Kevesen ismerik Viktória királynő unokáját, Thorát: modern kori szenvedélyt köszönhetünk neki

Cserháti Szilvia
tenisz mérkőzés nézők529020763
Olvasási idő kb. 4 perc

Ha izgalmas teniszmérkőzésre készülnek Wimbledonban, a tévékamerák pásztázása közben néha elcsíphetjük az angol királyi család tagjait a lelátón, amint egyik-másik sportolónak drukkolnak. Ez a fajta szenvedély nem új keletű a királyi családban, már ami a tenisz iránti rajongást illeti. Nem volt ez másképpen 90 éve sem, amikor egy modern elveket valló hercegnő, Viktória királynő unokája, akit családja Thorának hívott, rendszeresen felbukkant a korabeli híradókban, ahol trófeákat adott át, és szurkolt a korabeli teniszsztároknak.

Viktória brit királynő unokájáról, Helena Viktória schleswig-holsteini hercegnőről van szó, akit családja csak Thorának hívott.

A hercegnő 1870. május 3-án született egy családi birtokon, a Frogmore-házban, és ahogy akkoriban az szinte kötelező elvárás volt, megkapta nagymamája, Viktória királynő nevét is, így lett ő Victoria Louise Sophia Augusta Amelia Helena. A hercegnő Viktória királynő harmadik lányának harmadik gyermeke és egyben első lánya volt. Apja Christian Schleswig-Holstein hercege, édesanyja pedig Helena hercegné volt, akit édesapja azzal a feltétellel vett feleségül 1866-ban, hogy csakis Nagy-Britanniában fog élni. Így Thora Angliában nőtt fel szeretett testvérei és királyi unokatestvérei körében.

Feleség helyett koszorúslány lett Viktória királynő unokájából

Mint Viktória királynő minden unokájáról, Thoráról is úgy beszéltek kiskora óta, mint egy lehetséges menyasszonyról. Györgyöt szemelték ki számára férjként, aki a leendő VII. Eduard brit király és felesége, Dániai Alexandra brit királyné második fia volt. Thora boldog volt, mert nagyon közel állt a szívéhez György, akivel unokatestvérek voltak.

1895: Viktória királynő családjával, Thora hercegnő a bal oldalon áll
1895: Viktória királynő családjával, Thora hercegnő a bal oldalon állHulton Archive / Getty Images Hungary

Csakhogy György édesanyja jobb partit szeretett volna a fiának. Kritizálta Thora éles vonásait, és a jelentéktelen szürkésbarna madárhoz hasonlítva „Snipe-ként” azaz Szalonkaként emlegette őt. Meglehetősen gúnyos hangon írt fiának már az ötletről is, hogy ez a bizonyos unokatestvér lesz a felesége, mondván: „Nos, öröm lenne üdvözölni ezt a »szépséget« a menyasszonyodként.”

Az anyósjelölt végül elérhette célját, mert Thora koszorúslányként, összetört szívvel állt a Szent Jakab-palota királyi kápolnájában, amikor György feleségül vette Mary of Tecket hercegnét 1893. július 6-án.

Thora akkor töltötte be a 23. életévét, és abban reménykedett, hogy hamarosan ő maga is királyi menyasszony lesz. Ám egy másik lehetséges udvarlója, Hohenloe-Langenburgi Ernest az unokatestvérét, Edinburgh-i Alexandrát vette feleségül. Az esküvő ez esetben azért hiúsulhatott meg, mert a vőlegény katolikus volt.

Ahogy Thora közeledett a 30. életévéhez, már vénlánynak számított. Ez nem akadályozta meg abban Thora nagymamáját, Viktória királynőt ­– aki igazi kerítőnek számított –, hogy egészen haláláig megfelelő férjet keressen számára.

A királynő unokájaként sportos és jótékony életet élt

Ehelyett Thora visszavonult édesanyja és nagyanyja társaságában, és berendezkedett az egyedülálló (herceg)nők életére. Bekapcsolódott több, az édesanyja által támogatott szervezetbe, és a jótékonykodásnak szentelte életét. De cseppet sem élt burokban.

Thora szerette a sportokat, a szabadban tartózkodást, és különös szenvedély fűzte a teniszhez. Gyakran láthatták őt az All England Tennis Championshipsen Wimbledonban, és Davis-kupa-versenyeken, ahol többször is trófeát adott át. Szerette a golfot is.

A párizsi nyári olimpiai játékok teniszversenye 1924. július 19-én, Colombes-ban
A párizsi nyári olimpiai játékok teniszversenye 1924. július 19-én, Colombes-banCentral Press / Getty Images Hungary

Aztán kitört az első világháború. A hercegnő ekkor koncerteket segített szervezni a katonák szórakoztatására. Ebben az időszakban történt, hogy saját és rokonai nevében is lemondott minden német címéről, és 1917-ben nevét Helena Viktória hercegnőre változtatta.

Jótékonysági munkáját azonban tovább folytatta a két háború között és utána is. A hercegnőről meglepően sok felvétel maradt fenn a híradókban, ahol kórházak megnyitóján vagy sporteseményeken vett részt, amelyeket annyira szeretett.

Helena Viktória hercegnő a londoni Fitzmaurice Palotában halt meg 1948. március 13-án, 77 évesen. Temetésére a windsori Szent György-kápolnában került sor.

Bár saját családra vágyott, ami nem teljesült be, élete során mégis megtalálta a számára fontos értékeket, és előszeretettel támogatott másokat. A hercegnő saját bőrén tapasztalhatta, ahogy a brit monarchia a már kissé megkopott viktoriánus korból elindul a modern változások felé, amit egyedülálló, sportos nőként ő maga is képviselt.

További érdekes cikkeket olvashatsz uralkodói családokról, köztük Sisi különleges öltözködési szokásairól is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek