Létezik valódi megoldás a pikkelysömörre?

Olvasási idő kb. 5 perc

Október 29-én van a pikkelysömör világnapja. A súlyos bőrbetegség kialakulásáért leggyakrabban genetikai hajlam és az életmód a felelős, és annak ellenére, hogy gyógyíthatatlan, a tünetek kezelésével megszabadulhatunk az okozott kellemetlenségektől.

A pikkelysömör, más néven a psoriasis az egyik leggyakoribb bőrbetegség, nagyjából ugyanannyi embert érint, mint a cukorbetegség. Éppen ezért fontos, hogy tisztában legyünk a kockázati tényezőkkel és a kezelési lehetőségekkel – hívja fel a figyelmünket a Harvard Medical School.

Testi tünetek

Általában gyulladt, viszkető, hámló, vöröses foltok jelennek meg a bőrön, a test bármely pontján. A bőr elváltozásai nagyobb foltokká, úgynevezett plakkokká állnak össze. Ilyen plakkok jellemzően a végtagokon, a törzsön, a könyök és a térd területén, valamint a fejbőrön jelentkeznek. Nem ritka az sem, hogy a körmökön jelenik meg a plakkos pikkelysömör.

A betegség egy másik típusa az úgynevezett inverz pikkelysömör. Ezek élénkvörös, sima felületű, nem hámló elváltozások, amelyek leggyakrabban a hónaljban, ágyékban, mell alatt vagy a nemi szervek és a fenék környékén jelentkeznek. A betegség kiváltó okai között szerepel a túlsúly és a gombák elszaporodása az említett bőrterületen.

A pustulózus pikkelysömör viszonylag ritka és főleg felnőtteknél jelentkezik, gennyes göbökkel, melyek körül a bőr vörös. Bár fertőzőnek tűnik, szerencsére nem az. Ebben az esetben először bőrpírt, majd hólyagosodást tapasztalunk, amely hólyagok rövid időn belül gennyel telnek meg.

A guttált pikkelysömör általában hirtelen jelentkezik, de szerencsére a pikkelysömörös esetek kevesebb mint 2 százalékában fordul elő. A plakkos psoriasisnál jóval vékonyabb, kis, rózsaszínes kiütések jellemzik, amelyek leginkább a törzsön, a felső karon, combon vagy fejbőrön fordulnak elő. Leggyakoribb kiváltó okai az olyan felső légúti megbetegedések, mint a torok- és mandulagyulladás, bőrsérülés, stressz és bizonyos gyógyszerek.

Hogyan alakul ki?

Egy 2017-es, több mint 5000 beteget vizsgáló tanulmány eredményei szerint a pikkelysömör gyakrabban fordul elő férfiak esetében, mint nőknél, bár a betegség kialakulásáért általában a genetikai adottságaink felelősek. Bőrünk hámsejtjei a többrétegű hám legalsó rétegében alakulnak ki. Később a bőrfelszín felé vándorolnak, bennük szarufehérje (keratin) halmozódik fel, végül észrevétlen hámlással leválnak. A psoriasis esetén a hámsejtvándorlás a többszörösére gyorsul. A sejtmagokat tartalmazó, szétválni nem képes hámsejtekből alakulnak ki végül a fehér színű, hámló pikkelyek.

Az örökletes hajlam mellett azonban vannak bizonyos tényezők, amelyek hozzájárulnak a betegség kialakulásához. Egyes gyógyszerek szedése mellett a sérülések és különböző bőrfertőzések mellett a cukorbetegség, májelégtelenség, valamint a szervezetben található gyulladások is növelik a pikkelysömör kockázatát. Mindezek mellett a stressz is nagyban hozzájárul a probléma kialakulásához, hiszen fokozza a szervezet gyulladásos reakcióit. Könnyen előfordulhat, hogy egy sikeres kezelést követően a pikkelysömör tünetei akár hónapokra vagy évekre eltűnnek, ám később újból megjelennek. Ennek ellenére érdemes mindent megtenni azért, hogy megszabaduljunk a betegség kellemetlen tüneteitől. Ebben segít, ha leadjuk a pluszkilókat, orvosunkkal felülvizsgáltatjuk a rendszeresen szedett gyógyszereket, valamint minimálisra csökkentjük a stresszt.

A pikkelysömör kortól és nemtől függetlenül, bárkit érinthet
A pikkelysömör kortól és nemtől függetlenül, bárkit érinthetSuze777 / Getty Images Hungary

Kezelési lehetőségek

A pikkelysömör alapvetően nem gyógyítható. Mivel a tünetek és a kiváltó okok is rendkívül változatosak, minden esetben személyre szabott kezelésre és rendszeres orvosi ellenőrzésre van szükség. Attól függően, hogy milyen súlyos és milyen jellegű elváltozások jelennek meg a beteg bőrén, sokféle eljárás, illetve ezek kombinációja segítheti a kezelést.

Az enyhe, jól látható elváltozásokra általában erősen hidratáló, gyulladáscsökkentő, akár szteroidos krémet ajánlanak az orvosok. Az ennél súlyosabb eseteknél hatékony megoldást hozhat a fototerápia. A 8-10 héten keresztül tartó kezelés során a bőrbe hatoló, különböző hullámhosszú UV-sugarak lelassítják az érintett bőrsejteket. Elsőre ijesztőnek tűnhet, de a kezelés elején a betegség állapota gyakran romlani kezd, mielőtt láthatóvá válna a javulás. Súlyosabb, igencsak kiterjedt pikkelysömör esetében a helyi kezelés mellett belső, gyógyszeres terápiára is szükség lehet. Mindezek mellett fontos az A-vitamin-bevitel, a stresszkezelés, a dohányzásról való leszokás, valamint a túlsúlytól megszabadulás. A megfelelő kezelési módszer kialakításához mindenképp orvosi segítségre van szükség, ezért is nagyon fontos, hogy szakértő bőrgyógyászhoz forduljunk.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek