Ronthatják a csapvíz minőségét az otthoni víztisztítók: ez rá a magyarázat

GettyImages-1188073305
Olvasási idő kb. 3 perc

Az otthoni víztisztító berendezések számos egészségügyi kockázatot hordoznak szakemberek szerint. Mégis sokan használják őket annak ellenére, hogy Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk.

Nemrégiben bejárta a sajtót annak híre, hogy előbb Pilisen, majd Monorierdőn fonálférget találtak az ivóvízben. Noha ezeknek a fertőzéseknek a pontos oka egyelőre nem ismert, annyi bizonyos, hogy Pilisen például egészen tavalyig nagy volt az otthonokba eljutó víz vas- és mangántartalma, ami miatt sokan használtak házi ivóvízszűrőt. Ezek a berendezések márpedig nem megfelelő tisztítás mellett ideális környezetet teremtenek számtalan kórokozó elszaporodásához – figyelmeztet a szakember

„Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszerünk. A hatóság évente legalább négy alkalommal, településmérettől függően akár több százszor ellenőrzi minőségét, és az eredményt nyilvánosan közzé is teszi” – mondta dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.

A magyarországi csapvíz általában jó minőségű, így nincs szükség víztisztító berendezésre
A magyarországi csapvíz általában jó minőségű, így nincs szükség víztisztító berendezésreXavier Lorenzo / Getty Images Hungary

Ezért lehetnek károsak a víztisztítók 

Ennek eredményeként a magyarországi ivóvizek általában jó minőségűek. (Persze azért akadnak települések, ahol gond van a csapvízzel.) Mégis, roppant népszerűek az otthoni víztisztító berendezések. Sokan azért vásárolnak ilyet, mert úgy vélik, a csapvíz mikrobiológiai szempontból nem megfelelő, vagyis kórokozók vannak benne. Ez azonban a szakértő szerint közműves ivóvízben nagyon ritka. „A víz nem steril közeg, számos mikroszkopikus élőlény fordulhat elő benne, ám ezeknek egészségünk szempontjából nincs jelentősége, ameddig nem teremtünk szaporodásukhoz megfelelő környezetet” – mondta Pándics Tamás. Hozzátette:

„a műanyagokat kifejezetten szeretik a baktériumok, a nedves, párás környezetben akár kórokozók is megtelepedhetnek”.

Így a baktériumok könnyen elszaporodhatnak, ha nem kellő rendszerességgel, nem előírás szerint cserélik például a szűrőket. Különösen problémásak ilyen szempontból a nehezen elérhető, zárt elemek és a belső járatok.

A szakember arról is beszélt, hogy gyakori érv ilyen készülék beszerzése mellett a vezetékes víz klóros íze és szaga. Ezeket ugyanis a víztisztítókban található aktív szén csökkenti. Ám a klóríz és -szag egyszerűbben is orvosolható. „Ha zavaró a klórszag, az a megoldás, hogy öntök egy kancsóba vizet, állni hagyom egy negyedórát, és utána iszom meg” – mondta Pándics Tamás.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek