Így étkezz, ha pajzsmirigy-alulműködésed van

GettyImages-1312224950
Olvasási idő kb. 5 perc

A pajzsmirigy-alulműködés egyre gyakrabban előforduló betegség, mely gyógyszeres kezeléssel és megfelelő táplálkozással szuperül kezelhető és kontrollálható. Ebben a cikkünkben megmutatjuk, hogy alakítsd át a táplálkozásodat, ha pajzsmirigy-alulműködésed van.

A pajzsmiriggyel kapcsolatos problémák, a pajzsmirigy-alulműködés (más néven hypothyreosis) napjainkban sajnos igen gyakran előforduló kórállapot. Általában hosszas vizsgálatok után derül csak ki, hogy bizonyos problémákat akár a rendellenesen működő pajzsmirigy is okozhatja. 

Mi is a pajzsmirigy, és milyen szerepe van?

A pajzsmirigy egy hormontermelő mirigy, mely az agyalapi mirigyből érkező utasítás hatására két különböző hormont állít elő: a tiroxint (T4) és a trijód-tironint (T3). Ezek a hormonok felelősek a létező összes anyagcsere-folyamatért, amely a testünkben lejátszódhat, így elmondhatjuk, hogy szerepük létfontosságú. Éppen emiatt, ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, és az általa termelt hormonok minősége vagy mennyisége zavart szenved, annak bizony igen nagy hatása van a testünkre. 

A pajzsmirigy-alulműködés kialakulásának okai

A pajzsmirigy megváltozott működéséért az esetek legnagyobb többségében a jódhiány a felelős. Ahhoz, hogy a pajzsmirigy jól funkcionáljon, a T3 és T4 hormonokat normálisan termelje, jódra van szükség (a T3 és T4 hormonok mintegy 65 százaléka jód). A megfelelő jódellátottságot leginkább a táplálkozásunkkal tudjuk biztosítani. Mivel hazánk talaja jódszegény, ivóvizeink, az itthon termő növények, az azokat elfogyasztó állatok húsa nem tartalmaz megfelelő mennyiségű jódot, ami fedezné a szervezetünk szükségletét, ezért kiemelt figyelmet kell fordítanunk a jód pótlására. Az ajánlott napi jódbevitel (melyet egyéb tényezők is befolyásolnak) átlagosan: 100 mikrogramm.

 

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei és diagnosztizálása

A nem megfelelően működő pajzsmirigy tünetei sajnos nem túl specifikusak. Pajzsmirigy-alulműködést jelezhet többek között:

  • gyengeség, fáradékonyság, folyamatos fáradtságérzet;
  • koncentrációcsökkenés;
  • hangulatingadozások;
  • hízás;
  • fogyási képtelenség;
  • rossz közérzet;
  • álmatlanság, kialvatlanság, nyugodt és mély alvás hiánya;
  • ingerlékenység;
  • székrekedés;
  • bőrszárazság, hajhullás.

Ezek a panaszok, mivel nem különlegesek vagy súlyosak, nagyon gyakran nincsenek is tünetként kezelve. Azonban ha ezekből szinte az összes előfordul, érdemes elgondolkodni azon, hogy esetleg pajzsmirigy-alulműködés állhat a háttérben. Egyszerű vérvétellel meghatározható a pajzsmirigy hormonjainak a szintje a vérben, így az eredmények függvényében gyorsan és egyszerűen megkezdhető a kezelés, és igen hamar javulás érhető el.

A pajzsmirigy-alulműködés étrendje

A pajzsmirigy által termelt hormonok az anyagcserére vannak hatással. Ha nincs elegendő T3 és T4 a szervezetben, az anyagcsere lelassul, és megkezdődik a testtömeg-gyarapodás. 

A bőséges reggeli beindítja az anyagcserét
A bőséges reggeli beindítja az anyagcserétjuefraphoto / Getty Images Hungary

A pajzsmirigy-alulműködés étrendjének kialakításakor az egyik legfontosabb szempont a hízás megállítása és „visszafordítása” (azaz a fogyás elősegítése), valamint az anyagcsere normalizálása.

Tippek a pajzsmirigy-alulműködés étrendi kezelésére

  • Az anyagcserédet a legkönnyebben azzal tudod pörgetni, ha rendszeres időközönként, viszonylag gyakran (2-3 óránként) táplálod. Ennek érdekében a napi ötszöri étkezés javasolt, 3 főétkezéssel: reggeli, ebéd, vacsora és 2 kisétkezéssel: tízórai, uzsonna. 
  • A reggelit soha ne hagyd ki! Ahhoz, hogy a nap elején beindítsd az anyagcserédet, ételre van szükség, ez a reggeli legfontosabb szerepe és feladata (a szénhidrátraktárak feltöltésének megkezdése mellett). A reggeli legyen komolyabb: ne csak futva bekapj 1-1 müzliszeletet, hanem készíts szendvicset sok zöldséggel, például paradicsommal, amely jódban gazdagabb, vagy éppen zabkását. Ezzel beindítod az anyagcserédet, és a nap további étkezéseinek is kellőképpen megalapozol.
  • Tízóraira fogyassz gyümölcsöket, turmixokat, gyümölcssmoothie-kat. Ha a turmixba bogyós gyümölcsöket is csempészel, megnöveled az antioxidáns-tartalmát, és ez jó hatással van a pajzsmirigyre (is). Tejtermékekkel elkeverve tovább növelheted a napi jódbeviteledet is.
  • Az ebéd legyen összetett szénhidrátokban gazdag: fogyassz magas rosttartalmú köreteket, sok-sok párolt zöldséget, zsírszegény ételeket. Törekedj arra, hogy az ebédet otthon, saját magadnak készítsd el, adalékanyagoktól és feldolgozott élelmiszerektől mentesen.
  • Vacsorára fogyassz egy héten többször is tengeri halakat! A legtöbb jódot ezek a nyersanyagok tartalmazzák, ráadásul tömve vannak jó zsírokkal is, amelyek megvédik a szív- és érrendszeredet a különböző komolyabb betegségektől, úgyhogy emiatt még inkább ajánlott sűrűbben az étrendbe állítani őket. Ráadásul minimális zsiradék hozzáadásával egyszerűen elkészülő, „fogyókúrás” vacsora állítható elő, pillanatok alatt.
  • Ízesítéshez használj jódozott vagy tengeri sót, természetesen mértékkel.
  • Fogyassz jódtartalmú tengeri algákat (spirulina, chlorella), ezeket meg is eheted, beleteheted a gyümölcs/zöldséglevedbe, de étrend-kiegészítők formájában is választhatod. (Azonban bizonyos pajzsmirigybetegségekben a túlzott jódbevitel káros is lehet!)
  • A pajzsmirigy egészsége szempontjából a jód mellett a szelén is fontos ásványi anyag, ezért ennek megfelelő bevitelére is érdemes figyelni: magas szeléntartamú nyersanyag például a grépfrút, a gomba, a paradió (brazil dió), a tenger gyümölcsei, a spárga, a teljes kiőrlésű gabonák, vagy éppen a tengeri halak.

*(A cikk információi általános jellegűek, nem helyettesítik az egyéni dietetikai tanácsadást.)

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek