból. Éppenséggel a gyereknevelésben is megfogadhatnánk néhányat ezek közül a tanácsok közül, például, hogy ne mindig arról beszéljünk, mi volt rossz, hanem hogy miben lehetne fejlődni.

Mindenesetre az az irány válik láthatóvá: ne sértsük a másik önérzetét. Ezzel összhangban volt az a törekvés, hogy jegyek helyett szövegesen lehessen értékelni az iskolákban, ami inkább lehetőséget ad az építő, akár önbizalomépítő kritikára. Egy kettesen nincs mit szépíteni, abban benne van: nem voltál elég jó, rosszul teljesítettél.

Azonban sokan vannak, akik károsnak tartják ezt az irányt: azt mondják, a gyerek tanulja meg, mi a tekintély, neki hol a helye, és viselje el a kemény kritikát is! Nem egy tanártól hallottam megfogalmazni: valami gyors változás ment az utóbbi években végbe a gyereknevelés szemléletében. Ezt abból látják, míg tíz-tizenöt éve még biztatni kellett a diákokat, hogy merjenek megszólalni, nem baj, ha valamit rosszul mondanak, és merjék megmutatni a saját gondolataikat, ma annyira megszűnt sokakból a szereplésre, önmegmutatásra vonatkozó gátlás, hogy már-már kritikátlanná váltak, és evidenciának veszik, hogy minden megnyilvánulásuk jó, csiszolni sem kell rajta. Az sem merül fel bennük, hogy a tanár többet tud az adott témáról, több az élettapasztalata, és tisztelettel adózzanak a tudásának.

A legtöbb szülő persze szeretné megtalálni a középutat: merjen megszólalni, szerepelni a gyermek, higgyen magában, de ne váljon felfuvalkodott hólyaggá. Ezzel kapcsolatban számos dilemma merül fel. Mennyire dicsérjük: dicsérjük-e például akkor, ha olyasmit tett, ami rendben van, de nem kiemelkedő az életkora szerint? Ha a kétéves megeszi úgy az ebédjét, hogy nagyobb része valóban a gyomrába jut, kell-e olvadozni, mennyire ügyes? Ha az óvodás elénekel egy dalt vagy szoknyáját pörgetve táncol, kell-e úgy reagálnunk, mintha Pavarotti ének- és Fred Astaire tánctudása egyesülne benne? Ha konfliktusba kerül valakivel, adjunk neki igazat, akkor is, ha valójában nem vele értünk egyet?

A gyermeknek sem arra nincs szüksége, hogy egy pártatlan szemlélő közönyével, hidegségével kritizáljuk, sem arra, hogy teátrálisan ünnepeljük, esetleg elhitessük vele, hogy olyasmiben is kiemelkedő, amiben nem az. Amire szüksége van, hogy érezze, a szülő drukkol neki, örül annak, amit tud, amit már megtanult, értékeli az erőfeszítésit, és egészében elégedett vele, értékesnek találja. Elfogadja hiányosságaival együtt.

Nem azt kell elhitetni, hogy kiemelkedő, hanem hogy a szülőknek így tetszik, ahogy van. Tehát nem kell titkolni az örömöt, ami elönti a szülőt az első lépések, az evőeszközzel evés vagy bármi más újdonság láttán. Igaz, hogy más gyerekeknél is megtörténik ez, de kit érdekel: ki-ki a maga gyerekének drukkol, és örül, ha fejlődik. Gondoljunk bele, az esküvő ünneplése sem marad el, mondván: nem nagy dolog, mások is meg tudnak házasodni... Ujjongjunk nyugodtan, fejezzük ki örömünket a szándékos produkcióknál is, legyen éneklés, rajzolás vagy bármi. Ettől nem lesz öntelt, hiszen csak megünnepeljük vele, hogy fejlődik, vagy egyszerűen csak vele örülünk, hogy jól érzi magát a bőrében.

Problémát inkább a szülő irreális várakozásai okoznak. Ha azt várja a gyerektől, hogy kiemelkedően jó legyen, és nem figyeli, adottak-e ehhez a képességei. Van, aki azért dicséri a csemetét, mert ezzel akarja motiválni, hogy elől legyen a sorban. Igen, de ha a képességek hiányoznak ehhez, a dicséret azt nem fogja pótolni. Ilyenkor tulajdonképpen használjuk a gyereket: nem őt látjuk, hanem a saját jövőnket, mint egy sikeres gyerek szülőjét. Ez alaposan megkavarja a gyermeket, mert ha az óvoda nem azt jelzi vissza, hogy ez a gyerek rajzol a legügyesebben, akkor a szülő megsértődik, és ott a feszültség, aminek közepén a gyerek áll, mint tehetetlen áldozat. Van rá példa, hogy a pedagógus mást értékel, mint a szülő. Az anya, apa gyönyörűnek látja azt a rajzot, amire az óvónő vagy tanítónő megjegyzést tesz, amiért nem stimmelnek rajta az arányok, és nagyobb a katicabogár, mint a ház. Nem érdemes vitatkozni a nem létező objektív igazságon, hogy ez jó rajz vagy sem, mondhatjuk azt egyszerűen: nekem igazán tetszik.

Ha konfliktushelyzetbe kerül a gyermek, akkor is a nézőpontok sokszínűsége felé érdemes terelni. Nem az a fontos, egyetértünk-e azzal, amit tett, hanem hogy megértjük-e, ő miért azt választotta. Ez az elsődleges, és ez után következik (miután a gyermek megértést kapott), hogy hozzásegítjük a szemben álló fél megértéséhez. Az ideges tanító néninek vagy az undok játszótársnak is meglehettek a maguk szempontjai. Ez az, ami igazán megvédi a gyereket attól, hogy felfuvalkodott hólyaggá váljon: ha természetes számára, hogy amit gondol és érez, az tiszteletreméltó, de nem kevésbé az a másik gondolata és érzése. Ez az, ami különbözik attól, mintha simán csak magabiztos nagymenőt vagy alázatos szolgát akarnánk nevelni belőle.

Cziglán Karolina, pszichológus

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Cziglán pszichológus Karolina,
Cziglán pszichológus Karolina,
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.