Ez a pszichológiai jelenség tönkreteheti az összes kapcsolatodat

GettyImages-528111212
Olvasási idő kb. 5 perc

Voltál már olyan helyzetben, mint Lily James a Rebecca című filmben? A színésznő karaktere folyamatosan újdonsült férje volt feleségéhez hasonlítgatta magát, és ezáltal mindig talált magában valamilyen hibát. Ez a Rebecca-szindróma néven ismert pszichológiai jelenség jele is lehet.

A közösségi oldalak térnyerése nyomán az utóbbi időben újra a figyelem középpontjába került az először 1938-ban feljegyzett, Rebecca-szindrómaként elhíresült jelenség. 

Már közel száz éve velünk van: ilyen a Rebecca-szindróma

A Rebecca-szindrómáról először Daphne du Maurier A Manderley-ház asszonya (angolul Rebecca) című regényében esett szó. A jelenség lényege, hogy már annak a gondolata is féltékenységgel tölt el bennünket, hogy a párunknak volt már másik barátnője. 

A Rebecca-szindróma néven ismert pszichológiai jelenség könnyen megmérgezhet egy kapcsolatot
A Rebecca-szindróma néven ismert pszichológiai jelenség könnyen megmérgezhet egy kapcsolatotDjelicS / Getty Images Hungary

A pszichológusok kóros féltékenységnek is nevezik azt, amikor valaki folyamatosan a párja exéhez hasonlítgatja magát.

A regényben és az abból készült filmadaptációban az újdonsült Mrs. De Winter néhány festményt, levelet, illetve R-betűvel ellátott fésűt és borítékot talált, amelyeket Rebecca, az ex hagyott maga után, ami heves érzelmeket váltott ki belőle. A modern világban ezek az apróságok Instagramra feltöltött képek, csábos TikTok videók formájában mutatkoznak meg.

Az, hogy már lehetőségünk van online turkálni egymás magánéletében, a Rebecca-szindrómások esetében csak olaj a tűzre: a végtelenségig képesek nézegetni az előző barátnők profilját és képeit, amitől csak még bizonytalanabbá válnak. Különösen, ha kiderül, hogy a másik fél követi volt párját, netán láljkolja posztjait. 

Úgy gondolom, hogy a digitális kor egy sor pszichológiai problémát gyorsított fel, és nem vagyok biztos abban, hogy a pszichénk tartani tudja ezekkel a lépést. Bizonyos szempontból mi még mindig analóg emberek vagyunk

– fogalmazott Toby Ingham pszichoterapeuta, a jelenség egyik szakértője.

Ebből ismerheted fel a Rebecca-szindrómát

Felvetődik a kérdés, hogy vajon mi váltja ki ezt a szindrómát, hiszen csak bizonyos embereknél alakul ki. A választ az esetleges gyermekkori traumák rejthetik.

Darian Leader szerint a probléma megnyilvánulása egyénileg változhat, a forrás viszont lehet egyforma, ami véleménye szerint gyakorta az elhanyagoltság. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szülei valakit teljesen magára hagytak gyermekkorában, elegendő lehet hozzá az is, ha kicsit több figyelmet szenteltek egy testvérnek. 

A szakember elmondása szerint ez bizonytalanságot ébreszthet egy gyerekben, amitől később kiközösítettnek, jelentéktelennek érezheti magát, és ezek az érzések szépen lassan begyűrűznek minden emberi kapcsolatába, különösen a párkapcsolatokba. 

Vannak jelek, amikből kiderülhet, hogy Rebecca-szindrómás vagy. A legárulkodóbb jel a megszállottság. Van, hogy ez nem áll meg ott, hogy megállás nélkül ellenőrzöd az ex különböző profiljait, hanem még a párod telefonján is elolvasod az üzeneteket. Extrém esetben még azt is megpróbálhatod megszabni, hogy kikkel és hol találkozhat, hogy még véletlenül se fusson össze az exszel, aki elbizonytalanít téged.

Ha gyermekkorunkban elhanyagolva érezzük magunkat, az hozzájárulhat a Rebecca-szindróma kialakulásához
Ha gyermekkorunkban elhanyagolva érezzük magunkat, az hozzájárulhat a Rebecca-szindróma kialakulásáhozSDI Productions / Getty Images Hungary

Ez a túlzott féltékenység az állandó gyanakvásból paranoiává is átalakulhat, hiszen folyamatosan veszélyben érezzük kapcsolatunkat egy olyan személy miatt, akinek valójában semmi köze hozzá.

A Rebecca-szindróma is leküzdhető pszichológiai jelenség

Leküzdhető problémáról van szó, de ehhez fel kell ismerni, hogy mit is csinálunk, szembe kell néznünk ezzel a démonnal. Leader kiemeli, érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy szorongásaink és kínzó gondolataink vajon tényleg kapcsolati problémákból erednek-e, vagy esetleg van valamilyen feldolgozatlan traumánk.

Szerinte csak ront a helyzeten, ha partnerünket előző kapcsolatáról faggatjuk, különös tekintettel a szexuális életére. Sem nekünk, sem pedig partnerünknek nem használ, ha a múltat feszegetjük, főleg egy ennyire intim témában. 

leghatékonyabb megoldást a terápia tudja nyújtani. Akár egyedül, akár párban keresünk fel szakembert, ezzel megtehetjük az első lépést a probléma megoldása felé. Újra képessé kell tennünk magunkat arra, hogy bizalommal tekintsünk a másikra, hiszen ez minden kapcsolat alapja. 

A megcsalás legújabb típusa sokkal nagyobb kárt okoz, mint a testi kapcsolat egy harmadik féllel. Ebben a cikkünkben olvashatsz róla bővebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek