Veszélyes jelenség jöhet az utakon: ezt tedd ellene

ingyen-parkolas-913370836
Olvasási idő kb. 4 perc

Autóknak és ablakoknak támadhatnak a tavaszi költési időszak alatt egyes madarak, amely fokozott odafigyelést kíván. A veszélyes jelenséget azonban megelőzhetjük – máris eláruljuk, hogyan.

A tavaszi költési időszak közeledtével ismét számítani lehet arra, hogy egyes madarak ablakoknak és autóknak „támadnak”. A különös jelenség során nem valódi ellenféllel, hanem a saját tükörképükkel küzdenek a tollasok – hívja fel az MTI-hez eljuttatott közleményében a Magyar Madártani Egyesület (MME).

Az egyesület minden évben több bejelentést is kap olyan madarakról, amelyek napokon át az épületek ablakában vagy a járművek visszapillantó tükrében lévő tükörképükkel hadakoznak. A jelenség hátterében az áll, hogy a hímek vetélytársként érzékelik a visszatükröződő alakjukat, amely ellen akár teljes kimerülésig képesek harcolni.

Veszélyes lehet e tavaszi jelenség akkor is, ha az autónk visszapillantó tükrét támadja meg egy madár
Veszélyes lehet e tavaszi jelenség akkor is, ha az autónk visszapillantó tükrét támadja meg egy madárJet Li / Getty Images Hungary

Több okból is veszélyes jelenség

Mint azt a közleményben kiemelik, ez a viselkedés nem csak a madarak testi épségére jelent veszélyt: ebben az időszakban nem is táplálkoznak megfelelően a kimerültség miatt, a valódi riválisuktól sem védik a területüket, így akár a fiókáik gondozását is elhanyagolhatják. Mindezek mellett

a tükröződő felületeknek való ütközésük során az üvegek is betörhetnek, amelyek súlyos sérülést okozhatnak a madaraknak.

Egyszerű trükkel megelőzhetők a balesetek

A szakértők szerint azonban e felületek eltakarásával segíthetünk a tollasoknak megelőzni az ilyenkor esetlegesen bekövetkező baleseteket. Az épületablakokra a legjobb megoldás a szúnyogháló, amely nemcsak a tükörkép elleni támadásokat, hanem a gyakran végzetes ütközések ellen is megvédi az állatokat. Az autóknál a hátsó szélvédő letakarása és a visszapillantó tükrök behajtása, esetleg a madarakat elriasztó zsinór kihelyezése jelenthet megoldást.

Ezt tegyük a kábult madárral

Az MME oldalán arra is választ kaphatunk, mi tehetünk egy ütközéstől kábult, sérült vagy legyengült madárral. Helyezzük egy jól szellőző, biztonságosan lezárható, konyhai papírtörlővel vagy újságpapírral kibélelt papírdobozva, de alternatív megoldásként jó célt szolgál egy sötét anyaggal letakart madárkalitka is. Utóbbi esetében fontos, hogy a madár egy ülőrúdra kapaszkodhasson és a farktollai ne érjenek le az aljzatra. Az úgynevezett sokktalanító dobozt vagy a kalitkát egy nyugodt, huzatmentes, állandó hőmérsékletű helyre kell tenni, ahol a madár egy-két órán át zavartalanul pihenhet. Ez idő alatt nem szükséges etetni, itatni, ilyenkor az a legfontosabb, hogy meg tudjon nyugodni.

A pihentetés után a madarat a szabadban, ablakoktól távol engedjük el, lehetőleg kézbevétel nélkül.

Ha a madár néhány órán belül nem tud elrepülni, a pihentetést akár egy-két napig is folytathatjuk, ebben az esetben viszont már egy fedetlen kalitkába téve, eleséggel és ivóvízzel ellátva. Ha ezután sem mozdul, vagy viselkedésében valamilyen furcsát tapasztalunk, mielőbb juttassuk el madármentőhelyre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek