Korábban, 1931-es felépítésétől bő négy évtizeden át, egészen 1972-ig őrizni tudta a világ legmagasabb épületének szóló megtisztelő címét a new yorki Empire State Building. Ahhoz, hogy ennyi ideig uralni tudja a világ legmagasabb épületeinek listáját azonban, akkor még elegendő volt 381 méter magasra nőnie. Ezzel a teljesítménnyel mára azonban már az első 60-ban is csak alig van benne.
A legmagasabb épületek legmagasabbja
A Burj Kalifa építésére kijelölt sivatagos terület, s a tenger közelsége óriási szakmai kihívás elé állította a mérnököket, akik – úgy tűnik – végül jól terveztek.
A homokos talajban még 140 méter mélyen sem találtak olyan szilárd földréteget, amelybe a gigantikus felhőkarcoló „gyökerei” kapaszkodni tudtak volna, ezért hatalmas oszloperdőt kellett a mély homokrétegbe fúrni. Hasonlóan ahhoz, ahogy a velencei házak is cölöpökön állnak egy „imbolygó” terepen.
A szemléletes videóból könnyen megérthető, hogy lett stabil ez a bonyolult szerkezet.
Az építészeti munkálatok Dubajban 2004-ben kezdődtek, s az építkezés során csak betonból 330 ezer köbmétert használtak fel, ami nagyjából 100 ezer elefánt súlyának felel meg. Alumíniumból összesen 5 darab A380-as repülőgép tömegével megegyező mennyiséget vetettek be a torony biztonsága érdekében.
Ha érdekel Dubaj különleges világa, ezt a korábbi cikkünket is olvasd el.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés