Steve Jobs nem csak a technológiai eszközök úttörő innovátora volt, gondolkodásmódja és életfelfogása példaértékű és inspiráló lehet többünk számára. Feltűnt már például, hogy az Apple-vezér mindig ugyanabban a szettben jelent meg nyilvános szereplései alkalmával? A fekete garbó és kék farmer párosításához való ragaszkodása több volt mint lustaság vagy nemtörődömség. Ez a megjelenés egyrészt Jobs karakterének elválaszthatatlan részévé vált, de ami még fontosabb:
döntési energiát is spórolt azáltal, hogy nem kellett azon gondolkodnia, mit vegyen fel.
Így több energiája maradt az igazán lényeges dolgokra. Ez csak egy hasznos praktika az informatikai zsenitől, de mi az, amit még érdemes tőle ellesnünk?
Lépj ki az „igenember” üzemmódból: tanulj meg nemet mondani!
Steve Jobs az alapítója napjaink egyik legértékesebb márkájának, az Apple-nek. Azt hihetnénk, hogy sikerének kulcsa abban rejlett, hogy egyszerre több projekten dolgozott, majd azt vitte tovább, amiben a legtöbb potenciált látta. Jobs viszont mindig is olyan ember volt, aki egy dologra szeretett összpontosítani. 1997-ben egy konferencián az alábbi gondolatot osztotta meg, amikor sikerének titkáról kérdezték:
„Az emberek általában azt hiszik, hogy ha összpontosítunk valamire, akkor igent mondunk arra az egyetlen dologra, amire fókuszálunk. A fókusz valójában egyáltalán nem ezt jelenti. Ilyenkor pont, hogy nem igent mondunk valamire, hanem nemet száz másik jó ötletre.”
Bár a világ gyakran a multitaskingra kényszerít minket, a szétaprózódott figyelem a hatékonyságunk és az eredményességünk legnagyobb akadálya. Akkor lehetünk képesek produktívan dolgozni, ha egy időben csak egy adott dologra fókuszálunk. Egy adott problémának, egy projektnek, egy feladatnak szenteljük a teljes figyelmünket.
Mire érdemes nemet mondanod?
Jobs konkrétan is megfogalmazta, melyek azok a dolgok a munkában, amelyekkel feltétlenül fel kell hagynunk, ha valódi eredményeket szeretnénk elérni:
#1 Mindent te akarsz csinálni
Minden ember ideje és kapacitása véges, így egy idő után csak úgy tudod növelni a hatékonyságodat, ha bizonyos (rész)feladatokat delegálsz. Ehhez természetesen olyan emberekkel érdemes körülvenned magad, akikre nyugodt szívvel ruházol át bizonyos felelősségi köröket. A delegálás az irányító és kontrolláló típusú embereknek kifejezetten nehezére eshet, azonban mióta világ a világ, több ember többre megy, mint egy.
#2 Folyton elterelődik a figyelmed
Bár a technológiának köszönhetően sokkal könnyebben végezhetjük el a munkánkat, a rengeteg inger könnyen elterelheti a figyelmünket. Pedig
akkor vagyunk a leghatékonyabbak, ha képesek vagyunk teljesen belemerülni abba, amit végzünk.
Úgynevezett flow-ban vagyunk. (A kifejezés Csíkszentmihályi Mihály, magyar származású pszichológustól származik, és azt a fókuszált állapotot írja le, amikor teljesen belefeledkezünk abba, amit csinálunk). Az e-mail-értesítések, az üzenetek pittyegése, a folyamatos telefoncsörgés, de még a munkatársaink beszéde is megzavarhatja ezt a folyamatot. Ha dolgozunk, és éppen olyan munkát végzünk, ami a teljes figyelmünket igényli, inkább kapcsoljuk ki az értesítéseket, használjuk a „Ne zavarjanak!” üzemmódot.
#3 Irreális célokat és elvárásokat támasztasz önmagad elé
Amikor megtervezzük a hetünket vagy a munkanapunkat, gyakran kerülhet fel a teendőlistánkra olyan dolog, amelyről szinte biztosan tudjuk, hogy csak túlórával tudjuk elvégezni, de még akkor sem biztos, hogy a végére érünk. Ahelyett, hogy mindig rohannánk önmagunk után, hogy beérjük magunkat a kígyózó feladatlistánk tételeinek akkurátus kipipálgatásával, legyünk reálisak, és itt is igyekezzünk megtalálni a fókuszt!
Minden munkanap elején határozzuk meg azt a néhány (háromnál nem több) feladatot, amely prioritást élvez,
és ezt kövesse minden más. Ha ezek túl nagy falatnak ígérkeznek, bátran osszuk le őket kisebb részfeladatokra, mert ezeknek egyrészt sokkal szívesebben fogunk nekiállni, másrészt az elvégzésük sikerélményt okoz.
Ne feledd, a fókuszálás arról szól valójában, mire mondasz nemet. Bár nem egyszerű a határhúzás, mégis nagyon kifizetődő és felszabadító, ha összegyűjtjük hozzá a kellő bátorságot, és olyan mederbe kezdjük terelni az életünket, amerre mindig is szerettük volna, hogy haladjon. Jobs így nyilatkozott a nemet mondás erejéről: „Tulajdonképpen engem ugyanolyan büszkeséggel töltenek el azok a dolgok, amelyeket nem tettem meg, mint azok, amelyeket igen. De arra vagyok a legbüszkébb, hogy képes voltam különbséget tenni közöttük.”
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés