A tavaszi időszakban fontos kérdés a kertes házban élők számára, hogy hogyan szabaduljanak meg a zöld hulladéktól. Alapesetben az égetés tilos: erről egy 2021. január 1-től hatályos törvény rendelkezett – írja a Sokszínű vidék.
Ezt jó tudni, ha vita alakul ki a szomszéddal
A szabályokkal már csak azért is érdemes tisztában lenni, mert a tiltás ellenére sokan égetnek, ami gyakori konfliktus a szomszédok között. Nem minden esetben jogszerűtlen azonban így megszabadulni a kerti hulladéktól: a hatályos törvény alapján az önkormányzatok, amennyiben azt szükségesnek tartják, helyi rendeletben szabályozhatják az avar és a kerti hulladék égetését.

Vagyis nem mindig jár bírság az égetésért – ha az önkormányzat rendeletben szabályozta, akkor van erre lehetőség. Más esetben azonban az, aki így szabadul meg az avartól vagy a levágott ágaktól, akár 100 ezer forintos bírságot is kaphat.
Az ilyen rendeletek azonban nem egységesek, településenként és önkormányzatonként eltérhetnek.
Amennyiben azt gyanítjuk, hogy a szomszéd illegálisan éget, első körben magát a füst okozóját érdemes megkeresni, és személyesen megbeszélni a problémát. Ha ez nem jár sikerrel, akkor bejelentést lehet tenni az illetékes Kormányhivatalnál. Itt a panaszt a környezetvédelmi hatóságok kivizsgálják. Ilyen esetben érdemes megpróbálni fotót vagy videót készíteni az esetről, valamint tanúkkal is igazolni az égetés tényét.
Az égetésnél azonban általában sokkal jobb megoldás lehet a kerti komposztálás: ez nemcsak a környezetet nem szennyezi, illetve a szomszédot nem zavarja, de még hasznos is a veteményeskertben.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés