Ezek a természetes antibiotikumok a te kamrádban is ott vannak: így használd őket

GettyImages-740528219
Olvasási idő kb. 6 perc

Bár azt gondoljuk, hogy az antibiotikumokat a modern orvoslásnak köszönhetjük, valójában évszázadok óta léteznek, sőt mi több, ott vannak a konyhánkban, a kamránkban. Az eredeti antibiotikumok, melyek segítenek a fertőzések leküzdésében, ugyanis természetes forrásokból származnak.

Vannak olyan növényi kivonatok, illóolajok és még élelmiszerek is, amelyek antibiotikus tulajdonságokkal rendelkeznek, ezáltal megakadályozhatják a baktériumok elszaporodását. Egy tanulmány megállapította, hogy az ezekkel a növényekkel folytatott terápia is ugyanolyan hatékony lehet egyes baktériumtörzsekkel szemben, mint amit a gyógyszergyárak által kémiai úton előállított antibiotikumok eredményezhetnek.
Nézzük, melyek azok a gyógynövények és növények, melyek az otthon is bevethető antibiotikumok közé tartoznak. 

Méz: fertőtlenít és gyógyít

A méz az egyik legrégebbi, ősidőkre visszavezethető antibiotikum, már az egyiptomiak is használták természetes antibiotikumként és bőrvédőként. A méz antibakteriális tulajdonságaiért a benne lévő hidrogén-peroxid felel, és magas cukortartalma is képes megállítani bizonyos baktériumok elszaporodását. 

A méz kiváló antibiotikum külsőleg és belsőleg is
A méz kiváló antibiotikum külsőleg és belsőleg isElizaveta Antropova / Getty Images Hungary

A méz alacsony pH-tartalma szintén hozzájárul a baktériumok elpusztításához, hiszen elvonja tőlük a nedvességet.

A méz antibiotikumként sebfertőtlenítésre is használható, közvetlenül a sebbe vagy a fertőzött területre kenve. De a méz nemcsak a baktériumokat pusztítja el, hanem elősegíti a gyógyulási folyamatot is. Belsőleg is kiváló fertőzések kezelésére, akár önmagában, akár egy csésze meleg gyógyteába keverve. 

A méz általában biztonságosan használható, de soha nem szabad mézet adni egy egyévesnél fiatalabb csecsemőnek.

Fokhagyma: a koncentrátuma is hatásos

A fokhagyma antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, vagyis képes elpusztítani vagy inaktiválni az olyan mikrobákat, mint például a baktériumok vagy a gombák. Egy tanulmány megállapította, hogy a fokhagyma-koncentrátum is igen hatékony a baktériumok ellen. Ezt drogériában is megvásárolhatjuk, de mi magunk is elkészíthetjük, ha néhány gerezd fokhagymát olívaolajba áztatunk.

Két gerezd fokhagyma naponta elegendő
Két gerezd fokhagyma naponta elegendőLucy Lambriex / Getty Images Hungary

A fokhagymafogyasztás nem jár veszélyekkel, azonban óvatosnak kell lenniük, akik vérhígítót szednek, de túl nagy adagot másnak sem javasolt belőle megenni, mert belső vérzést okozhat. Naponta legfeljebb két gerezd megfelelő mennyiség egy felnőtt ember számára.
A fokhagyma-koncentrátum nemcsak belsőleg alkalmazható, hanem közvetlenül a sebre is felvihető.

Mirhakivonat: köhögést is csillapít

A mirha több ezer évvel ezelőtt a halottak balzsamozására szolgált, később fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító hatásai miatt alkalmazták. A mirha antibakteriális hatása nem ismert túlságosan széles körben. A kutatások azonban bebizonyították, hogy a mirhakivonat számos kórokozót elpusztíthat. Egyebek között hatásos a hasmenést okozó E. coli, a gennykeltő Staphylococcus aureus, a gyulladást okozó Pseudomonas aeruginosa és a krónikus fáradtságot, fejfájást, emésztési zavarokat okozó candida ellen is.

A mirha jótékony hatása nem ismert széles körben
A mirha jótékony hatása nem ismert széles körbenMadeleine_Steinbach / Getty Images Hungary

A mirhát általában jól tolerálja a szervezet, de van, akinél hasmenést okozhat, külsőleg alkalmazva pedig bőrkiütést tapasztalhatunk tőle. Ha nagy adagokban fogyasztják, a mirha szívproblémákhoz vezethet.

Kakukkfű-illóolaj: hatásosabb, mint a levendula

A kakukkfűből készült illóolaj különösen hasznos az antibiotikumrezisztens baktériumok ellen. Egy kutatás alkalmával, melynek során a levendula- és a kakukkfű-illóolaj hatékonyságát tesztelték, kiderült, hogy a kakukkfű illóolaja hatékonyabb a baktériumok elpusztításában, mint a levenduláé.

A kakukkfű nem csak az ételek ízéért felel
A kakukkfű nem csak az ételek ízéért felelMatthew Leete / Getty Images Hungary

A kakukkfű-illóolaj kizárólag külső használatra szolgál, szájon át bevenni tilos.

Ám a bőrre is csak egyenlő arányú hordozóolajjal, például kókusz- vagy olívaolajjal hígítva szabad felvinni. A hígítatlan illóolaj gyulladást és irritációt okozhat a bőrön. Azoknak pedig, akiknek magas a vérnyomásuk, vagy pajzsmirigy-túlműködési problémával küzdenek, tilos kakukkfű-illóolajat használni.

A csípős torma is kiváló antibiotikum
A csípős torma is kiváló antibiotikumWestend61 / Getty Images Hungary

Torma: megóv a húgyúti fertőzéstől

A tormára is számíthatunk természetes antibiotikumként. Ez az étvágygerjesztő, gyomorjavító, valamint az emésztést és a vérkeringést is elősegítő zöldség nemcsak energiát biztosít a szervezet számára, hanem nagyon hatékonyan küzd meg a különféle fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Mindemellett megóv bennünket a húgyúti fertőzésektől, megakadályozhatja a vesekő kialakulását, és még a hörghuruttal szemben is védelmet nyújt.

Almaecet: kiváló a torokra

Az almaecet almasavban bővelkedik, amelynek kiemelkedő az antibiotikus hatása. Elsősorban a torokban segít elpusztítani a baktériumokat, de ezáltal nemcsak a torokfájást enyhíti, hanem annak megelőzésében is a segítségünkre lehet.

Fahéj: gomba ellen is kiváló

A fahéj szintén antibakteriális hatással rendelkezik amellett, hogy aktívan részt vesz a magas vércukorszint csökkentésében és annak stabilizálásában. A gombás fertőzések kezelésében is számíthatunk a fahéj segítségére.

A legtöbb természetes antibiotikumhoz hasonlóan az oregánó is megterem a konyhakertben
A legtöbb természetes antibiotikumhoz hasonlóan az oregánó is megterem a konyhakertbenannick vanderschelden photograph / Getty Images Hungary

Oregánó: a levegőt is fertőtleníti

A karvakrol az oregánó illóolajának egyik összetevője, amely belélegezve gyógyító tulajdonságokkal bír, egyebek között segít a gyomorfekély gyógyításában és a gyulladás csökkentésében. Külsőleg pedig a bőr gombás fertőzéseinek kezelésére használható. Ehhez elegendő egy cseppnyi oregánó-illóolajat egy teáskanálnyi hordozóolajhoz, például olíva- vagy kókuszolajhoz adni.
A levegőbe permetezett oregánóolaj segít megszabadítani a helyiséget a fertőzést okozó kórokozóktól. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek