Agyament gyerekdiéták – pedig a testkép csak a szülői mintán múlik

Olvasási idő kb. 7 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyre több kisiskolás fogyókúrázik – de nem mindegy, hogy hogyan teszi! (és az sem biztos, hogy van értelme).

Az előző  részben kiveséztük (ha nem is teljesen) a főbb diétatípusokat, amiket egy gyerek is követhet, persze szülői felügyelettel. Ez alkalommal essen szó azokról az észveszejtő  diétákról, amikkel nap mint nap találkozhat ő is, te is a neten, a napilapokban, a tévében, az utcán, bárhol.

Ezek azok a bizonyos divatdiéták, amiktől óva intsd a gyereked. Nem nekik valók, illetve nekik sem.

Ésmég: Ne légy hülye – a gyerek csak az orvossal egyeztetve diétázhat!

Egy alkalommal gimnazistáknak tartottam előadást az egészséges táplálkozásról. Az egy dolog, hogy kb. kétosztálynyi gyerek figyelmét kellett lekötnöm 45 percig, és mikrofonba kellett beszélnem emiatt, de a végén a kérdések sora önmagáért beszélt. Az egyik lány megkérdezte, hány kalória (valójában kilokalória) van egy darab zsemlében. Rögtön válaszoltam is, hogy 150 (az ilyesfajta alapadatok a buktató kérdések közé tartoztak a dietetikusképzésben). Mondta, jó, mert ennyit eszik egész nap. Most mindegy is, hogy mi van a zsemlében, és az mennyivel több kcal, de vajon honnan vette ez a leányzó, hogy neki elég lesz egyetlen szendvics 24 órára? Persze rögtön meg is magyaráztam, hogy ez így miért nem helyes, de vélhetően egy ilyen alkalom kevés volt eltántorítani őt a butaságától (még akkor is, ha csak felvágni akart a társai előtt és van az három szendvics is).

A szülői példa ragadós

Ugyan a koplalásnak és a böjtnek is megvannak a maga előnyös hatásai (persze nem akármikor), de egy egészséges gyereknek mégsem javasolt efféle önkínzáshoz folyamodnia (maradjunk annál az alapesetnél, hogy rendes szülei vagy nevelői vannak, akik adnak is neki enni). Kivéve, ha műtét előtt, alatt, után van (a legtöbb esetben ez ilyenkor rutinnak számít), ha hasnyálmirigy-gyulladása van (ami gyereknél aszerencsére zért nem annyira gyakori), nincs gyomorrontása, nem hány vagy nem lázas (mert utóbbi esetekben egy enyhébb diéta, koplaltatás folyadékpótlás mellett átmenetileg gyógyír is lehet).

Mégis a nulldiéta tűnhet sok esetben leginkább ésszerűnek egy, az alakjával, testével elégedetlen tininek, kiskamasznak. Mert mit látnak ma, főleg a lányok? Azt, hogy az lehet sikeres, vonzó, szeretett, aki vékony, ha lehet, mindenkinél vékonyabb (jó-jó, én is modellalkatú akartam lenni ennyi idősen)! Hiába a sok ellenkampány és az egészséges mértékben husi plus-size modell, még mindig a soványság, vagyis a gebeség a menő (mondom én mindezt a kemény 50 kilómmal, na de nem is vagyok 180 cm magas...).

Ha lányod van (de azért a fiúknál is egyre jobban kell figyelni, egyre inkább az első szellő őket is meglebegtetné kissé), még jobban gondold meg, te vajon milyen diétába fogsz bele, mert a mintád ragadós, az evéshez, kilóidhoz való hozzáállásod lényegében öröklődik majd. Ha azt látja, inkább nem eszel, csak hogy beleférj a bikinibe nyárra, nála is ez lesz az első módszer a fogyáshoz... Ezt akarod? Nem. Akkor te se csináld!

A reggeli nélkül soha

Még egy indok, amiért nem diétáznia, fogyókúráznia kell egy túlsúlyos, elhízott gyereknek: a rendszeres étkezés állandó szinten, de legalábbis közel egyenletesen tartja a vércukorszintet, ami a folyamatos figyelem, koncentráció mellett ahhoz is hozzásegíti, hogy a hirtelen rátörő éhség miatt ne csábuljon el az iskola büféjének, étel-, italautomatájának nem feltétlen egészségvédő kínálatára. Legfőképpen a rendszeres reggelizést nem szabad kihagynia lustaságból vagy a fogyási cél miatt. A reggeli kihagyása ugyanis összefüggésben áll a további túlsúllyal (felborul a napi ritmus és délelőtt vagy ebédre sokkal többet fog enni a kelleténél, hogy kompenzálja a szervezete az éhezési periódust, ráadásul az anyagcserét is inkább a raktározás felé tolja el), másrészt ez rontja is az iskolai teljesítményt (üres gyomor nem tanul szívesen, mint tudjuk). Nem baj, ha csak keveset, de valamit egyen-igyon indulás előtt, ha teheted, egyél vele, akkor biztosan nem marad el. Ráadásul közben meg is lehet beszélni az aznapi teendőket, programokat (nálunk például ez bevált, túl azon, hogy reggeli nélkül a kapuig sem jutnék el).

Fogyózó  kisdiákok

Sajnos, kutatási eredmények, köztük magyar adatok is azt támasztják alá, hogy egyre több fiatal, nem csak a gimiben, de már általános iskolában túl van élete első fogyókúráján! Meglehet, a testméreteik nem is minden esetben igazolnák ennek szükségességét, ők mégis ezzel foglalkoznak. Persze-persze, mondhatnád, köszi, még egy para, ami miatt izgulnom kell! Ezzel nem sokkolni akarlak, csak jelezni, hogy a testkép, énkép és az étkezési szokások kialakítása részben a szülői mintán, példán, odafigyelésen is múlik és már egészen korán eldől, de ilyenkor még alakítható. Ez persze nem válik el ilyen élesen a mindennapi gyereknevelés során a többi teendőtől, hanem tudattalanul is ott lapulhat minden együtt eltöltött étkezés, bevásárlás, főzés vagy filmnézés során (mondom én ezt úgy, hogy nincs saját gyerekem, de a szüleim anno speciel tényleg figyeltek a súlyomra és nem hagyták, hogy dagi legyek, majd azt sem, hogy már-már az anorexia határára kerüljek).

Miért nem jók a divatdiéták?

Atkins, 90 napos, Turbo diéta, Schrott-kúra, paleolit diéta, HCG diéta..., csak néhány ismertebb csodamódszer, ami azt ígéri, hogy segítségével elérheted álmaid alakját, természetesen minden mellékhatás, de legfőképpen szenvedés nélkül vagy legalábbis csak kicsi sérelmek árán. A legtöbb mellé felsorakozik jó pár sztár, celeb is, csak hogy megmutassa, lám, milyen hatásos. Sajnos, nem a mesék világában élünk, így minden csoda csak 3 napig tart (vagy addig sem).

Nem állítom, hogy nem lehet fogyni egy ilyen diétával sem, mert lehet. Sőt, sokat, és gyorsan! Eleinte. Mert a képlet egyszerű, ha nem fogyasztod el a szervezet napi működéséhez szükséges energiát (és mondjuk mellette még esetleg az edzést sem hanyagolod el), akkor az rövid távon tényleg fogyást eredményez. Ha csak nincs valamilyen hormonális problémád (például pajzsmirigy-alulműködésed), de ez azért előbb-utóbb kiderül (ha gyanakodnál magadra vagy a gyerekedre, irány a háziorvos, majd a vérvételi laboratórium). Igen ám, de a szervezet nem hülye, ha túlzottan lecsökkented az energiafelvételt, lassul az alapanyagcseréd is, vagyis kevesebb energiát fog elégetni, inkább raktároz, hogy egy kis vésztartalékot halmozzon fel zsírból, ami jól jön még a teljes éhkopp idejére.

Na, (többek között) ezért nem működnek a rapid diéták, vagyis ezért hizlalnak.

Különösen akkor, ha már forognak a szemeid az éhségtől és sutba vágod az egészet egy jó nagy adag sült krumpli, sütemény, csülök, hamburger, pizza vagy csak a korábban megszokott, de az eddiginél több energiát tartalmazó étrended kedvéért. Ekkor jön a jól ismert jojó, a súlyod újra felkúszik, olyan alattomosan, hogy még több jön fel, mint amennyi lement. Közben persze a többnyire egyoldalú étrend miatt akár vitamin-, ásványianyag-hiány is kialakulhat. Ez gyerekeknél még károsabb, mivel ők még fejlődő, növekvő szervezetek, esetleg egy-egy szerv, szervrendszer normál fejlődési ciklusa is zavart szenvedhet (modellkislányok esetében erre akár rá is mehet később a termékenységük is). Az ő agyuk még érzékenyebb például a glükózmegvonásra. Az agy ugyanis glükózzal működik, és ha nem kap belőle eleget, az a gondolkodás, a memória, a koncentráció, a tanulás zavarához vezethet. Márpedig ezek egy iskolás gyerek mindennapjainak nélkülözhetetlen elemei (és nekünk, felnőtteknek sem ártanak).

Meg kell tanulni „bűnöznie” is

Ráadásul egy rapid divatdiéta nem életszerű sok esetben. Mert nem a sorozatos lemondások betartása révén fog leadni pár kilót a kövérkés gyerek sem, hiszen ez folyamatos frusztrációt kelt, ami előbb-utóbb kibukik. Amíg látod, követed, megeszi a salátát, ellenáll a kísértésnek, és könnycsorgatás nélkül tűri, hogy a család többi tagja jókat falatozzon a vasárnapi sütiből. De ez könnyen odavezet, hogy zugevővé válik vagy éppen addig-addig tűr, míg egyszer csak ki nem köt a sarki cukrászdában, a gyorsétteremben vagy éppen a nagyinál habzsolja be a bánatcsokikat és oda az addigi erőfeszítés. A fogyás csakis életmódváltással lehetséges egészséges mértékben, aminek része a megfelelő étrend és a sport. Az étrend pedig tartalmazhat, sőt, kihágásokat is. Meg kell tanulnia „bűnözni” is, mert ugyan nem mindegy, mit eszik, az is fontos, mennyit. Hiszen nem lehet kikerülni a baráti szülinapokat, az ünnepi ebédeket, vacsorákat, ahol a középpontban többnyire az evés áll (az már más kérdés, hogy nem biztos, hogy ez így van jól). Nem kell, hogy kilógjon a sorból, mert csak ő nem eszik a tortából (egyen, de csak fél szeletet), mert nem tud egy jóízűt enni (tud, csak éppen lehet, hogy neki már más a jóízű), stb. Az evés a mindennapok része, de nem szabad, hogy ez határozzon meg mindent. S mivel ez is többnyire fejben dől el, fontos a szülői, családi támogatás, biztatás, a jó példamutatás.

Természetesen a legjobb ebben is a megoldás. Ha már a várandósság alatt figyelsz arra, hogy ne hízzál a kelleténél többet és a szoptatás alatt és után is figyelsz arra, te mit eszel és a gyerekednek mit adsz enni, s mellette még a mozgás is összejön, akkor könnyebb lesz elkerülni, hogy dundi kisdiákot neveljél. Utána úgyis az lesz, amit ő akar.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Schmidt Judit
Schmidt Judit
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Mindennapi

Ezekre figyelj, amikor pultból vásárolsz fagyit

Ha ezeket a tényezőket figyeled amikor fagyizol, könnyebb lesz eldönteni, hogy visszatérsz-e az adott fagylaltozóba. Mutatjuk a legfontosabbakat, és azt is, hogy a hivatalos vizsgálatok során mit ellenőriznek, mert ebből is sokat tanulhatsz.

Testem

A látványos fogyás rejtett ára: nekik segítenek valójában az új elhízás elleni készítmények

Az új generációs elhízás elleni csodaszerek fenekestül felforgatták a világot: a klinikai tesztek szerint a páciensek könnyedén adják le testsúlyuk több mint 10 százalékát, miközben a szív- és érrendszeri kockázataik is csökkennek. Nem csoda, hogy a közbeszéd ma már egyszerű, gyógyszerrel megoldható problémaként tekint a túlsúlyra. A csillogó sikersztorik mögött azonban felsejlik a rideg valóság: a gyógyszer elhagyása után a kilók és a veszélyes egészségügyi mutatók szinte azonnal visszatérnek a kiindulási pontra.

Testem

Krónikus betegségre utalhat, ha nyáron ilyen az arcbőröd

A nyári napsütésben mindenkinek kipirul kicsit az arca, ám ha a pír tartóssá válik, égő érzéssel párosul, vagy apró hajszálerek, esetleg pattanásszerű göbök jelennek meg az orrodon és az orcádon, annak komoly egészségügyi oka lehet. A rozacea egy krónikus, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amelynek a legfőbb ellensége éppen a nyári hőség és a napsugárzás. Az UV-sugarak ugyanis nemcsak tágítják az ereket, de szétrombolják a bőr védőrétegét és súlyos gyulladásokat indítanak el.

Offline

Ebben a fürdővárosban a királyok is elveszítették a fejüket: a 74 éves Goethe is Marienbadban lett szerelmes

Amikor a 19. század végén Európa uralkodói, hercegei és ünnepelt művészei pihenni vagy éppen titokban udvarolni vágytak, nem a francia riviérára, hanem egy cseh erdő mélyén megbúvó, mocsarakból varázsolt luxusbirodalomba utaztak. Marienbad (Mariánské Lázně) az Edward-korabeli építészetével, neobarokk kolonnádjaival és csodatevő forrásaival a világ legbefolyásosabb embereinek lett a menedéke. VII. Edward angol király itt próbált (sikertelenül) lefogyni a tízfogásos vacsorák mellett, miközben a német költőfejedelem, a 74 éves Goethe egy 17 éves fiatal lány miatt veszítette el a fejét, és kért házassági közvetítést a porosz királytól.

Offline

Romulus és Remus legendája: ki alapította valójában Rómát?

Romulus és Remus történetét szinte mindenki ismeri: a két ikertestvért egy nőstényfarkas nevelte fel, majd egyikük megalapította Rómát. A legenda évszázadokon át a város eredettörténetének számított, a történészek szerint azonban a mítosz mögött sokkal összetettebb politikai és hatalmi játszmák húzódtak meg.

Testem

Sokan csak legyintenek rá, pedig meddőséget okozhat: ezért nem szabad elviselni a menstruációs fájdalmat

Generációk óta él a köztudatban a tévhit, hogy a menstruációval járó kínzó görcsöket és fájdalmakat a nőknek egyszerűen el kell viselniük. Egy friss magyar kutatás szerint a fiatal nők közel egyharmada szenved rendszeresen az erős menstruációs panaszoktól, sokan mégis csak legyintenek a tünetekre, vagy a félelem miatt halogatják a kivizsgálást. Pedig a háttérben olyan alattomos, nehezen diagnosztizálható betegségek állhatnak, mint az endometriózis vagy a PCOS.

Önidő

Kiderült: így éri meg a legjobban pénzt váltani a nyaralásra

A nyaralók számára fontos kérdés, hogy hol éri meg legjobban pénzt váltani az utazás előtt. Az elmúlt hónapokban jelentősen erősödött a forint, hiszen míg március elején egy euró még 390 forint volt a bankközi árfolyamok alapján, addig júniusra az érték már 355 forint körül alakult. Ez a kedvező helyzet azt jelenti, hogy bárhol is váltson az ember, most lényegesen olcsóbban lehet külföldi devizát venni, mint néhány hónappal ezelőtt.

Mindennapi

Augusztustól drágul az egyik budapesti közlekedési forma

Augusztus 1-jétől többe kerül majd taxival utazni Budapesten, miután a Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet. A döntés szerint az alapdíj 1100 forintról 1300 forintra, a kilométerdíj 440 forintról 521 forintra, a percdíj pedig 110 forintról 130 forintra emelkedik.

Életem

76 centire csökkent a Balaton vízszintje: ennyire kell aggódni miatta

A Balaton vízállása 2026. június 25-én mindössze 76 centimétert ért el. Bár a tó állapota miatt sokan aggódnak, szakértők szerint összetett kérdésről van szó. A vízszint puszta magassága önmagában ugyanis nem alkalmas arra, hogy pontos képet kapjunk a magyar tenger aktuális ökológiai állapotáról.