Kedvenceink a héten: egy zavarba ejtő napló, egy monotonitásűző hobbi és egy nem mindennapi szerelem története

Olvasási idő kb. 3 perc
Google Állítsd be, hogy a Dívány az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bekuckóznál este egy jó film előtt? Lazítanál egy pohár bor és egy izgalmas könyv társaságában? Meglepnéd magad egy finom vacsorával? Sorozatunkban olyan elfoglaltságokat ajánlunk, amik a mi hetünket is feldobták.

Zsófi hetét legkedvesebb kortárs könyve, Esterházy Péter Hasnyálmirigynaplója aranyozta be, Barbi egyre lelkesebben főzőcskézik a home office mellett, Rékát pedig ezúttal egy különleges dokumentumfilm zökkentette ki a járványletargiából. 

Esterházy Péter: Hasnyálmirigynapló

Mózes Zsófi

„Rák, ez a jó kezdőszó, noha nem rögtön hangzott el, nem hamar, bár azt nem gondolnám, hogy kerülték az orvosok a szót.” Az író, akiről mindenféle fellengzősség nélkül mondhatom, hogy már életében legenda volt, olyan humorral teszi emberközelivé az elmúlást, amit tanítani sem lehetne. Esterházy Péter tehát rákos. Én pedig a többedik olvasás után is ugyanúgy zavarba jövök, mint amikor legelőször tartottam a kezemben a könyvet. EP ugyanis olyan intim közelségbe enged, amiben olvasója talán még sosem volt, miközben újra és újra figyelmeztet bennünket: a halál nem tabu, az elmúlással mindannyiunknak szembe kell néznie. Igen, az ő elmúlásával is.

Esterházy Péter: Hasnyálmirigynapló
Fotó: Mózes Zsófi

„Aludni volna jó, fél 1 van. Mégiscsak könyv lesz ezekből a füzetekből. Hol írtam erről? Leveleket a kiadónak? Mindegy. Most kezdem gépelni az eddigieket. Valahol le kell zárni, és persze írni tovább. Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – zárja Esterházy. Hogy a művet, vagy minden mást is, azt ki-ki döntse el maga. Az önéletrajzi alkotás EP halála előtt egy hónappal jelent meg, 2016-ban. 

Főzőcske

Balázs Barbi

Az elmúlt egy évben nem csak a mi háztartásunkban értékelődött fel az otthoni főzés. Egyrészt mert jóval kevesebb lehetőségünk volt (most hónapok óta megint nincs) étterembe menni, másrészt pedig mert azzal, hogy otthon főz az ember, egy csomót spórolhat. Ez utóbbi nem mellékes szempont egy olyan időszakban, amikor sokan elvesztették a munkájukat, vagy legalábbis jóval kevesebb a bevételük, mint rendesen. Az én fő szempontom mégsem ez a kettő, hanem hogy a főzés segít megtörni a mindennapok monotonitását, rendszert visz az életünkbe, és arra is jó, hogy az ember kiélje a kreativitását: ha nem akarsz mindennap boltba mászkálni, abból kell összedobnod valamit, ami otthon van. 


Nem véletlen, hogy az utóbbi hónapokban a főzögetés az egyik legkedvesebb időtöltésem lett. Kedves Olvasó! Ha eddig nem főztél, javaslom, bátran vágj bele és ne félj a kudarcoktól sem: egy csomó gasztroblogger oszt meg napi szinten egyszerű és tényleg elronthatatlan recepteket, amiket aztán kedvedre alakíthatsz, variálhatsz vagy még tovább egyszerűsíthetsz. Reggelire kezdj egy rántottával, ha jól megy, folytasd omlettel, dobj bele némi kenyeret, zöldséget, esetleg tésztát, máris a frittatánál vagy. Ebédre főzz ki egy adag tésztát, adj hozzá fokhagymás olajat és máris egy olasz klasszikust készítettél, innen nem is olyan nagy lépés a teljesen autentikus carbonara sem. Vacsorára pedig aprítsd fel az összes otthon fellelhető zöldséget, dobd fel két főtt/lágy vagy tükörtojással, és voilà. Egész nap főztél magadra. 

Tanítóm, a polip

Fejes Réka

Elmentettem a kedvenceim közé, de hetekig halogattam, hogy megnézzem. Valahogy sejtettem, hogy nem lehet csak úgy futtában, unalomból, fáradtan, kedvetlenül. Hogy hangulat kell hozzá és odafigyelés. Igazam lett, és ha bárki megkérdezné tőlem, hogy mit nézzen a hétvégén, azonnal rávágnám, hogy a Netflix Tanítóm, a polip című dokumentumfilmjét!

Bárki bármit mondjon, ez igenis egy szerelmi történet, méghozzá a leggyönyörűbb, amit valaha láttam. Igen, szerelmi történetet mondtam. Igen, úgy értem, hogy a románc egy ember és egy polip között szövődött. Vagy ha úgy jobban tetszik: egy ember és a természet között. 

A dél-afrikai dokumentumfilmes Caitg Foster egy nap azon kapja magát, hogy kiégett: képtelen akkora szenvedéllyel és odaadással belevetni magát a munkájába, mint azelőtt. Mi több, képtelen bármire. A depressziójára egy Fokváros-közeli hínárerdőben talál gyógyírt. Itt a talál rá a polipra, aki lenyűgözi őt hihetetlen intelligenciájával, és akihez mindennap visszatér. 

Foster nem csak egy barátra teszt szert: egyre közelebb kerül a természethez és annak csodáihoz. Világossá válik számára, hogy a Földön minden élőlény ugyanabban a cipőben jár, és hogy mind ugyanannak a csodálatosan harmonikusan működő egésznek a részei vagyunk. Ezért is olyan hatalmas az emberek felelőssége a természet megóvásában.

Kíváncsi vagy a múlt heti kedvenceinkre is? Kattints, és olvasd el a cikkünket!

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Megrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Balázs Barbara
Balázs Barbara
Fejes Réka
Fejes Réka
Mózes Zsófi
Mózes Zsófi
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Testem

Ezért viselik rosszabbul a nők a kánikulát: biológiai oka van

A nők hormonrendszere nagy kilengésekkel működik, ami a hőháztartásukra is hatással van. Ezen felül a testük kevesebb izzadságot termel, amit csak később kezd kiválasztani, mint a férfiak szervezete. De nem elhanyagolhatóak a társadalmi egyenlőtlenségekből adódó okok sem.

Önidő

Ingyenes strandok a Balatonnál: ide menj, ha nem akarsz fizetni

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család esetében a balatoni fürdőzés napi költsége akár a 10-15 ezer forintot is elérheti, így egyre többen keresik a szabadstrandokat. Jó hír a pihenni vágyóknak, hogy 2026-ban is több tucat olyan partszakasz várja a látogatókat a magyar tengernél, ahol teljesen ingyenes a csobbanás.

Édes otthon

Így teheted tönkre a kerted hőségben

A kert a hőségben a túlélésért küzd, ilyenkor azok a tevékenységek, amik egyébként fontosak, sokat árthatnak. Öntözni inkább csak kora reggel érdemes, a trágyázásra sem jó alkalom a kánikula, sőt, az ültetés is nagyobb körültekintést igényel, mert a növények túlélési esélyei drasztikusan csökkennek.

Szülőség

A férfiak még szeretnének gyereket, a nők egyre kevésbé – ez az oka

A családi egység, a partneri viszony, az egyenlőség megteremtése egy párkapcsolatban vagy egy gyermeket nevelő családban továbbra sem zökkenőmentes. A fiatal nők pedig anyáik példáján látják: az, hogy karriert építhetnek, nem jelenti azt, hogy anyaként és feleségként kevesebb lenne a teendőjük, sokkal inkább olyan, mintha két-három, egész embert kívánó szerepben is egyszerre kellene helytállniuk

Testem

Ez történik a szemeddel, ha kinyitod a klóros medencevízben

A nyári kánikulában sokan imádnak a víz alatt úszkálni, búvárkodni, miközben tágra nyitott szemmel fürkészik a medence alját. Aztán a partra lépve jön a feketeleves: a szemünk ég, szúr, vörös lesz. Bár hajlamosak vagyunk mindezért egyedül a klórt hibáztatni, a háttérben valójában egy sokkal összetettebb kémiai játszma áll.

Édes otthon

Ne dobd ki ezt a konyhai hulladékot: kincset ér a kertedben

Gondolj csak bele: megeszel egy banánt, a héja pedig egyetlen laza mozdulattal landol a szemetesben, esetleg a komposztálóban. Pedig ezzel a szokással a kerted egyik legértékesebb, teljesen ingyenes tápanyagforrásáról mondasz le. A tapasztalt kertészek már régóta ismerik ezt a filléres trükköt, de most te is megtudhatod, miért lesz a banánhéj a rózsáid és virágágyásaid megmentője a nyári szezonban.

Testem

7 alattomos tünet, ami rákot is jelezhet

Szervezetünk mindennapos apró jelzéseit könnyű ráfogni a stresszre, a fáradtságra, egy nehezebb munkanapra vagy az idő múlására. A legtöbb makacs vagy kellemetlen panasz mögött szerencsére valóban ártalmatlan, könnyen kezelhető probléma áll. Vannak azonban olyan alattomos tünetek, amelyeket egyetlen alkalommal sem szabad elintézni egy vállrándítással. A korai felismerés ugyanis életet menthet.

Világom

Tojássárgájával építették Európa egyik leghíresebb hídját

Prága macskaköves utcáin sétálva szinte lehetetlen kikerülni a fenséges Moldva folyón átívelő Károly hidat. A gótikus remekmű évszázadok óta dacol a pusztító árvizekkel, a háborúkkal és a hömpölygő turistaáradattal. De vajon mi a titka ennek a rendkívüli szilárdságnak? A legenda szerint nem más, mint a tojás. Egészen pontosan több ezer láda tojás, amit az építkezéshez használt habarcsba kevertek.

Szülőség

Ezért nem mindegy, mikor kerül ágyba a gyerek – egész életére hatással lehet

Sok szülő szembesül az esti fektetés körüli végtelennek tűnő harcokkal, és hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy az időben történő elalvás csupán azért fontos, hogy a gyerek másnap ne legyen nyűgös. A legújabb neurológiai kutatások szerint azonban ennél sokkal nagyobb a tét. A gyermekkori alvás nem egy passzív pihenőidő, hanem egy rendkívül aktív biológiai folyamat. Ha a gyerek nem alszik eleget vagy nem fekszik le időben, az közvetlenül megváltoztathatja az agy fejlődését, és egész felnőttkorára, a tanulási képességeitől kezdve az érzelmi stabilitásáig kihatással lehet.