12 tipp: így kereshetsz pénzt az utazással

Szeretnél eljutni Balira? Vagy eltöltenél egy évet Londonban? Mit szólnál, ha még fizetnének is érte? Egy jól sikerült Instagram poszttal szó szerint tied lehet a világ.

Ha megkérdezné tőlem valaki, hogy legszívesebben hova utaznék el, nem tudnék válaszolni, mert rengeteg hely van, amit látni szeretnék. Végtelen, vad tájakat Izlandon, piramisokat Egyiptomban, cseresznyevirágzást Japánban vagy akár vadon élő medvéket Kanadában. Szívesen töltenék el hosszabb időt is akár az angol vidéken vagy a barátságos Hollandiában. Van az úgy, hogy közéd és egy világkörüli út közé csak egyetlen dolog áll – a pénz. Az Independent összeállított egy listát, hogy mi mindent tehetsz annak érdekében, hogy új országokat és kultúrákat ismerj meg, és közben még pénzt is keress.

1. Taníts angolt!

Ha egy messzire utaznál, és mellette még pénzt is keresnél, a legegyszerűbb és legjövedelmezőbb módja, ha felcsapsz angoltanárnak. Ázsiában, a Közel-Keleten és Latin-Amerikában rengeteg állás vár rád, ráadásul a legtöbb helyen nem elvárás, hogy beszéld az ország nyelvét.

Az iskolák ugyan főként főiskolai végzettséggel rendelkező anyanyelvi tanárokat keresnek, de ha úgy érzed, hogy jól beszélsz angolul, bátran tedd próbára magad! Bár a legtöbb helyen nincs szükség a tanításához olyan papírokra, mint a TEFL (Teaching English as a Foreign Language), pénzügyileg hatalmas előnyt jelent. Az évi fizetésed Japánban vagy az Egyesült Arab Emírségekben elérheti a 45000 dollárt, ami több mint 11 millió forintnak felel meg.

shutterstock 667972000

2. Írj útikönyvet!

De készülj fel, hogy nem pont olyan lesz a dolog, mint amilyennek képzeled. Kevés olyan félreértett szakma van, mint az útikönyvíróké. Igaz, maga a munka izgalmas tűnik a rengeteg felfedezésre váró országgal, mégis könnyen felőrölhet. A kutatóknak és az íróknak nem csak abból áll a munkájuk, hogy paradicsomi helyekre látogatnak el, jelentéseket, térképeket kell készíteniük a bejárt területekről, ami alapos és fáradtságos kutatómunkával jár. A legtöbb útikönyvíró irreális határidőkről panaszkodik, amik miatt 12-14 órát kénytelenek dolgozni egy nap. Warren St John a New York Timesnak összegezte a tapasztalatait: „Amit a leggyorsabban megtanulsz ebben a szakmában, hogy útikönyvírónak lenni nem egyenlő a nyaralással.”

3. Legyél influencer!

Az Instagramon rengeteg influencer törekszik arra, hogy minél nagyobb követőtábora legyen, és ha elég ügyes és szerencsés vagy, valóban a lehetőségek végtelen tárháza nyílik meg előtted.

Jack Morris és Lauren Bullen például több mint három millió követőt tudhat magénak az Instagramon a nevük alatt futó profilokon, amiken az utazásaik során készült képeket posztolják. Morris tavaly elmondta a Comsmopolitannek, hogy előfordult, hogy egy Instagram bejegyzéséért 9000 dollárt (2250000 forint) szerzett, míg Bullen egy képéért 7500 dollárt (1875000 forint) kapott. Általában különböző márkák fizetnek nekik, hogy promotálják őket az oldalukon.

Spent my last morning in Bali up in the rice fields 🌴 I’m flying out to Argentina today and planning on exploring a couple other countries in South America whilst I’m on that side of the world - where else shall I go? The best thing about booking my flight with my #AmexPlatinum is that I earned 5x points – I love this card for my travels! #AmexAmbassador

JACK MORRIS (@doyoutravel) által megosztott bejegyzés,

Kisebb elérésekkel is tehetsz szert előnyökre. David Guenther, a Great North Collective bloggere 2014-ben árulta el a Rangefinder magazinnak, hogy egy alkalommal ingyen utat kapott Kanadába, cserébe az útjáról készült képeket kellett az Instagramján posztolnia.

4. Jelentkezz légiutas-kísérőnek!

Ha bírod a kemény fizikai munkát, és a magasság sem zavar, akkor állj be légiutas-kísérőnek. A stewardessek általában 45000 és 100000 dollár (nagyából 11 és 25 millió forint) között keresnek egy évben, ráadásul utazási kedvezményekhez is juthatnak. A fizetés ugyan nem rossz, de mindenképpen vedd figyelembe, hogy ez az állás havonta nyolcvan munkaórával jár.

5. Árulj különleges külföldi holmikat!

Szeretnél utazni és egy kis pénzre is szert tenni? Látogass egzotikus országokba, és fedezd fel a kézműves portékákat, amiket aztán jó áron eladhatsz itthon. Keress olyan termékeket, amik egy-egy területre jellemzők, mint az olasz bőrholmik, mexikói függőágyak vagy török kerámiák. Hazaérve aztán ezeket eladhatod boltoknak, gyűjtőknek vagy felteheted mondjuk az eBayre.

6. Válaszd a szabadúszást!

Ha van laptopod és interneted, már dolgozhatsz is az utazás mellett, és ha beszélsz angolul olyan oldalak segítenek abban, hogy szabadúszóként tevékenykedhess, mint a Fiverr vagy az Upwork. Természetesen könnyebben juthatsz munkához, ha értesz a programozáshoz, a képszerkesztéshez, az íráshoz vagy a fordításhoz.

7. Dolgozz óceánjárón!

Egy óceánjáróval úgy juthatsz el egzotikus országokba, hogy még fizetnek is neked érte, de pár dolgot szem előtt kell tartanod, mielőtt belevágnál. A munkád és a fizetésed valószínűleg nem lesz egyensúlyban, cserébe azonban fizetik minden költségedet. Több munkakör közül is választhatsz, persze a konyhán mosogatni nem olyan élvezetes, mint szervezett kirándulásokat lebonyolítani.

8. Képezd magad idegenvezetővé!

Turistautakat szervezni a világ ikonikus, történelmi helyszíneire maga a valóra vált álom. Inkább egy helyen maradnál, hogy külföldi turisták százait kalauzold végig egész Párizson vagy inkább hosszabb utakon vennél részt több úticéllal? Bármelyiket választod, mindegyikkel világot láthatsz és mellette valamennyi jövedelmre is szert tehetsz. Ha egy városban maradnál, számíts arra, hogy szabadúszóként kell dolgoznod, ami nem biztosít számodra stabil fizetést. Sokan ezért vállalnak ingyenes idegenvezetéseket, amiknek a végén számíthatnak egy kis borravalóra a jóindulatú turistáktól.

shutterstock 379231855

Ha viszont hosszabb utakat vezényelnél le, bár fix munkára számíthatsz, számolnod kell azzal, hogy az utak megtervezésétől az utasok rendezéséig minden a te feladatod lesz.

9. WWOOFolj!

Mi az a WWOOF? Worldwide Opportunities on Organic Farms, vagyis munkalehetőség a világ organikus farmjain. A farmokon való önkéntes munkáért cserébe szállást és ételt kapsz, no meg persze a lehetőséget, hogy új országokat és kultúrákat ismerhetsz meg. Jó ha tudod, a repjegyedet magadnak kell fizetned.

10. Vigyázz gyerekekre!

Az au pair a segítő kéz, a külföldi dadus, aki megkönnyíti egy család életét. Beköltözik hozzájuk, részt vesz a hétköznapjaikban, vigyáz a gyerekekre, elvégzi a házimunkát - szállásért, ételért és egy kis költőpénzért cserébe. Ez remek módja, hogy testközelből ismerj meg egy új kultúrát és közben pénzt is keress. A legtöbb au pair diák vagy firssen végzett egyetemista, ezért időben kell belevágnod. A nyelvtudás fontos, a legtöbb család legalább angolul tudó dadust keres. A család kiválasztásánál több honlap is a segítségedre lehet. ilyen például az Au Pair World.

shutterstock 89737843

11. Fotózz esküvőket!

Ha értesz a fotózáshoz és van némi művészi érzéked, nálad ez a munka lehet a befutó. Esküvői fotósként egy kis talpraesettséggel akár a világot is beutazhatod, ugyanis sokan tervezik a nagy napot valamelyik egzotikus országba. Fontos, hogy érts a dolgodhoz, és hogy profi felszereléssel dolgozz. Az esküvőjén mindenki jól szeretne kinézni, és ha jó fotókat készítesz, bőségesen meghálálja magát a szakma.

shutterstock 435676234

12. Írj könyvet a kalandjaidról!

Ahhoz, hogy könyvet írj, rendelkezned kell némi kezdő tőkével vagy legalább olyan izgalmas tapasztalatokkal, amikről szívesen olvasnának mások is. Ha szerencsés vagy, kereshetsz vele annyit, hogy finanszírozni tudd a következő utadat.

Oszd meg másokkal is!
Mustra