Ez a halálos veszély nyáron sem szűnik meg a magyar lakásokban – sokan mégis megfeledkeznek róla

Egy nő otthon állítja be a központi fűtés gázkazánját.
Olvasási idő kb. 2 perc

A szén-monoxid-mérgezés nem csak télen jelent veszélyt, a meleg hónapokban is komoly kockázatot jelent a lakásokban.

Sokan úgy gondolják, hogy a szén-monoxid-mérgezés csak a fűtési szezonban jelent veszélyt, ám ez nem igaz, nyári időszakban is lecsaphat a „néma gyilkos” – írja a Pénzcentrum a katasztrófavédelem tájékoztatása nyomán.

Nyáron is előfordulhat szén-monoxid-mérgezés

Szén-monoxid akkor keletkezik, amikor az égés nem megfelelő mennyiségű oxigén mellett zajlik. Ez gyakran előfordulhat hibás, elhanyagolt vagy rosszul szellőző helyiségben működő berendezéseknél.

Gáztűzhely lángja közelről.
Sokan nem gondolnak rá, de a szén-monoxid-mérgezés nyáron is valós veszély
Fotó: fhm / Getty Images

A leggyakoribb probléma a megfelelő levegő-utánpótlás hiánya. Kis konyhákban és fürdőszobákban a gázüzemű készülékek gyorsan elhasználják a levegőt, ha nincs állandó légbevezetés.

Idézőjel ikon

Ilyen helyiségekben nem elég időnként ablakot nyitni, állandó és automatikus légbevezetésre van szükség.

A konyhai páraelszívó vagy a klímaberendezés is fokozhatja a veszélyt, ha nyílt lánggal működő készülék mellett használják.

A kémények állapota is kulcsfontosságú. Ha a járat beszűkült, törmelék, madárfészek vagy más lerakódás miatt, a füstgáz visszaáramolhat a lakásba, és a szén-monoxid koncentrációja hamar veszélyes szintre emelkedhet. Szeles időjárásban romolhat a kémény huzatolása, hőségben pedig légdugó alakulhat ki – mindkét esetben visszaáramolhat az égéstermék a lakásba.

Így válaszd ki a Díványt!
Ne maradj le a Dívány tartalmairól!

A Google új funkciója segítségével beállítható, hogy milyen oldalak jelenjenek meg a keresési eredmények között. Ha nem akarsz lemaradni cikkeinkről, kattints erre a linkre. Utána csak annyi a dolgod, hogy bepipáld a Dívány neve mellett megjelenő kis négyzetet – ahogy a képen látod.  
Ha mindent jól csináltál, a „Saját források” felirat mellett látható lenyíló listában látnod kell a Díványt. Ezzel kész is vagy. 

Tavaly több mint ezer riasztás érkezett

A katasztrófavédelem adatai szerint 2025-ben 1055 alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, ebből 1029 eset lakóépületben történt.

A színtelen, szagtalan gáz belélegezve megakadályozza, hogy a vér oxigént szállítson a szervezetben. Tünetei – fejfájás, szédülés, hányinger, fáradtság – könnyen összetéveszthetők más betegségekkel, magas koncentráció esetén viszont perceken belül eszméletvesztést és halált okozhat.

A katasztrófavédelem szerint a megelőzés kulcsa a berendezések éves karbantartása, a rendszeres kéményellenőrzés, a megfelelő szellőzés és a szén-monoxid-érzékelők felszerelése.

Kapcsolódó cikk: Azokban az otthonokban, ahol nyílt égésterű készülékeket, például gázkazánt vagy egyéb gázzal működő készülékeket használnak, vagy kandallóval, kályhával fűtenek, mindenképpen gondoskodni kell arról, hogy legyen a lakásban szén-monoxid-érzékelő.

Egy asztalnál - könyv

Elkészült a Sóbors első szakácskönyve, az Egy asztalnál!

Hogy miben más ez a könyv? Tíz komplett menüt rejt, rengeteg időspórolós trükköt, maradékmentést, ráadásul hagyományos és vega recepteket. Hogy a főzés öröm legyen, és végül mindenki jót falatozzon az asztal körül. Mert együtt enni mindig jobb. Akkor is, ha mást eszünk.

Ne maradj le róla!

hirdetés

Suhajda Zoltán
Suhajda Zoltán
Újságíró, szerkesztő
Suhajda Zoltán magyar nyelv és irodalom, valamint tanár szakon szerzett diplomát a Szegedi Tudományegyetemen. Több mint húszéves szakmai tapasztalattal rendelkezik, pályafutása során dolgozott közéleti-politikai nyomtatott és online lapoknál, internetes magazinnál és női site-nál. A komoly témáktól a bulvárig, a hírtől a nagy riportig változatos témákról és műfajokban írt cikkeket, és az újságírás mellett felelős szerkesztőként is tevékenykedett. A Dívány csapatának 2025 februárja óta tagja újságíróként.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Életem

Átalakult a KRESZ-vizsga: így érdemes felkészülni rá

A digitalizációnak köszönhetően ma már szinte teljes mértékben felkészülhetünk online is a megmérettetésre. De nem elég az okoseszköz ehhez, a valós megfigyelésekre továbbra is szükség van a sikeres KRESZ-vizsgához.

Testem

Eleget alszol, mégis folyton fáradt vagy? Ez lehet az oka

Hiába kerülsz ágyba időben, és van meg a nyolc óra pihenés, mégis úgy ébredsz, mintha egy szemhunyást sem aludtál volna? Nem vagy egyedül. A krónikus fáradtság hátterében rengeteg olyan rejtett ok állhat, amelynek semmi köze a párnán töltött időhöz.

Offline

Biztos, hogy a paradicsom zöldség? Beugratós kvíz

Attól, hogy valamit gyümölcsként vagy zöldségként használsz fel a konyhában, még nem biztos, hogy botanikai értelemben is annak minősül. Te mennyire vagy tisztában a kategóriákkal? Itt a lehetőség, hogy próbára tedd a tudásod!

Offline

Petőfi felesége több volt múzsánál: Szendrey Júlia hozta el először Magyarországra Andersen meséit

Mindannyian ismerjük a lángoló lelkű költőfeleségként, aki siratta a segesvári hőst, de a történelemkönyvek gyakran elfelejtik megemlíteni, hogy Szendrey Júlia zseniális alkotó volt a saját jogán is. Ő volt az a rendkívül művelt, lázadó és modern gondolkodású nő, aki az 1850-es években először hozta el Magyarországra és fordította le Hans Christian Andersen legszebb meséit. Utánajártunk, ez a különleges nő hogyan formálta át örökre a hazai gyerekirodalmat.

Önidő

Ismered az Árpád-ház női leszármazottait?

Az Árpád-ház női leszármazottai külföldön ismertebbek, mint hazánkban. Nem véletlenül, hiszen míg itthon „csupán” leánygyermekek voltak, későbbi hazájukban uralkodófeleségekké, apátnőkké, olykor szentekké váltak. Közülük válogattunk kvízünkhöz. Te tudod, kik voltak?