A tüdőrákos köhögés lehet nedves vagy száraz jellegű, és a betegség előrehaladtával tartóssá válhat. A vizsgálatok azt mutatják, hogy köhögés elsősorban a kissejtes tüdőrák és a laphámsejtes karcinóma kapcsán jelentkezhet. Mivel ezek súlyos következményekkel járnak, fontos lehet az állapot korai felismerése, hogy időben megkezdődhessen a kezelés.
Ekkor utalhat tüdőrákra a köhögés
A köhögés nagyon gyakori tünet, ezért nem könnyű megállapítani, hogy összefügg-e tüdőrákkal. Szakemberek szerint a tüdőrák gyanúja a következő jellemzők fennállása esetén merülhet fel:
- száraz köhögés fehér vagy sárga váladékkal,
- tartós vagy idővel rosszabbodó köhögés,
- a beszédet vagy az alvást befolyásoló köhögés,
- mellkasi fájdalom,
- zihálás vagy légszomj,
- folyamatosan kaparó torok,
- olyan fertőzések előfordulása, mint a hörghurut vagy a tüdőgyulladás.
Néha a tüdőrák károsítja a légutak ereit, ami vér felköhögéséhez vezethet. Ez az esetek 15-30 százalékában fordul elő.
A tüdőrákot kísérő köhögés lehetséges okai
Számos potenciális oka lehet annak, hogy a tüdőrákot köhögés kíséri, beleértve magát a daganatot, annak kezelését vagy bizonyos környezeti tényezőket. Most lássuk ezeket részletesebben is.
1. Növekvő daganat
A tüdőben növekvő daganat elzárhatja a hörgőket, és köhögést válthat ki. Emellett a légutakat is irritálhatja, ami köhögésre ingerelhet. Bizonyos típusú daganatos sejtek ráadásul hormonokat szabadíthatnak fel – például szerotonint, ami korlátozhatja a hörgők működését, olyan tünetekhez vezetve, mint a köhögés és a zihálás.
2. A tüdőrák kezelése
Egyes kezelések mellékhatásaként köhögés jelentkezhet. A sugárterápia például a tüdőszövet megvastagodását, megkeményedését és hegesedését okozhatja, amelyet tüdőfibrózisnak neveznek. Ennek eredményeként krónikus és száraz köhögés alakulhat ki.
3. Kísérő egészségügyi állapotok
A rák és annak kezelései, mint a kemoterápia, gyengítik az immunrendszert, így a beteg fogékonyabbá válhat az olyan fertőzésekre, mint a tüdőgyulladás és a Covid – mindkettő köhögést okoz. A tüdőrákban szenvedőknél egyéb, tartós köhögést okozó állapotok is felléphetnek. Ilyen például a tuberkulózis, a Helicobacter pylori-fertőzés és az influenza.
4. Környezeti tényezők
Egyes környezeti tényezők hozzájárulhatnak a köhögéshez, vagy súlyosbíthatják azt. Ide tartozik a rossz testtartás, a drasztikus időjárási változások és a légkondicionált helyiségben való tartózkodás.
Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni tüdőrák gyanúja esetén
A legtöbb esetben a köhögés csak enyhe formában tapasztalható, és 3-8 héten belül elmúlik. A 8 hetes időszakot meghaladó köhögés azonban már krónikusnak minősül, így felvetheti a tüdőrák gyanúját. Az ajánlás ezért az, hogy
ha a köhögés 2 hónapig vagy tovább tart, azt célszerű kivizsgáltatni.
Ez különösen fontos, ha a köhögés súlyosbodik, nem reagál a vény nélkül kapható készítményekre, vagy olyan tünetekkel jár, mint a fájdalom, a fáradtság, a vér megjelenése a nyálkahártyában, a zihálás vagy a légzési nehézségek.
Amíg eljutsz orvoshoz, a köhögési epizódok megelőzésében és a tünetek enyhítésében az segíthet, ha hideg víz helyett meleget, vagy gyömbéres teát iszol, mézet fogyasztasz vagy párásítót használsz.
A gyömbéres tea lehetséges előnyeiről ezt a cikkünket elolvasva tájékozódhatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés