A különböző származási helyről érkező, eltérő fajtájú citromok alaposan feladhatják a leckét a boltokban. Mégis, mi alapján kéne döntenünk közöttük, ha első ránézésre szinte teljesen egyformák? Ecsedi István, a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezeti-védelmi Igazgatóságának ellenőrzési osztályvezetője a Szupermenta videójában gyűjtötte csokorba a legfontosabb tudnivalókat.
Honnan érkezik hazánkba a citrom?
Ecsedi István szerint a szezon során elsősorban Európából, azon belül is Spanyolországból és Olaszországból, valamint Törökországból, egyébként pedig Argentínából, Chiléből és Dél-Afrikából.
Mit jelent a zöldtelenítés?
Az alapvetően zöld színű citrom ennek köszönhetően nyeri el jellegzetes sárga színét, amit úgy érnek el, hogy néhány órán vagy legfeljebb néhány napon át etilén gázban tárolják.
Miért van szükség felületkezelő szerekre?
Az érett citrom viszonylag gyorsan képes megromlani és megpenészedni, ezért növényvédő szerekkel vonják be. Ezek azonban a gyümölcshúsba nem tudnak behatolni, csupán a külső felületén maradnak.
Azt szoktuk ajánlani, hogy egy jó forró vizes mosással távolítsák el a viaszréteget
– jegyezte meg az osztályvezető.
Mit jelent a bio?
A bio jelölés arra utal, hogy az adott citromnál nem alkalmaztak hagyományos növényvédő szereket, vagyis az megfelel a védjegy előírásainak. A szakember ugyanakkor megjegyezte, viaszokkal és más természetes anyagokkal ettől még a biocitromot is kezelhetik.
Milyen citromot válasszak?
Olyat, ami szép citromsárga színű, egészséges, nincs rajta penész. Mivel a nagyobb citromoknak általában a héjuk is vastagabb, ezért az osztályvezető inkább a kisebb, puha darabokat javasolja. Ne felejtsd el ellenőrizni a jelöléseket sem, hogy megtudhasd, honnan érkezett a gyümölcs, illetve kapott-e felületkezelést. Sok boltban már kezeletlen citromot is árulnak, ami nem sokkal drágább, mint a hagyományos, viszont lényegesen egészségesebb, sőt a héját süteményekbe is bele lehet reszelni. A szakember leginkább az Interdonato, a Meyer és a Primofiori fajtákat ajánlja, ezek ugyanis nemcsak lédúsak, de finomak is.
Mit tegyek, ha penészes citromot látok?
Szólj az eladónak, mert a penész villámgyorsan átterjedhet a többi citromra is. Ha valahol hiányzik a jelölés, azt szintén érdemes jelezni.
Érdekel, mitől olyan szuper a Meyer citrom, hogy gasztrokörökben is sztárolják? Akkor kukkants bele alábbi cikkünkbe: