Vizelettel locsolnak ezek a gazdák: oka van a dolognak

Pásztor Liliána
GettyImages-687335876
Olvasási idő kb. 3 perc

Vermontban egyre több gazda használ pasztörizált vizeletet növényeik trágyázására, visszahozva egy ősi mezőgazdasági gyakorlatot. A helyi gazdák és a Rich Earth Institute együttműködésével a „peecycling” nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlást és a környezeti terhelést is csökkenti.

Az ókori Kínában és Rómában természetes trágyaként alkalmazták a vizeletet, és most Vermont gazdái is újra felfedezték ezt a fenntartható módszert. A Rich Earth Institute (REI) által koordinált Urine Nutrient Reclamation Program (UNRP) keretében évente mintegy 45 ezer liter vizeletet gyűjtenek be és pasztörizálnak, hogy azután trágyaként a földekre juttassák.

A furcsa kerti locsolás háttere

A módszer nemcsak a terméshozamot növeli – például a spenót és a kelkáposzta esetében duplájára –, hanem csökkenti a szintetikus műtrágyák használatát is. A nitrogén és foszfor, amely a vizeletben természetes formában megtalálható, ugyanis alapvető tápanyag a növények számára. Ezzel a gazdálkodók hozzájárulhatnak a fosszilis tüzelőanyag-igényes műtrágyagyártás és a foszfátbányászat környezeti terhelésének csökkentéséhez.

A gazdák érdekes új, kerti locsolási módszerével megnövelhetik a terméshozamot
A gazdák érdekes új, kerti locsolási módszerével megnövelhetik a terméshozamotTom Stoddart / Getty Images Hungary

A vizelet megfelelő felhasználása ráadásul a vízszennyezést is mérsékli. A hagyományos szennyvízkezelési folyamatok nem képesek teljes mértékben kiszűrni a nitrogént és a foszfort, amelyek a folyókba jutva algásodást okoznak. Ha viszont ezt a tápanyagot célzottan a földekre juttatják, az nemcsak a növényeket segíti, hanem a vízminőséget is javítja.

Az UNRP egyelőre egyedülálló az Egyesült Államokban, de hasonló projektek világszerte elindultak, például Franciaországban, Svédországban és Afrikában. A kihívások között szerepel a jogi szabályozás hiányossága, amely miatt a vizelet nem illeszkedik egyértelműen a mezőgazdasági felhasználásra vonatkozó kategóriákba. Ennek ellenére a Vermontban dolgozó szakemberek azon dolgoznak, hogy a vizelet mint fenntartható erőforrás, szélesebb körben is elfogadottá váljon.

Ahogyan a programban részt vevő egyik önkéntes, Betsy Williams megfogalmazta:

Mindenki pisil – ez egy kihasználatlan erőforrás.

Ha kíváncsi vagy rá melyik 7 dolog tiltólistás az amerikai elnökök számára, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek