Miközben egyes receptekben azt írják, hogy a lisztet többször is át kell szitálni, mielőtt felhasználnád a sütéshez, addig másokban semmi ilyesmiről nem esik szó. A Kitchn tiszta vizet öntött a pohárba, hogy a lépés valóban szükséges-e, és ha igen, akkor mikor.
Mire jó a szitálás?
A szitálás révén kiszűrhetők a lisztben lévő csomók, így az könnyebben összekeverhető más hozzávalókkal a tészták, sütemények készítésekor, illetve ilyen módon megtisztítható az esetleges szennyeződésektől is. Másik fő haszna, hogy a szitálás során oxigén kerül a liszt szemcséi közé, ennek köszönhetően a belőle gyúrt tészták levegősebbek, foszlósabbak lesznek. Ha pedig a lisztet más alapanyagokkal, például kakaóporral együtt szitálod le, akkor ez segíthet egyenletesen eloszlatni őket, mielőtt további összetevőket kevernél hozzájuk.
Mikor van igazából szükség rá?
A liszt átszitálása korábban elengedhetetlen volt az olyan nemkívánatos elemek eltávolításához, mint a bogarak vagy a pelyva. A kereskedelmi forgalomban kapható lisztek manapság azonban már eleve tiszta, finomított formában kaphatók, így ebből a szempontból a lépés a hétköznapi sütés-főzés során nyugodtan elhagyható.
Bizonyos esetekben azonban a szitálás mégis előnyös lehet. Ha például valamilyen könnyű, finom textúrájú süteményt készítesz, mint a piskóta, így elkerülheted, hogy csomós legyen a tésztája. Amikor a liszt régóta egy helyben áll, vagy szorosan van csomagolva, akkor szintén jó ötlet lehet átszitálni, hogy amikor leméred, ne kapj csalóka eredményt.
Végül, de nem utolsósorban, a szitálás akkor is hasznos lehet, ha a tészta gyúrásához vagy nyújtásához egy vékony lisztrétegre van szükséged a munkafelületen. Ez azért is lényeges, mert ha túl sok lisztet használsz, a tészta könnyen kiszáradhat vagy megkeményedhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés