Hasfájás, hasi görcsök, hasmenés, krónikus torokfájás – talán kevesen gondoljál, hogy a vissza-visszatérő betegségek hátterében épp az okostelefonjuk állhat. Ugyanis a készülékeken, melyeket nap mint nap a kezünkbe veszünk, számos baktérium megtapad. Ezek között vannak ugyan ártalmatlan kórokozók, de vannak olyanok is, amelyek kellemetlen és gyakran súlyos tünetekkel járó fertőzéseket is okozhatnak.
Így tisztítsd meg otthon a telefonod képernyőjét
A mikrobiológusok szerint az okostelefonokat naponta legalább egyszer, miután hazaértünk, meg kellene tisztítanunk. Ha követjük a szakértők tanácsait, akkor ez egy rövid, gyors és egyszerű folyamat lesz, amit gond nélkül be tudunk illeszteni a napi rutinunkba.
Ehhez csupán egy mikroszálas kendőre lesz szükségünk.
A művelet előtt mindenképpen kapcsoljuk ki okostelefonunkat, majd távolítsuk el a telefontokot. Erre azért van szükség, mert a tok sarkaiban is megbújhatnak a kórokozók. Jó tudni, hogy a baktériumoknak a képernyővédő fólia is kiváló táptalajt biztosít, ezért érdemes ezt bizonyos időközönként lecserélni még akkor is, ha a védőréteg jó állapotban van.
A tok és a védőfólia eltávolítása után nincs más dolgunk, mint finoman letörölni egy mikroszálas kendővel a képernyőt, a fényképezőgép lencséit és széleit is. Ezzel nemcsak a koszt és a kórokozókat távolítjuk el, hanem gondoskodunk arról is, hogy a fotózáskor a képek ne legyenek homályosak.
Így kell fertőtleníteni a telefont
Egy okostelefon képernyője általában több mint 10 000-féle baktériumot hordoz, ezért érdemes lenne naponta többször is áttörölni. A jó hír, hogy ennek elvégzéséhez nincs szükség semmiféle különleges vagy speciális telefonfertőtlenítőre.
Amit használnunk kell, az egy fültisztító pálcika vagy vattakorong, egy fertőtlenítő törlőkendő és egy mikroszálas kendő.
Mielőtt elkezdenénk a telefon csíramentesítését, győződjünk meg arról, hogy a telefonunk ki van kapcsolva, és a tok le van véve. Ha olyan képernyővédő fólia van a készüléken, ami eltávolítható, akkor vegyük le azt is, és dobjuk el. Ezután egy száraz vattakoronggal vagy fültisztító pálcikával dörzsöljük le a telefon barázdáit ott, ahol szennyeződés gyűlhet össze, például a hangszórórácsokon, a töltőporton és a lezárógombon. Ha ezzel végeztünk, finoman töröljük le az egész telefont fertőtlenítő kendővel. Ha csíkok maradnak a kijelzőn, használjunk mikroszálas kendőt a polírozáshoz.
A tokot tisztítsuk meg meleg víz alatt, vagy fertőtlenítő kendővel töröljük át. Végül hagyjuk a tokot és a készüléket is a levegőn megszáradni, csak ezután helyezzünk fel új képernyővédő fóliát, és ezután tegyük vissza a tokot a telefonra.
Használhatok alkoholos törlőkendőt?
Az alkoholos törlőkendő használatát a szakértők jóváhagyták a készülékek tisztítására. A legjobb csírairtás érdekében 70 százalékos izopropil- vagy 75 százalékos etil-alkoholt tartalmazó alkoholos párnát vagy kendőt javasolnak. Fontos azonban, hogy az alkoholos törlőkendőket is csak külső felületeken szabad használni, hogy elkerüljük a telefon károsodását. Fertőtlenítésre egy alkoholos lencsetörlő is jó választás lehet.
Használhatok kézfertőtlenítőt a telefon tisztítására?
Miután a kézfertőtlenítő illatanyagokat és erős koncentrátumú alkoholt tartalmaz, amelyek károsíthatják az okostelefont, ezért a legjobb, ha nem használjuk telefonfertőtlenítésre. Emellett nem javasolt az erős háztartási tisztítószerek használata sem, beleértve az ablaktisztítókat, a hidrogén-peroxidot vagy a fehérítőket.
Ezek a termékek erős vegyszereket tartalmaznak, amelyek károsíthatják a telefon képernyőjének bevonatát.
Használhatok-e nedves törlőkendőt a tisztításhoz?
A szakértők szerint bármilyen antibakteriális törlőkendővel megtisztíthatjuk a telefonunkat, legyen az Apple vagy Android készülék. De egy dologra nagyon kell figyelnünk, fontos, hogy a telefon ki legyen kapcsolva, mielőtt áttöröljük, és várjuk meg, amíg teljesen megszárad, mielőtt újra bekapcsolnánk.
Hogyan tartsam biztonságban a telefonomat?
A telefon képernyőjének mindennapi egyszeri megtisztítása jó kezdet, de érdemes ügyelni arra is, hogy a telefonunk a nap folyamán is tiszta és baktériummentes legyen. Ennek érdekében a szakértők azt javasolják, hogy jelöljünk ki a telefonunknak egy speciális zsebet a kézitáskánkban vagy a hátizsákunkban, ahol elkülönítve tárolhatjuk más, nem fertőtlenített tárgyaktól.
Az edzőteremben tegyük zsebre a telefont ahelyett, hogy az edzéshez használt eszközökön hagynánk, melyeken lehet másoktól származó verejték, haj, bőr és baktérium. Kerüljük az okostelefon használatát tömegközlekedési eszközön, a fürdőszobában és a vécén, ahol káros baktériumok tapadhatnak a telefon felületére.
Jobban járunk, ha a főzéshez használt recept utasításait sem a telefonunkon követjük nyomon, hanem egy kinyomtatott papírt használunk, mert az olyan betegséget okozó baktériumok, mint például az E. coli vagy a nyers húsokból származó szalmonella, beszennyezhetik a készüléket.
A konyhai szemetes rendszeres ürítése is ugyanolyan fontos, olvasd el az alábbi cikkünket a gyorsan romló konyhai maradék veszélyeiről.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés