Ez lehetett II. Erzsébet hosszú életének titka

GettyImages-522820942
Olvasási idő kb. 5 perc

Kutatások igazolják, hogy a hála egy olyan örömforrás, ami segíthet tovább élni. Ez az örömteli, pozitív érzés javíthatja a fizikai, a mentális és a lelki egészséget, ezáltal hosszabb és boldogabb életet élhetünk.

Igazolt továbbá az is, hogy a hála befolyásolja az agyműködésünket is, és emellett még számos egészségügyi előnye is lehet. Királyi bennfentesek elmondása szerint Nagy-Britannia leghosszabb ideig trónon lévő uralkodója, II. Erzsébet is gyakran és őszintén kifejezte háláját szóban és sokszor írásban is, minderről több száz dokumentált kézzel írott köszönőlap tanúskodik, melyekkel nemcsak államfőket, hanem a palota szakácsait és iskolás diákokat is megtisztelt. A pszichológusok szerint a hála gyakorlása is segíthetett abban, hogy Erzsébet királynő 96 éves koráig élt.

A hála az agy örömközpontjain át hosszabbíthatja meg az életünket

Azok az emberek, akik rendszeresen gyakorolják a hálát, és ki is tudják fejezni ezt a fajta érzelmüket, sokkal jobb egészségi állapotnak örvendenek, és általában tovább élnek. A hála nemcsak éveket ad az életükhöz, hanem az életünk minőségét is befolyásolhatja. Kutatások igazolják, hogy a hálás emberek boldogabbak, és általánosságban jobban érzik magukat. Ennek pedig az az oka, hogy a hála gyakorlása során ugyanazok az örömközpontok lépnek működésbe az agyunkban, mint amelyek élvezeti szerek vagy intim együttlét hatására aktiválódnak.

A hála óriási hatással van az agyra, közvetve pedig az életünket is meghosszabbíthatja
A hála óriási hatással van az agyra, közvetve pedig az életünket is meghosszabbíthatjaDarioGaona / Getty Images Hungary

A hála érzése azokat az agyi tevékenységeket fogja munkára, amelyek az érzelmek értelmezésében és a memória működésében játszanak szerepet, ez pedig megváltoztatja a viselkedésünket, hiszen a hála növeli az idegi kapcsolódásokat, és felszabadítja a boldogság érzésért felelős hormonokat. 

Mindez hozzájárul ahhoz, hogy a hálás emberek alapvetően boldogabbak és alkalmazkodóképesebbek legyenek.

Ezek a kutatási eredmények elsősorban a hála testi és lelki előnyein alapulnak, ugyanakkor nem feledkezhetünk meg arról, hogy az élettartam hosszúságát sok más tényező is befolyásolja.

A hála a hosszú és boldog élet titka

Bár valóban nehéz bizonyítani a valódi ok-okozati összefüggést a hála és az egészség között, több, szakmailag is alátámasztott tanulmány igazolja, hogy a hála gyakorlásának sok jótékony hatása van az egészségre. Ilyen lehet az alacsonyabb pulzusszám és vérnyomás, a normál vércukorszint, a gyorsabb felépülési idő, a lassabb légzésszám, az erős immunrendszer, a jobb megismerési és tanulási képesség, a jó hangulat és memória, a jobb minőségű alvás, a kevesebb álmatlanság, a csökkenő krónikus fájdalomérzet, a kevesebb gyulladásos megbetegedés, az alacsonyabb stresszhormonszint, valamint a „boldogsághormonok” termelődése. 

A hála nem csak a hosszú, hanem a boldog élet titka is egyben
A hála nem csak a hosszú, hanem a boldog élet titka is egybenJamie Grill / Getty Images Hungary

A hála folyamatos gyakorlása csökkenti a szívbetegség, a cukorbetegség, egyes ráktípusok és más életmódbeli betegségek kockázatát.

A pszichológusok szerint az optimista emberek általában azért élnek tovább, mert azok az emberek, akik pozitívan gondolkodnak, érzelmileg ellenállóbbak. A hála ugyanis kiválóan tréningezi a gondolkodást, és egyszerre jelenthet boldogságot, békét, szenvedélyt, illetve izgalmat. Ezek a kellemes érzelmek pedig a mentális egészség katalizátorai lehetnek. 

A hála képes az életszemléletünket is megváltoztatni
A hála képes az életszemléletünket is megváltoztatniKobus Louw / Getty Images Hungary

Ha a hálára összpontosítunk, segít meglátni, mennyi jó dolog van az életedben, és elhallgattatja a negatív belső hangunkat, valamint segít abban, hogy ne a problémákra összpontosítsunk.

A hála számos mentális egészségügyi előnnyel járhat. Egyebek között csökkenti a depresszióra való hajlamot, a szorongást és az aggodalmat, növeli az önbizalmat, a türelmünket, mérsékli a harag, a féltékenység és irigység érzését, továbbá megbocsátóbbak leszünk általa.

A hálanaplóban sorra vehetjük, mi mindenért tudunk köszönetet mondani
A hálanaplóban sorra vehetjük, mi mindenért tudunk köszönetet mondaniJacques Julien / Getty Images Hungary

A reziliencia segít kilábalni az élet adta nehézségekből

Mindemellett a hála a reziliencia egyik megnyilvánulási formája, amely képessé tesz arra, hogy gyorsabban kilábaljunk a nehézségekből. Ez pedig egy hihetetlenül fontos tulajdonság annak érdekében, hogy hosszú életünk legyen.
Jó hír, hogy a reziliencia tanulható készség. Fejlesztésének egyik legjobb módja, ha számontartjuk mindazt, amit áldásnak érzünk az életünkben, amiért hálásak vagyunk. Megtehetjük akár hálanapló vezetésével, meditációval vagy egyszerűen csak egy örömforráslista készítésével.

Harry hercegnek van miért hálásnak lennie, hiszen valóban kivételes családba született.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek