A telefonokat korlátozó rendelettel nincs baj, azzal már inkább, ki hogyan viszonyult hozzá

Olvasási idő kb. 4 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Augusztus 19-én a Madách Imre Gimnázium honlapján megjelent a kiemelt hírek között egy közlemény az intézmény nevelőtestületének aláírásával arról, hogy nem korlátozzák a digitális eszközök használatát. 9 nappal később felmentették az igazgatót, Mészáros Csabát, aki a média felelősségét is hangsúlyozza az ügyben. Vélemény.

Mindössze 3 héttel egy egyébként rugalmasnak mondható oktatási rendelet megjelenését követően egy felmentett iskolaigazgatóért tüntettek. Nagy kérdés, hogy mégis mi vezetett el idáig, ki milyen szerepet játszott az eseménysor sajnálatos alakításában.

A „mobiltelefonok tiltásáról” szóló rendelet legfeljebb korlátozó

Augusztus 8-án jelent meg a Magyar Közlönyben a Kormány 245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelete. Tiltott és használatban korlátozott használatú tárgyakat különböztet meg a szöveg, a külön kiemelt mobiltelefonok az utóbbiba tartoznak, tehát nincsenek kitiltva az iskolából. A jelen helyzetben kiemelt fontossággal bíró 5.§ A tanuló részére a birtoklás és használat igazgató, valamint pedagógus általi engedélyezését taglalja. A szöveg szerint az engedélyezést az igazgató vagy a pedagógus végzi. Csupán annyi a kötelességük, hogy a tanulmányi rendszerben (KRÉTA) rögzítik, hogy mit, milyen használatra és meddig engedélyeznek. Utóbbi esetében egész tanévre is lehetőséget biztosít a rendelet.

A Madách-gimnázium nevelőtestülete által aláírt közlemény erre az 5.§-ra hivatkozva jelenti be a következő tanévre vonatkozó korlátozási protokollt. Ha elolvassuk a nevelőtestület egyetértésével megfogalmazott szöveget, az teljes mértékben jogkövető magatartást vetít előre, sőt,

Idézőjel ikon

garanciát is vállal, hogy a rendeletnek megfelelően helyi szinten hozott szabályozást szigorúan betartatja.

Különösen fontos, hogy mindezt úgy teszi, hogy a gyerekeket is a döntéseikért, tetteikért való felelősség vállalására sarkallja, kilátásba helyezve az adott esetben szükségszerű korlátozásokat.

A „mesteri rendelet”, amit maga a Madách kezdett a tiltás felé terelni

A tantestületi közlemény közepén ez a mondat szerepel:

Idézőjel ikon

Iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás.

A szülőket, diákokat megnyugtatni szándékozó üzenetben kiszólás jellege van a tiltás szónak, mintha a rendelet valós szándékát leleplező kritika hangján szólna, miközben a rendelet eredeti szellemében, annak rugalmasságát kihasználva foglal állást a korlátozás tekintetében.

Az utolsó igazgatói bejegyzésből az derül ki, hogy az államtitkárral való egyeztetés során a rendelet rugalmassága fogalmazódott meg tanulságként, hiszen "milyen mesteri a rendelet, hogy ezt is engedi".

Egyébként tényleg az... lehetne, ha nem kezdték volna tévesen körbemagyarázni minden oldalról. Eredeti, tiszta formájában a tantestületek munkáját tudta volna támogatni (védeni?), hogy az adott intézmény sajátosságainak megfelelően dönthessenek: ha kell, az eddigi gyakorlatnak és házirendnek megfelelően folytatják a munkát (hiszen a diákok ebben partnerek voltak eddig is), vagy különböző mértékű korlátozásokat vezetnek be (tehát definitíve nem tiltást). Ráadásul úgy, hogy minden egyes pedagógus szabadon dönthet. A rendelet ezt a fajta intézményi sokszínűséget irányozta elő elvileg.

Hogyan lett a Madách igazgatójából a tiltás ellen tiltakozó ellenálló?

És akkor jött augusztus 26-a, amikor a média az egy hete nyilvános közleményt felkapta. Az utolsó igazgatói bejegyzésben azt írja Mészáros Csaba:

Idézőjel ikon

Ha nincs a médiafelhajtás, nem mentettek volna fel.

Ha elolvassuk a 26-ai és 27-ei médiareakciókat, láthatjuk, nemcsak azzal volt a baj, hogy mekkora figyelmet kapott az ügy, hanem a megfogalmazással is: mindenhol az ellenállás szerepel kulcsszóként. Méghozzá „oldaltól” függetlenül.

Sokan meglepődnek, pedig gyakori forgatókönyv, hogy az ellenállóból mártír lesz. Akkor is, ha ezt a forgatókönyvet csak ráerőltették a főszereplőre. Ahogy ő maga rámutat utolsó igazgatói posztjában saját szakmai és emberi-érzelmi reakciójára reflektálva: „Ma csak én éreztem ezt.”  Az események láncolatának következő, utólag logikus fejleményeként, augusztus 28-án a Belügyminisztérium az alábbi indoklással mentette fel a Madách-gimnázium igazgatóját:

Idézőjel ikon

Egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt. A Belügyminisztérium 2024. augusztus 28-án azonnali hatállyal felmentette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját.

A felmentés aktusa viszont ezt a rugalmasságot, szabadságot érvénytelenítette, és igazolta az augusztus 19-ei közleményben még tévesen használt tiltás szót, hiszen a Madách-gimnázium teljes mértékben a rendelet szövegének és szellemiségének megfelelően kommunikálta a következő tanévre vonatkozó eljárási rendjét.

A rendelet margójára: ha egy gyereknek a bal kezemmel csokit, a jobb kezemmel almát nyújtok, és ő a csokiért nyúl, nem csapkodok addig a kezére, amíg nem hajlandó végre az almáért nyúlni. Ez éppen a Madách által Az ember tragédiájának legvégén, az Úr és az angyalok kara által mondottaknak a kigúnyolása.

A Madách és a többi intézmény továbbra is eldöntheti, hogy korlátoz-e

A már szállóigévé vált madáchi útmutató a Tragédia végén (Mondottam...) előrevetíti, hogy mi vár ránk, például szeptember 1-től. Ahogy Mészáros Csaba utolsó igazgatói bejegyzésében is megfogalmazza ezt a felszabadító érzést: a tanárok tanítani fognak. És az is előfordulhat, hogy szeptembertől teljesen jogszerűen, a rendeletnek megfelelően beírják a KRÉTA-ba, hogy a telefonhasználatot adott céllal és egész tanévben engedélyezik az óráikon a tanulóknak. Ezt a bizonyos 5.§-t maximálisan betartva. Mert egyébként tényleg mesteri ez a rendelet.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Hujber Szabolcs
Hujber Szabolcs
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ez a gyulladás észrevétlenül teszi tönkre a szíved: így előzheted meg

Sokan élnek abban a tévhitben, hogy ha a koleszterinszintjük és a vérnyomásuk rendben van, akkor teljesen védettek a szívinfarktussal szemben. A legfrissebb orvosi kutatások azonban rávilágítottak egy eddig háttérbe szorított, néma gyilkosra: a szervezetben megbúvó krónikus gyulladásra. Ez az alattomos folyamat belülről, észrevétlenül marja meg az erek falát, és úgy teszi instabillá a lerakódásokat, hogy az bármikor hirtelen stroke-hoz vagy szívhalálhoz vezethet – függetlenül attól, hogy mit mutat a koleszterin-laborunk.

Testem

Ez a gond a méregdrága ételallergia-tesztekkel: felesleges diétára kényszeríthetnek

Hasfájás, bőrkiütés vagy puffadás gyötör, ezért elhatározod, hogy kideríted a rejtélyes okot, és befizetsz egy számtalan élelmiszert felsorakoztató, méregdrága ételérzékenységi tesztre? Jobb, ha óvatos vagy: a szakemberek szerint a piacon elérhető vizsgálatok jelentős része klinikailag teljesen megalapozatlan, a pozitív eredmények pedig sokszor csak azt mutatják meg, mit ettél vacsorára, nem azt, hogy beteg vagy. A téves laborleletek miatt nők, férfiak és ami a legrosszabb, fejlődésben lévő gyerekek kényszerülnek drasztikus, teljesen felesleges diétákra.

Offline

11 napra veszett nyoma Agatha Christie-nek: máig nem tudni, mi történt pontosan

Agatha Christie-t 50 évvel a halála után is a krimi királynőjének tekintik, azonban életének egyik legfontosabb fejezete máig megválaszolatlan kérdéseket hagyott maga után: az írónő 1926-ban nyomtalanul eltűnt, majd tizenegy nappal később egy hotelben találtak rá – úgy, hogy állítólag saját férjét sem ismerte fel.

Lájfhekk

Nem tudsz aludni a nyári melegben? Ezek a tippek segítenek

A nyári hőség nem csak a közérzetünket befolyásolja, az alvás minőségét is jelentősen ronthatja. A tartósan rossz alvás pedig hosszabb távon növelheti több egészségügyi probléma kockázatát, ezért érdemes tudatosan tenni a pihentető éjszakákért. Mutatjuk, hogyan.

Világom

Nem bírod a meleget? Hűsölj a Balti-tenger partján!

Nem minden tengerparti nyaraláshoz tartozik hozzá a perzselő napsütés és a zsúfolt strand: Észak-Németország azokat várja, akik a tengert, a friss levegőt és a történelmi városok hangulatát keresik – a mediterrán hőség nélkül.

Világom

Piran, a sómunkások városa: templomának szobra az időjárást is megjósolja

Portorožtól mindössze néhány percnyi autóútra, vagy akár egy kellemes sétára található Piran, a szlovén Isztria egyik legszebb történelmi kikötővárosa. Az évszázadokon át a Velencei Köztársasághoz tartozó település szinte érintetlenül őrizte meg középkori hangulatát: szűk sikátorok, egymáshoz simuló házak és apró terek alkotják.