A kutyák arról is híresek, hogy arckifejezésük alapján képesek leolvasni az ember érzelmeit, de ez fordítva már kevésbé működik, így finom jelzéseiket és az egyes helyzetekre adott reakcióikat igen könnyű félreérteni. A Reader's Digest ezért is szedte össze, hogy 12 mindennapos gesztusukat miként lehet értelmezni.
1. Szemkontaktus kialakítása
„Miközben a kutyák között a közvetlen szemkontaktus az agresszió jele lehet, addig a kutyák és gazdijuk között kötődést fejezhet ki, vagy figyelemfelkeltésként szolgálhat. „A kutyák, ha ránk néznek, sokszor megerősítést várnak tőlünk a különböző interakciókban” – írja az azenkutyam.hu.
2. Hátracsapott fülek
Ez semmiképp nem jó jel. Ha a kutya hátracsapja mindkét fülét, az agressziót vagy félelmet jelenthet, de a háttérben akár egy fülfertőzés is állhat.
3. Pislogás vagy hunyorgás szemkontaktus közben
Dr. Danielle Bernal, a Wellness Natural Pet Food állatorvosa szerint a szemkontaktust kísérő pislogás gyakran akkor tapasztalható, amikor a kutya megpróbálja kitalálni, hogy mi jár gazdija fejében. Kedvenced így reagálhat a parancsok kiadására is. Valami hasonló érvényes a szemkontaktus közbeni hunyorgásra is, ami a kutya részéről békés, megnyugtató szándékot is feltételezhet.
4. Hunyorgás vagy pislogás általában
„A hunyorgás és az ismétlődő pislogás egészen mást üzenhet, ha a kutya közben nem néz a szemedbe” – mondja Michael Schoeff, a Premier Pups tulajdonosa. Az előbbi arra utalhat, hogy fájdalommal vagy betegséggel küzd, míg az utóbbi stresszt vagy félelmet fejezhet ki.
5. Szemkontaktus megtörése
A kutyák hatalmi harcában komoly jelentősége van, hogy a szemkontaktust elsőként melyik féli töri meg, hiszen amelyikük megteszi, az lényegében elismeri a másik dominanciáját. Ha viszont egy kutya a gazdijával szemben csinálja, akkor pusztán elég kényelmesen érzi magát a társaságában ahhoz, hogy ezt is megtehesse.
6. Szemkontaktus kerülése
A szemkontaktust kerülő kutyának bizalmi problémái lehetnek. „A kutyák tisztában vannak azzal, hogy az emberekkel való szemkontaktus bizalmat és kényelmet jelez.” Ha egy állat erre nem hajlandó, akkor valószínűleg az a célja, hogy elkerülje az interakciót – legyen az negatív vagy pozitív. Ez jellemző viselkedésforma a nehéz előéletű mentett kutyáknál is.
7. Szemöldökfelhúzás
„Amikor a kutya felhúzza a szemöldökét, miközben szemkontaktust teremt veled, az az éberség és az érdeklődés jele”– magyarázta Schoeff. De a kölyökkutyáknál elképzelhető az is, hogy ilyen módon csupán az arckifejezésed próbálják utánozni.
8. Megdöntött fej
Schoeff szerint a számunkra aranyosan ható fejbillentés a kutya kíváncsiságát tükrözi.
9. Lehajtott fej
Ha a kutyád lehajtja a fejét, miközben felnéz rád, azzal alázatosságot tanúsít.
10. Ásítozás
Az ásítozás nem feltétlenül a fáradtsággal függ össze, van, amikor a kutya így reagál a stresszes helyzetekre is, ezért viselkedését ilyenkor kontextusában kell értelmezni.
11. „Mosolygás”
Igen, a kutyák is mosolyoghatnak, de nem biztos, hogy azért, mert kitörő boldogságot vagy elégedettséget éreznek. „Amikor egy kutya felemeli az ajkát, hogy megmutassa a szemfogait és a metszőfogait, az az izgalom jele” – mutatott rá az állatorvos. Mint mondta, a vigyorgó arckifejezés alázatosságot is jelölhet, de inkább más kutyákkal, mint az emberrel szemben.
12. Szájnyalogatás
A szájnyalogatás az ember jelenlétében az alázat kifejezésére szolgálhat, de itt megint csak sokat számít a kontextus, mert más esetekben a feszültség vagy a szorongás váltja ki, vagy egész egyszerűen csak abból ered, hogy a kutya már nagyon várja a vacsorát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés