Ezeket a cukorpótlókat használd, hogy ne károsítsd szervezeted

Olvasási idő kb. 2 perc

Az édesség sokunk számára fontos eleme az étkezésnek, a túlzott cukorbevitel azonban károsítja a szervezetet. Szakértőt kérdeztünk, hogy hol lehet az arany középút.

Dénes Dóra természetgyógyász, táplálkozási tanácsadó és gasztroblogger. Szívügye a gyerekek egészségtudatos táplálása. Szavaival élve abban segíti a szülőket, hogy az „otthon ízei csomagban” már kezdetektől csupa tápláló útravalót adhassanak. Véleménye szerint a táplálkozást nemcsak tudományos oldalról fontos megközelítenijelentős szempont az is, hogy a szülők és gyerekek is minél több felfedeznivalót és örömöt találjanak benne. Ennek a szemléletnek a jegyében írta „Nincs olyan, hogy rossz evő” című könyvét. Előadásai, workshopjai alkalmával is hangsúlyt fektet arra, hogy átadja szemléletformáló tudását és sok gyakorlatot a témában.

Fontos-e szerinted az emberek édesség iránti igényét egészséges alternatívákkal kielégíteni – számodra pl. fontos szempont-e ez a tanácsadásban, szakírói munkásságodban?

Igen. Saját tapasztalatom is, és tíz éve követem, figyelem családok életében, hogy két fontos módja van annak, hogy az édességek az egészséges táplálkozás részei legyenek. Az egyik, hogy csökkentjük fogyasztásuk gyakoriságát és visszaveszünk az édes ízek intenzitásából is. Erre a szervezet jó reakciókat fog adni. Hálás lesz például a hasnyálmirigy, a szénhidrát-anyagcsere, de még a hormonrendszerben, és akár a termékenységben is meg tud mutatkozni a jó hatása.

A másik pedig, hogy a családban jutalmazási szokásaink közé beemelünk több olyat, ami nem ehető. Ha ötös lett a matek témazáró, akkor nem egyből a fagyizóba visszük a gyereket, hanem kitalálunk egy programot. Ha megbántotta a barátját, nem arra bíztatjuk, hogy csokival békítse ki. Ez tudom, hogy nehéz: az édességek körüli szokások mély gyökereket eresztenek. Amikor a kiskamaszom kedveskedni akar a barátnőjének cukorkával, mindig győzködöm, hogy inkább csináljunk muffint, az ő keze munkája is benne lesz, stb. Olyankor ideges lesz rám, és azt válaszolja, hogy „a házi édességnek nem fog örülni”.

Idézőjel ikon

Többeknél inkább az válik be, főleg, ha családdal együtt vágnak bele a programba, hogy először elkezdik csökkenteni magát az édesítést.

A receptekben írt cukor mennyisége sokszor túlzó, élvezhető lenne kevesebbel is. Ezen felbátorodva lehet gyümölcsökkel, édes zöldségekkel – mint sütőtök, sárgarépa, batáta, cékla – kísérletezve is beállítani egy visszafogottabb édes ízt. Jól működő, új rutinokat és technikákat tudunk így beemelni.

Ha érdekelnek további egészséges édesítő praktikák és az interjú további része, ajánljuk a Weborvos cikkét. 

A címlapfotó Dénes Dórát ábrázolja, a kép az ő tulajdona. 

Radnai Anna
Radnai Anna
Újságíró, szerkesztő
Radnai Anna kommunikáció szakon diplomázott, egészségügyi szakújságíróként és szerkesztőként több mint 20 éve foglalkozik egészségügyi, orvosszakmai és tudományos témák feldolgozásával. Pályája során orvosoknak, egészségügyi szakembereknek és laikus olvasóknak szóló tartalmakat írt és szerkesztett országos online médiumok egészségügyi rovataiban, orvosszakmai lapoknál és kiadóknál. Több szakmai és laikus egészségügyi portál alapító főszerkesztője volt, betegeket célzó edukációs projektek tartalmi vezetőjeként és könyvszerkesztőként is dolgozott. EMCC által akkreditált coachként és mentorként szerzett tapasztalatait szerkesztői szemléletében is kamatoztatja. 2025 áprilisa óta a Dívány szerzője, 2025 augusztusától a Weborvos főszerkesztője.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

VIP

Kreatin nőknek: tényleg hízunk tőle, vagy segít a fogyásban?

A kreatinról sokáig elsősorban a testépítők és élsportolók étrend-kiegészítőjeként beszéltünk, pedig ma már egyre több nő is használja edzés, alakformálás vagy izomépítés mellett. Mégis sok a bizonytalanság körülötte: vajon hizlal? Segíthet a fogyásban? És egyáltalán van-e helye egy olyan életmódban, amely nem az edzőterem köré szerveződik?

Testem

Ez a reggeli kellemetlenség komoly gyulladás jele is lehet

Reggelente úgy érzed, mintha szögekbe lépnél az ágyból kiszállva? A sarokfájdalom nem csak kellemetlenség, hanem egy komoly gyulladás jele, ami sportolókat és állómunkát végzőket egyaránt gyakran érint. A jó hír, hogy a modern orvostudománynak köszönhetően már nem kell együtt élnünk a fájdalommal: mutatjuk, mi áll a háttérben, és hogyan segíthet a lökéshullám-terápia a talpra állásban.

Offline

Ki volt Jockey Ewing magyar hangja? Nagy szinkronkvíz

Ha nagy Dallas-rajongó voltál, akkor bizonyára nem okozna gondot felsorolni a szereplők magyar hangjait. Kvízükben azonban az olajvállalkozó család tagjain túl más sorozatok híres szikronhangjaira is kíváncsiak vagyunk.

VIP

„Foglalkoztat a kérdés, hogy szükségem van-e egyáltalán a színészetre” – interjú Török-Illyés Orsolyával

Török-Illyés Orsolyát idén két filmben is láthatjuk: a Mambo maternicában egy nem kívánt terhességgel szembenéző negyvenes nőt, a Pipásban a címszereplő Pipás Pistát alakítja. Színházi előadásai – köztük például a Karsai Dániel küzdelmeit bemutató Egy tökéletes nap – fontos társadalmi kérdéseket feszegetnek. A színésznőben mindazonáltal időről időre megfordul a gondolat, hogy valami teljesen más területen próbálja ki magát.

Offline

Ez a festmény lógott Hitler nappalijában

Lucas Cranach egyik 16. századi festménye ma a londoni National Galleryben látható, de egy ritka fotó szerint egykor Adolf Hitler müncheni nappaliját díszítette. A kép múltja máig hiányos.

Testem

Veszélyben az egészséged, ha ilyen hajápolót használsz

Lesújtó képet festett a Magyarországon kapható hajolajakról a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztje. Az eredmény azt mutatta, hogy a legtöbb termék problémás összetevőket, köztük a hormonháztartást potenciálisan károsító sziloxánokat és allergizáló hatású illatanyagokat tartalmaz.

Mindennapi

Így juthatsz féláron magyar eperhez: használd ki, amíg lehet

A magyar termelők 2026 májusában országszerte megnyitják a „Szedd magad” ültetvényeket. Bár a hazai fóliás eper már elérhető a piacokon, a szabadföldi szezon a következő napokban veszi kezdetét. A gazdák szerint az idei az eddigi egyik legnehezebb év, hiszen a szélsőséges időjárás és a technikai kihívások alaposan megtépázták az állományt.

Testem

Tévhitek a pattanásról: a túlzott ápolással is árthatsz

Amikor a hormonok átveszik az irányítást, a tükör előtt állva sok fiatal hajlamos a végletekig elmenni a tiszta bőrért. Az alkoholos tonikok és a könyörtelen nyomkodás azonban csak olaj a tűzre: a szakértők szerint a tinik többsége éppen a túlzott ápolással okoz maradandó hegeket magának. Lássuk, melyek azok a népszerű, de káros módszerek, amiket azonnal el kell felejteni, ha nem akarunk rontani a helyzeten.

Testem

Magyar fejlesztés segíthet a „néma gyilkos” kezelésében

A magas vérnyomás nem csak a felnőttek gondja, sőt: a gyerekeknél sokszor nehezebb is észrevenni a bajt a folyamatosan változó határértékek miatt. A Szegedi Tudományegyetem szakemberei azonban kifejlesztettek egy okosalkalmazást, amely pillanatok alatt kideríti, ha egy gyerek értékei eltérnek a normálistól. Ez az apró digitális segítség kulcsfontosságú lehet az erek és a szív hosszú távú védelmében.

Életem

Az intelligens emberek ezekre sosem költenek

Nem attól lesz valaki tudatos a pénzügyeiben, hogy minden apró örömről lemond, inkább attól, hogy észreveszi, mire megy el feleslegesen a pénze. Egy rég nem nézett streaming-előfizetés, egy késve befizetett számla késedelmi kamata vagy egy hirtelen felindulásból rendelt ruha külön-külön nem tűnik nagy kiadásnak, de ismerjük a mondást: sok kicsi sokra megy.