Éveket vehet el az életedből, ha ebben a pózban alszol

Suhajda Zoltán
GettyImages-1481832268 (1)
Olvasási idő kb. 8 perc

Az alvás közbeni testhelyzet nem csak a kényelemről szól, hatással van az egészségedre és a későbbi betegségek kialakulására is.

Az egészséges életmód egyik kulcsfontosságú része a jó alvásminőség. Ha nem megfelelő az éjszakai pihenés, az hosszabb távon sokkal súlyosabb következményekkel járhat annál, mint hogy fáradtan ébredsz reggelente. Például felgyorsítja az agy öregedését: egy középkorúakat vizsgáló kutatás szerint 15 év leforgása alatt a legrosszabbul alvók agya átlagosan 2,6 évvel volt idősebb, mint amit az életkoruk indokolt volna.

A következetes lefekvési idő, továbbá az elegendő, 7-9 órányi alvásidő és az ideális körülmények mellett más tényezők is befolyásolják, mennyire lesz pihentető az alvás. Fontos szerepe van annak is, milyen pózban alszunk. Hatással van a gerincük egészségére, a fájdalmak kialakulására, de még olyan egészségügyi problémák kockázatát is növelheti, mint a demencia és a szívbetegségek.

A legtöbben nem foglalkozunk azzal, milyen pozícióban alszunk; van egy kedvenc helyzetünk, lehunyjuk a szemünket, és jó esetben kisvártatva húzzuk a lóbőrt. Az éjszakai testtartási gondokat – ha kényelmetlen vagy fájdalmas valami – általában a nappali életvitelünk sajátosságai okozzák. Az egyik leggyakoribb tényező az ülőmunka, amit ha nem ellensúlyozunk rendszeres mozgással, az éjszakákra is hatással lehet. A legjobb alvási pozíció az, amelyik elősegíti a természetes gerincvonal megőrzését, így csökkenti a hát- és nyakfájdalmakat, valamint javítja a regenerációt. Lássuk az egyes alvópózok előnyeit és hátrányait!

Alvás oldalt fekve

A legtöbben oldalt fekve alszanak, és a szakemberek szerint is ez a legjobb
A legtöbben oldalt fekve alszanak, és a szakemberek szerint is ez a legjobbMaiwolf Photography / Getty Images Hungary

Gyerekként szinte mindegyik testhelyzetben egyformán szundítunk, aztán felnőttkorban az oldalt fekvő póz lesz a nyerő. Ez a legnépszerűbb, az emberek több mint 60 százaléka az oldalán alszik, bár a férfiaknál gyakoribb, mint a nőknél. A kor előrehaladtával csökken a gerincünk rugalmassága, így az idősebbek számára emiatt is lehet favorit az oldalsó pozíció. 

Amellett, hogy a legkedveltebb, a szakértők az oldalt fekvést tartják a legegészségesebb alvási póznak: elősegíti, hogy a gerinc megfelelő helyzetbe kerüljön, valamint így a legkisebb a valószínűsége a hátfájás kialakulásának. Fontos, hogy az oldalt fekvéshez vastagabb párnát kell választani, hogy a nyak egy vonalba kerüljön a gerinccel. Általánosságban azt tanácsolják, hogy olyan párnát válasszunk, ami nagyjából a nyak és váll közti távolságnak megfelelő. 

Az oldalt fekvést is lehet variálni, ráadásul egészségügyi hatása is van annak, melyik oldalra fordulunk. Akik refluxban vagy más emésztő- és bélrendszeri betegségben szenvednek, inkább aludjanak a bal oldalukon. Ebben a pozícióban a gyomor alacsonyabbra kerül, mint a nyelőcső, és ez elősegítheti a jobb alvást. 

A szívbetegségben szenvedők inkább a jobb oldalukon próbáljanak álomba szenderülni, hogy enyhítsék a szívre nehezedő nyomást. 

Várandósság alatt viszont a bal oldalon fekvést javasolják a kismamáknak, mert így optimális a méhlepény és az egész test vérkeringése, ami jobb a babának és az anyának. 

Az alvópóz az agy egészségére is hatással lehet. Éjszaka az agy úgynevezett glimfatikus rendszere kitakarítja a napközben felhalmozódott salak- és méreganyagokat, ez a folyamat pedig a kutatások szerint jobban működik, ha a jobb oldalunkon alszunk. Ez különösen azoknál lehet fontos, akiknél nagyobb a demencia, az Alzheimer-kór vagy más neurodegeneratív betegség kockázata. 

Ám az oldalt fekvés sem mindenkinek ajánlott, például vállfájás esetén jobb más testhelyzetre váltani. Azoknak sem előnyös, akik a ráncok miatt aggódnak, mivel az arc a párnához nyomódik, ami megnyújtja a bőrt. 

Háton alvás

A háton alvás horkolást és alvási apnoét okozhat
A háton alvás horkolást és alvási apnoét okozhatTim Kitchen / Getty Images Hungary

Akik hát- vagy nyakfájástól szenvednek, azoknak jó választás lehet háton aludni, mivel hanyatt fekve könnyű a gerincet egyenes vonalba hozni és tehermentesíteni. A második legnépszerűbb pozíció emellett enyhítheti az allergia vagy más betegség okozta orrdugulást is, feltéve, ha enyhén felemelkedett testhelyzetű az alvás, és magasabban van a fej. Ez segíthet abban, hogy a légutak szabadon maradjanak. A teljesen vízszintes fekvés viszont ronthat az orrduguláson. 

Az arc fiatalságát háton pihenve a legkönnyebb megőrizni, mivel nincs semmi, ami nyomja vagy gyűrje a bőrt. Néhányan a legelszántabbak közül, akik mindent megtesznek a szépségükért, kimondottan emiatt szoktak rá a háton alvásra. 

Ha a hátadon szeretsz aludni, törekedj arra, hogy a karjaid hasonló helyzetben legyenek, a legjobb, ha mindkettő a tested mellett van.

Amennyiben az egyik karod például a fejed mellett pihen, az feszültséget okozhat a gerincben, és váll- vagy nyakfájdalomhoz vezethet. 

A háton fekvő pózhoz kapcsolódik az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, az alvási apnoé. A súlyos alvászavarnak minősülő betegség esetén ellazulnak a garat izmai és lágy szövetei, beszűkül a légút, és horkolás, illetve légzéskimaradás lép fel. Ilyenkor az alvó ember hosszabb ideig nem vesz levegőt, ami kihat a teljes egészségére. 

Az alvási apnoé jelentősen rontja az alvásminőséget, és fáradtságot okoz, ami a vezetés során komoly veszélyforrás lehet. Több tanulmány szerint összefüggés van az alvási apnoé és olyan betegségek között, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a stroke, a szívroham. Amennyiben az alvászavar kezeletlen marad, évekkel rövidítheti meg a várható élettartamot, és még közepes súlyos esetben is 17 százalékkal növeli az idő előtti elhalálozás kockázatát. A horkolás mellett a napközbeni elbóbiskolás intő jele lehet a betegségnek, aminek a gyanúja esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni. 

Hason alvás

A hason alvás terheli meg a legjobban a gerincet
A hason alvás terheli meg a legjobban a gerincetFreshSplash / Getty Images Hungary

Bár a horkolás ellen ez az alvópóz a legkézenfekvőbb megoldás, aki hason fekve tölti az éjszakát, annál a legvalószínűbb, hogy nyak- és hátfájás jelentkezik. A hason alvás a legkevésbé népszerű testhelyzet, kutatások szerint az éjszaka kevesebb mint 10 százalékát töltjük ebben a pozícióban, és a legtöbb embernek nem is ajánlott számos hátránya miatt. 

Hason fekve a mellkasnak a testsúly ellen is dolgoznia kell a levegővétel során, ami több energiával jár, ezért kevésbé lesz pihentető az alvás. 

Ez a testhelyzet támogatja a legkevésbé a hátat, növeli a gerincre nehezedő nyomást, ha pedig nem elég kemény a matrac, a has és a csípő lesüllyed, ami fokozza a gerinc terhelését. Ráadásul ott van az a magától értetődő probléma, hogy hason fekve a fejet el kell fordítani valamelyik irányba, ami önmagában megtöri a nyak és a gerinc egyenes vonalát. 

Bár elvesztett életévekben nehéz kifejezni, mekkora problémát okozhat a hason alvás, a hátra, a nyakra és gerincre ható extra terhelés összeadódik a napi hét-nyolc órákból, és idővel általános mozgásszervi bajokhoz vezethet. A gerincet érő stressz emellett fájdalmat válthat a test bármely pontján, a nyaknál pedig porckorongsérv alakulhat ki. 

Az is nyilvánvaló, hogy az arcbőrt ebben a pózban éri a legerősebb nyomás, így aki a ráncoktól retteg, ne ezt a testhelyzetet válassza. 

Ha valaki mindezek ellenére szeret hason aludni, annak érdemes vékony párnát használnia – vagy aludjon párna nélkül –, hogy kicsit kényelmesebb helyzetbe kerüljön a nyak. Jó ötlet még a medence alá tenni egy párnát, ami megtámasztja a gerinc alsó részét. 

Így válts új alvási pozícióra

Bár a különböző alvási pózoknak megvannak az előnyei és hátrányai, az a legjobb éjszakai testhelyzet, amelyik elősegíti a pihentető alvást, és reggel felfrissülve, fájdalmak nélkül ébredünk. Ha most ezt érzed, akkor nem kell mindenáron megváltoztatni, hogyan alszol. Ám ha nem megfelelő az alvásminőséged, akkor a megfelelő póz is segíthet, hosszabb távon pedig súlyos, a várható élettartamot megrövidítő betegségek kockázatát is csökkentheted.

Ha kipróbálnál egy új pózt, akkor fontos a fokozatosság. Eleinte ajánlott az új alvási pozícióban feküdni, és készülni az elalvásra, majd pár perc múlva váltani a régi, megszokott testhelyzetre. Ha például a háton fekvést szeretnéd az oldalt fekvő pózra cserélni, akkor öt percig feküdj valamelyik oldaladon, majd fordulj hanyatt. A következő éjszaka növeld hat perce a kezdő póz időtartamát, majd napról napra emeld az új testhelyzetben töltött időt, amíg teljesen hozzá nem szoksz.

A póz mellett a táplálkozás is fontos, ez a 9 gyümölcs és zöldség elengedhetetlen a jó alváshoz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek