Így turbózd fel a planket, hogy erő- és egyensúlygyakorlat is legyen

Olvasási idő kb. 7 perc

Az egyszerű, de nagyszerű elvet követve egy balance boarddal, azaz billenőlappal brutál edzést varázsolhatunk szinte bármely plankváltozatból vagy plankalaphelyzetből kiinduló, jól ismert gyakorlatainkból. Videóban is mutatunk pár példát ezekre.

A mai Dívány-edzésben bemutatjuk, hogy a balance board, vagyis egyensúlyozó lap, billenőlap miként használható plankgyakorlathoz vagy annak különböző változataihoz. 

Balance board vagy egyensúlypárna? 

A balance board funkcióját tekintve igen hasonlatos az egyensúlypárnához, hiszen instabil kialakítása révén a stabilizációs gyakorlatok remek kiegészítője. Néhány markáns különbséget mégis találunk: 

A balance board támaszfelülete merev és vízszintes, szemben az egyensúlypárna puhább, ruganyos és domború felületű kialakításával. Sokkal jobban imitálja így a talaj jellemzőit: nyújtott kartámaszhoz is alkalmas, hiszen a csuklónak a felület megfelelően kemény. Kényelmesen elfér rajta a nagyobb méretű lábfej is, akár kis terpeszt is felvehetünk rajta, míg a párna ebben is korlátozottan használható. 

Az egyensúlypárna bár természetesen inog, kialakításából adódóan mégsem képes jelentős elbillenésre. Egy-egy adott modell instabilitása csak minimálisan változtatható, a felfújt levegő mennyiségével. A balance board ehhez képest igen mozgékony. A legtöbb modell többszintű alapzattal rendelkezik, a magasított alapzat nagyon instabil, ha leveszünk belőle, akkor kissé stabilabb. 

A balance board oldalirányú rotációra is képes (vagyis csavarodik), ami számottevő nehezítés az egyensúlypárna billenő mozgásaihoz képest. 

A terhelhetőség alapvetően modelltől is függ, de nagy általánosságban a balance board 100 kg testsúly körül is megbízhatóan használható, nem ereszt le, nem pattan ki a szelepből a dugasz – ami megtörténhet a párnával. 

A párna egyik oldala rendszerint rücskös vagy tüskés, ezek funkciója a felszínnel találkozó testfelület érzékelőreceptorainak ingerlése, hiszen ezáltal agyunk pontosabb képet kap térbeli elhelyezkedésünkről. A billenőlapokon ilyen erőteljes ingerlés nem történik. 

Miért jók az instabil eszközök? 

Az instabil eszközökkel történő edzések módszertanáról már többször írtunk, most foglaljuk össze legfontosabb pozitívumaikat:

  • Fejlesztik testünk stabilizációs képességeit, mélyizmainkat tréningezik az egyensúlyi helyzet megtartására.
  • Javítják a neuromuszkuláris (ideg-izom) kapcsolatokat: minél gyorsabban végigmegy a receptorok és az agy között az információ, annál hamarabb végbemegy a mozdulat vagy a mozdulatok láncolata.
  • Ezáltal fejlesztik a propriocepciót, vagyis saját testünk helyzetének érzékelését a térben. Ez úgy működik, mintha egy hatalmas 3D modellezés menne végbe az agyunkban, s az egyes elmozduló végtagok receptorai az aktuális helyzetüket azonnal továbbítják az agynak, mely kiértékeli. Vészhelyzet esetén (pl. ha éppen botlunk vagy esünk), képes a korrekciós folyamat gyors levezénylésére. 

Amennyiben mozgásszervi problémával küzdünk, esetleg ülőmunkásként gyakran tapasztalunk derékfájdalmat, vagy tüneteink alapján vélhetően felborult izmaink egyensúlya, ezeket az instabil plankgyakorlatokat szakember felügyeletével végezzük, hogy a túlterhelést vagy sérüléseket elkerüljük. 

Plank instabil helyzetben

A balance board tehát, mint láthattuk, remekül használható kartámaszos plankalaphelyzet nehezítésére, amikor a fix talajt leváltjuk egy instabil felületre. Mielőtt elkezdjük a használatát, győződjünk meg róla, hogy helyesen kivitelezzük a plankalapgyakorlatot, nem vétünk hibákat

Az alapgyakorlatot és két izgalmas változatát a The Stage nonstop táncstúdióban mutatjuk be:

A plankkel kapcsolatban az alábbiakat jó tudni: 

  • A lap felületének segítségével alaphelyzetben minimalizálhatjuk a csukló terhelését.
  • Figyeljünk arra, hogy a kar-láb távolságot megfelelően vegyük fel, a gyakorlat kezdetekor ne csússzon el a csuklónk és vállunk az azonos síkból.
  • Terpeszhelyzetben könnyebb a stabilizálást elvégezni: amennyiben kisebb a terpesz, vagy összezárjuk a lábfejeket, dolgunk jelentősen nehezebb lesz. Amíg nem vagyunk gyakorlottak a balance boardon, a terpesz segít a farizmok aktív bekapcsolásában is, ami a plank helyes tartásának egyik alapvetése. 
  • Mindezek mellett természetesen igyekszünk a szabályos, lefelé néző törzshelyzetet tartani. 

Plank lábhúzással

  • A plankhelyzetet zárt lábbal kezdjük. 
  • Kilégzésre hátrafelé lábhúzást végzünk farizmaink segítségével, ügyelve arra, hogy semlegesen tartott derekunk nem mozdulhat el: gerincünk ágyéki szakaszának alaphelyzetét tartjuk, medencénk nem fordul el egyik irányba sem. 
  • Végezhetünk váltottláb-húzásokat – ez a könnyebb verzió –, vagy a kívánt ismétlésszámot elvégezhetjük előbb az egyik oldalra, majd ezt követően váltunk a másikra – ez az izomfáradás miatt jelentős nehezítést jelent. 

Plank terpesz-zár

  • Ennek a változatnak a kulcsa szintén az előzőkben bemutatott lábhúzás lesz, melyet farizmaink segítségével kivitelezünk. 
  • Zárt alaphelyzetből kilépünk fél terpeszbe az egyik oldalon, majd kilépünk a másik oldalon is – visszalépünk középre az egyik, majd a másik lábbal. 
  • Célunk, hogy a terpesz minél szélesebb legyen az alaphelyzet szabályos megtartása mellett: ez alapvetően közepes farizmaink erején múlik.
  • A gyakorlat akkor pontos, ha nem csupán oldalirányba visszük a lábfejeket közvetlenül a talaj felett, de minél magasabb ívet húzunk az épp felemelt lábon, farizmaink segítségével. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

A balance board instabilitása már a statikus plankhelyzetben megmutatkozik: valamennyi izmunk jobban dolgozik, de különösen erőközpontunknak és vállövünknek jelent nagyobb kihívást. 

A következő nehézségi szint a lábhúzás, ahol dinamikus mozdulatot végzünk, valamint egy támasztópontunkat is elemeljük. A terpeszbe kilépés mozdulata pedig még ennél is nagyobb kihívásokat tartogat, hiszen a mozdulat nem a középvonalunkhoz közel történik, hanem jelentősebb aszimmetrikus helyzetbe helyezkedünk általa. 

Ne feledjük, hogy a fenti gyakorlatok az eszköz nélkül is kihívást jelentenek, azaz bármikor térjünk vissza a puszta talajos változatra, ha úgy érezzük, hogy alaphelyzetünket nem tudjuk megfelelően tartani, és izomzatunk ereje nem elég aktuálisan a feladathoz. Mint minden gyakorlatnál, ezeknél is tartsuk szem előtt, hogy a precíz kivitelezés kevesebb ismétlésszámmal kívánatosabb, mint a magas ismétlésszám pontatlanul, nem megfelelő helyzetben végezve.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek