Ennyi időt várj ébredés után az első kávé elfogyasztásáig

GettyImages-108290369 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

Ha te is azok közé tartozol, akiknek ébredés után az az első dolguk, hogy megfőzzék maguknak a nap első kávéját, mert anélkül alkalmatlannak érzik magukat bármire, jobb, ha innentől kezdve egy kicsit átszervezed a reggeleidet.

Az alvásszakértők ugyanis rájöttek arra, melyik az az időpont, amelyik a legalkalmasabb a kávéfogyasztásra, ha nem csupán az ital ízét szeretnénk élvezni, hanem azt várjuk, hogy energiával töltsön fel.

A hormonszintünk is befolyásolja, hogyan alszunk és ébredünk

A szakemberek szerint nem szabad azonnal ébredés után kávézni, legalább háromnegyed órát várni kell az első feketével. Ha nem így teszünk, nagy esély van arra, hogy felborul az egészséges hormonszintünk. A mellékvese által termelt kortizol ugyanis követi a saját alvási ciklusunkra jellemző ritmust. Ha ennek a hormonnak a szintje megemelkedik, az hatással lehet az immunrendszerre. 

Érdemes a mellékvese által termelt kortizol szintjéhez igazítani az első kávé elfogyasztását
Érdemes a mellékvese által termelt kortizol szintjéhez igazítani az első kávé elfogyasztásátSebastian Kaulitzki/science Phot / Getty Images Hungary

Szervezetünk kortizolszintje ébredéskor a legmagasabb, és ha ezt még egy azonnali kávéfogyasztással csúcsra is járatjuk, többet ártunk magunknak, mint amennyit használunk.

Ha pedig hosszú távon ragaszkodunk ahhoz, hogy amint kipattan a szemünk, már ott is legyen előttünk a gőzölgő kávé, annak reményében, hogy kiverje az álmot a szemünkből, akár immunissá is válhatunk a koffeinre.

A kortizol megvéd a vészhelyzetekben

A kortizolt nem véletlenül emlegetik a köznyelvben stresszhormonként, hiszen jellemzően akkor kerül nagyobb mennyiségben a véráramba, ha stressz, trauma vagy valamilyen megrázkódtatás ér bennünket. A kortizol szerepe nem más, mint az, hogy ilyen vészhelyzetekben megvédje a szervezetünket akkor, amikor stressz hatására hevesebben kezd el dobogni a szívünk, megemelkedik a vércukorszintünk, a vérnyomásunk, elkezdünk verejtékezni, vagy összeszorul a gyomrunk.

A stresszhormon az alvásunkat és az ébredésünket is befolyásolja
A stresszhormon az alvásunkat és az ébredésünket is befolyásoljaPeopleImages / Getty Images Hungary

A kortizolnak ezáltal fontos szerepe van abban, hogyan alszunk, milyen a hangulatunk és az energiaszintünk, segít leküzdeni a gyulladást, illetve egyéb szintén nagyon fontos egészségügyi funkciók mellett szabályozza a vérnyomást és a vércukorszintet is.

Szervezetünk kortizolszintje a nap során folyamatosan változik.

Ezt figyelembe véve a legjobb alkalmak a kávéfogyasztásra általában a délelőtti órák, a napszak közepétől egészen végéig, amikor a kortizol szintje alacsonyabb. Ezt általában érezni is szoktuk. Egyáltalán nem véletlen, hogy az említett időintervallumban gyakran tapasztaljuk, hogy csökken az energiánk. Ugyanezt érezhetjük késő délután is, de ilyenkor már nem javasolt a kávéfogyasztás, mert az már befolyásolhatja az alvásunkat. 

Így változik a kortizolciklus

Kutatások bizonyítják, hogy a kortizolszintünk éjfél körül kerül igazán mély pontra, majd hajnali 2 és 3 óra között ismét elkezd emelkedni, majd a csúcspontot reggel fél kilenc körül éri el.

Nem érdemes a reggelt azonnal kávéfőzéssel indítani
Nem érdemes a reggelt azonnal kávéfőzéssel indítaniKathrin Ziegler / Getty Images Hungary

Az orvosok szerint, ha valaki reggel 7 óra körül ébred, annak leghamarabb délelőtt tíz órakor kellene meginnia az első csésze kávéját.

Miután a kávé köztudottan olyan stimuláns, amely megzavarhatja az alvási szokásainkat, ezért fontos, hogy ne fogyasszuk túl későn a nap folyamán. A szakemberek javaslata szerint lefekvés előtt legalább hat órával be kell fejezni a kávézást, a biztonság kedvéért jobb, ha 15 óra után már egyáltalán nem fogyasztunk koffeint tartalmazó italokat, se kávét, se kólát, se energiaitalt.

Ha a délutáni vagy az esti órákban mégis forró italra vágynánk, igyunk inkább valamilyen gyógyteát.

A reggeli kávé nem csupán abban segíthet, hogy lendületesebben induljon a nap, hanem hozzájárul az öregedés lassításához is. Ha szeretnéd tudni, hogyan tarthatod féken kávéval az idő kerekét, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek