A szakirodalom egybehangzóan állítja, ha minél előbb elvisszük a kicsit fogorvoshoz, annál jobb. Egyes ajánlások szerint már az első tejfogak megjelenésekor, mások szerint legkésőbb egyéves koráig ildomos megejteni az első fogorvosi vizsgálatot.
A tejfogak ápolása azért nagyon fontos, mert ha fogszuvasodás keletkezik a tejfogon, az sérülést okozhat a maradó fog ínyben megbújó csíráján is, és a maradó foggal később nagyobb valószínűséggel lehetnek gondok.
Bármikor is iktassuk be a látogatást, a legfontosabb az, hogy ne misztifikáljuk túl az eseményt, és próbáljunk hozzá pozitív élményeket kötni. Tegyük félre a saját fogorvosi székben megélt gyerek- és felnőttkori traumáinkat, szorongásainkat, és adjunk esélyt annak, hogy a gyerekünknek sikerüljön egészséges kapcsolatot kialakítania a fogorvossal. De mitől érezheti magát jobban a gyerek a fogorvosi székben?
#1 Keressünk gyermekfogászatot
Ha mód van rá, keressünk gyermekfogorvost, aki teljes mértékben felkészülten várja a kicsiket. A gyermekfogászati rendelőkben mindig van játszósarok, izgalmas játékok, és adott a kedves doktor bácsi és doktor néni is. Ha szépen megkérjük az orvosokat, szinte biztos, hogy kaphatók egy kis liftezésre a fogorvosi székben, vagy lufifújásra a levegőfújó berendezéssel. Ha nincs lehetőségünk gyerekfogászatra menni, keressünk egy olyan megbízható fogorvost, akinek van tapasztalata gyerekekkel is.
#2 Itt is fontos a beszoktatás
Az első látogatás legyen beszoktató jellegű, amikor még nem történik semmi, csak megismerkedünk a környezettel, a fogorvossal és természetesen a játékokkal. Az is jó trükk, ha az idősebb gyereket kíséri el a kicsi, és látja, milyen különleges helyre érkezett. Az első igazi fogorvosi vizitet követően rendszeresítsük a látogatásokat, legalább félévente nézessük meg a gyerekünk fogait. Ezzel nemcsak a gyereknek válik természetessé, hogy be kell ülnie a fogorvosi székbe, de idejében ki tudjuk szűrni a fogszuvasodásra utaló első jeleket is, és minimális beavatkozással tehetünk ellene.
Szülőként éljünk a lehetőséggel, hogy egy szakemberrel beszélgethetünk, faggassuk ki alaposan, hogy mit tehetünk odahaza a gyerekünk megfelelő szájhigiénés szokásainak kialakításáért.
#3 Készítsük fel a gyereket a látogatásra
Nem ajánlott készületlenül elvinni a gyereket a fogorvoshoz, de az egyéni, hogy mikor érdemes beavatni. Adjunk neki időt a mentális felkészülésre, amiben mi is nagyon sokat tudunk nekik segíteni, az életkori sajátosságaikat figyelembe véve.
Lehet témába vágó mesekönyvet olvasni, fogorvosos szituációs játékot játszani, de ilyenkor a páciensnek még véletlenül se fájjon a foga, és főleg ne féljen az egésztől! Nagyon könnyű már a játékba belevinni a saját berögződéseinket és a bennünk élő félelmeket. A nagyobb gyerekekkel lehet beszélgetni is a fogorvosról, és ha esetleg már kialakult a fóbia, akkor próbáljunk rájönni, mi áll a hátterében.
#4 Vigyük a kedvenc játékát is
Legyen az események aktív részese a gyerekünk egyik kedvenc plüssállata is, vigyük magunkkal a fogorvosi vizitre. Az orvos biztosan partner lesz abban, hogy először a plüss fogacskáit nézze meg, hogy milyen szépen nőnek.
#5 Türelem, türelem, türelem!
Ne essünk abba a hibába, hogy azonnali és teljes együttműködést várunk el a csemeténktől. Valószínűleg nem elsőre fog a székbe ülni, vagy nehezen adja meg magát, hogy kinyissa a száját, esetleg néhány könnycsepp is kigördül. Bízzunk a fogorvosunkban, hogy megvannak a megfelelő trükkjei, amikkel együttműködésre bírja, mi pedig maradjunk pozitívak és végtelenül türelmesek a látogatás alatt. Ha az első alkalommal nagyon nem megy, akkor lehetőség szerint próbáljuk a látogatást elnapolni.
#6 Szájápolás odahaza
A rendszeres fogászati ellenőrzés része ugyan a szájápolási kultúrának, de van ennél fontosabb is. Szánjunk rá elegendő időt, hogy a gyerekünk elsajátítsa a megfelelő szájhigiénés szokásokat, megtanuljon alaposan fogat mosni, és tisztában legyen azzal, miért van erre a macerára szükség. Ahogy idősödik, érdemes újra és újra elővenni a témát, és átbeszélni, hogyan kell helyesen fogat mosni, milyen egyéb szájápolási technikák léteznek, és úgy egyáltalán, miért romolhat el a fogunk.
#7 Ne vigyük magunkkal a saját fogorvosunkhoz
Nem biztos, hogy jó ötlet magunkkal vinni a gyereket a saját fogászati kezelésünkre, különösen akkor, ha komolyabb, fájdalommal járó beavatkozásra számíthatunk. Tanulmányok szerint a saját szorongásunk ragadós, hiába is próbáljuk nagy erőkkel titkolni. Ráadásul a felnőtt fogorvosi váróterem sokkal ridegebbnek tűnhet egy gyerek számára, és ha kellemetlen élményekkel távozik, az befolyással lehet az őt érintő fogászati vizitekre is.
Viszont ha a saját fogászati ellenőrzésünkre megyünk, utána lehet róla mesélni, hogy milyen pikk-pakk túl voltunk rajta. De hisz egy beütemezett kontroll természetes dolog, nem igaz?
#8 Minden jó, ha a vége jó
Minden látogatás, kezelés záruljon pozitív megerősítéssel – az sem baj, ha a gyerek kisebbfajta hősnek érzi magát a fogorvosi székből kiszállva.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés