Hamarosan piacra dobják a laborban készített műhúst: itt már meg is kóstolhatod

GettyImages-1077963602

A laborban előállított műhúsok ideje elérkezett: egy helyen már ki is próbálhatod, és egy újabb országban is elindult az engedélyeztetési folyamat.

A sci-fibe hajló történetek már régóta kacérkodnak a gondolattal, hogy mi lesz, ha már nem fog mindenkinek elegendő hústermék jutni, mivel fogjuk pótolni a marha-, disznó-, hal- és szárnyashúsokat az étrendünkben. Ha a Snowpiercer című filmből indulunk ki, akkor csótányokból és egyéb csúszómászókból készült trutyival fogjuk pótolni ezeket, ha pedig a Felhőatlasznak hiszünk, akkor humanoid klónok saját fajtársaik testéből készült masszáját fogják falatozni. Azonban nem kell a távoli jövőbe tekintenünk ahhoz, hogy műhús készítményeket lássunk: Amerikában épp egy elfogadtatási folyamaton megy keresztül egy kaliforniai készítmény, míg Szingapúrban már fogyasztható is ilyesmi.

A génmódosítás már eddig is szerepet játszott az élelmiszeriparban

A génmódosított növények, sőt, lazacok is már évek óta léteznek. A szakmai vélemények megoszlanak arról, hogy milyen hatással lehetnek az emberi szervezetre, a hosszú távú hatásokról sem sok információ létezhet. Azonban azt lehet tudni, hogy környezeti károkat okozhat és az élővilág diverzitását is csökkenti a GM-növények termesztése. Magyarországon a csomagolásokon kell jelezni, hogy ha génmódosított összetevőt tartalmaz az adott élelmiszer (kivéve, ha a véletlenszerű GM-szennyeződés 0,9 százalék alatti). Persze, a hagyományos termesztésű gyümölcsökön is sok vegyszer telepedhet meg, ezeknek azonban a nagyobb részét szódabikarbónás vízben áztatással el lehet tüntetni.

A laborban előállított műhús Szingapúrban már elérhető, Amerikában pedig már elindították az engedélyezési folyamatot
A laborban előállított műhús Szingapúrban már elérhető, Amerikában pedig már elindították az engedélyezési folyamatotanilyanik / Getty Images Hungary

A laborban növesztett hústermék nem a jövő zenéje

Szóval a génmódosított élelmiszerek, még ha nagymamáink korában űrmesébe illő koncepciónak tűnhettek, már egy jó ideje léteznek. A következő sci-fi étel, amelynek piaci betörésére a közeljövőben várhatunk, az valószínűleg a laborban növesztett hús lesz. Bár elég bizarrul hangzik, a tágabb fogyasztói körbe érkezését követő pár évtized alatt valószínűleg ennek a létét is megszokjuk, hétköznapinak fogjuk tekinteni, esetleg rájövünk, hogy az egészségünknek pont ez tesz jobbat a sima húsnál, vagy ellenkezőleg, inkább veszélyes hosszú távon. Mindenesetre izgalmas időszak lesz.

Hogy meddig kell várnunk az állatvédők által is etikusan fogyasztható „laboros húsra”? Ha kiruccanunk Szingapúrba, akkor semennyit, ugyanis ott már elérhető a vásárlók számára. Azonban úgy tűnik, az amerikaiak sem fognak nagyon lemaradni a szingapúri csodához képest: az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) idén korábban bejelentette, hogy az Upside Foods nevű, laborban előállított húst készítő vállalat sikeresen vette az első akadályt az általános piacokon való értékesítés felé vezető úton. Ez még nem az engedélyezés maga, csupán az ahhoz vezető út egyik lépcsőfoka, amely során hivatalos szervek leellenőrizték a cég gyártási folyamatát, az ezáltal előállított tenyésztett sejtanyagot (a sejtvonalak és sejtbankok létrehozását is beleértve), a gyártást ellenőrző intézkedéseket, valamint az összes összetevőt és anyagfelhasználást, inputot: ezt az akadályt sikeresen vette a cég. 

A továbbiakban a cégnek szüksége lesz az élelmiszerre és a gyártó létesítményre vonatkozó ellenőrzési engedélyre is az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának Élelmiszer-biztonsági és Ellenőrzési Szolgálata (USDA-FSIS) részéről, mielőtt az amerikai piacra kerülhetne a laborban létrehozott hús. Úgyhogy még egy ideig várakoznia kell az amerikaiaknak a „laboros húsra”, ahogyan a világ legtöbb emberének is. Azonban már nem is annyira a távoli jövő terméke lesz ez a furcsa új étel, mint ahogyan azt elsőre gondoltuk volna.

Te mernél enni laboratóriumban készített műhúst?

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek