Ez a ritka betegség tízezerből mindössze egy embert érint, és a férfiaknál gyakrabban fordul elő, mint a nőknél.
Mi ez a betegség valójában?
A situs inversus az az állapot, amikor a mellkasban vagy a hasban a szervek, mintha tükrözték volna őket, a másik oldalon helyezkednek el, mint normál esetben. Ez a betegség jobbára a májat és a lépet érinti, de nagyon ritkán a szívet is. Ha ez a helyzet áll fenn, azt situs inversus totalisnak hívják.

A ritka betegséget génmutáció okozza, ami egy vagy akár több gént is érinthet abból a százból, amelyek a szervek elhelyezkedéséért felelősek az emberi testben. Azt is fontos megjegyezni, hogy ezt a betegséget örökli a páciens, annyiban mindenképp, hogy mindkét szülőnél lennie kell ezekből a hibás génekből, hogy a gyermeknél is megjelenjen a szervek felcserélődése.
Ezeket a tüneteket tapasztalja a beteg
Bármennyire is furcsának tűnik, a situs inversus állapottal élők többsége nem is tud arról, hogy a szervei nem a jó oldalon vannak, mert azok egyébként tökéletesen működnek. Ők csak akkor tudják meg, hogy valami nincs rendben, ha valami más miatt vizsgálják meg őket röntgennel vagy MRI-vel.
Ugyanakkor a betegek hozzávetőleg 5-10 százalékánál már születéstől fogva jelentkezhetnek különböző szívproblémák, és náluk előfordulhat az is – ha nem tudnak a betegségükről –, hogy félrediagnosztizálják őket. Például a vakbélgyulladás tipikusan a has jobb alsó felénél okoz fájdalmat, ahol a vakbél van.
Ám a szervek felcserélődése miatt, a tünet a másik oldalon jelentkezik, és ezért a helyes diagnózist is csak később tudják felállítani.
A situs inversitust nem kezelik önmagában, csak akkor, ha emiatt más betegségek alakulnak ki, és azoknak kell megtalálni az orvosi megoldását.
Kínában megnőtt a betegek száma
Bár még így is ritka, jelentős esetszám-növekedést regisztráltak Kínában 2023 első felében. Az orvosok azt gyanítják, hogy ennek a Covid-19-járványhoz van köze annyiban, hogy 2022 végén megugrott a Covid-fertőzöttek aránya a karanténszabályok enyhítése miatt. Úgy gondolják, a koronavírus még az anya méhében fertőzhette meg a magzatokat, vagy az ő szervezetében lévő gyulladás okozhatta valamilyen módon a szervek felcserélődését.

Ez egyelőre csak teória, a kutatóknak nincs megfelelő mennyiségű adatuk, hogy minden kétséget kizáróan bizonyítsák, a koronavírusnak és a situs inversusnak köze van egymáshoz. Az viszont kijelenthető, hogy még a kínai esetekkel együtt is, ez a betegség különösen ritka, nemcsak ott, az egész világon.
A koronavírusnak sajnos más, súlyos következményei is lehetnek, ebben a cikkünkben írtunk róluk.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés