Van értelme textil szájmaszkot viselni?

Olvasási idő kb. 6 perc
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen a Dívány!

Egyre több emberen látni textil szájmaszkokat, amelyek házilag készülnek, de sokan továbbra sem tudják, hogy miben különböznek a kereskedelemben kapható, hiánycikknek számító változatoktól.

A hivatalos ajánlások első helyen még mindig a szociális távolságtartást, valamint az alapos kézmosást vagy fertőtlenítést javasolják a koronavírus elleni védekezéshez. De mi a helyzet a textil szájmaszkokkal? Mennyire hatékonyak, illetve mire érdemes ügyelni használatuk során? Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a témában.

Viselni, vagy nem viselni?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) például nem javasolja a szájmaszk viselését mindaddig, amíg egészségesnek érzed magad, vagyis nem mutatod a koronavírusra jellemző, köhögéses, tüsszentéses, nehéz légzéssel járó tüneteket, vagy nem kell gondoskodnod valakiről, aki megbetegedett, vagy felmerült nála a fertőzés gyanúja. A magyar kormány hivatalos tájékoztató oldala szintén kitér a kérdésére. Itt azt írják, hogy az „arcmaszk használata önmagában nem előzi meg a fertőzést”.

Idézőjel ikon

Az arcmaszk a megbetegedetteknek ajánlott, hogy ne terjesszék a vírust egy-egy tüsszentéssel vagy köhögéssel!

Az USA Járványügyi és Betegségmegelőzési Intézete (CDC) ezzel szemben mindenki számára azt ajánlja, hogy nyilvános helyeken viseljen valamilyen szövetből készült arcfedőt vagy arcmaszkot, de megjegyzi, hogy ez nem helyettesítheti a bevált járványügyi óvintézkedéseket, a legalább 1,5 méteres távolságtartást, az alapos, 20 másodpercig tartó kézmosást, illetve ha nincs kéznél szappan, akkor kézfertőtlenítő alkalmazását. Hasonló nézeteket vall a Magyar Orvosi Kamara is, amely nemrégiben azt kérte, „aki kilép az utcára, hordjon szájmaszkot”. Hogy miért, arra hamarosan visszatérünk.

Nyilvános helyeken sokan viselnek valamilyen maszkot
Fotó: urbazon / Getty Images Hungary

Milyen maszkok vannak?

Fontos tudni, hogy a koronavírussal szemben csak az európai szabványoknak megfelelő FFP3-as maszkok nyújtanak hatékony védelmet, melyek képesek kiszűrni a levegőből a 0,3 mikron átmérőjű vagy annál nagyobb részecskék 99 százalékát (az amerikai N95 jelzésű maszknak 95 százalékos a szűrőkapacitása). Annak megakadályozására viszont általában nem alkalmasak, hogy viselőjük megfertőzzön másokat, ha magában hordozza a vírust. Ezért is fordul elő, hogy az egészségügyi dolgozók egy sebészeti maszkot húznak speciális védőeszközükre. De mi van a két másik elterjedt típussal?

Itt vissza is kanyarodnánk a Magyar Orvosi Kamara álláspontjához. Dr. Nagy Marcell igazságügyi foglalkozás-orvostan szakértő, a szervezet titkára korábbi felhívásában hangsúlyozta: sem a szövetmaszk, sem a sebészi szájmaszk nem klasszikus értelemben vett védőeszköz, de viselésük gátolja a nyálcseppek, illetve az abban található vírusok kijutását a levegőbe.

„Tudományosan igazolt, hogy tünetmentes emberek is fertőzőképesek, tudományosan igazolt, hogy a nyálcseppek akár 8 méterre is eljuthatnak, az pedig hivatalosan elismert, hogy sokkal több fertőzött van a környezetünkben, mint ahányról hivatalosan tudunk. Egyes modellek szerint csak 10-szer, mások szerint 20-30-szor több. Nem kell hozzá tudományos kísérlet és publikáció, hogy belássuk, hogy a legkisebb védelem is több, mint a semmi, ahogyan azt sem kell bizonyítani, hogy ha két ember nem találkozik egymással, és útjuk sem keresztezte egymást, akkor kizárt, hogy az egyik megfertőzze a másikat.”

Jobb, mint a semmi, de önmagában nem elég
Fotó: Rike_ / Getty Images Hungary

A szövetmaszk tehát inkább abból a szempontól lehet hasznos, hogy te magad ne fertőzz meg másokat egy tüsszentés, köhintés vagy a beszéd közben észrevétlenül távozó nyálcseppek révén, még akkor sem, ha nem tudod magadról, hogy beteg vagy – ahogy erre az Amerikai Tüdőtársaság is felhívja a figyelmet. Viselése emellett abban is segíthet, hogy nehogy véletlenül óvatlanul a szádhoz nyúlj. Habár egy 2013-as kutatás szerint a sebészi maszk háromszor hatékonyabb a cseppfertőzés terjedésének megelőzésében, mint a szövetmaszk, az utóbbi szélesebb körben elérhető, és számos szakember egyetért abban, hogy a semminél tényleg jobb.

És mit mondanak ellenzői? Ellenérvként leginkább az hangzik el, hogy a textilen felhalmozódhatnak a kórokozók, nem mindegy, hogy az ember hogyan hordja és milyen módon tisztítja, valamint hamis biztonságérzetet adhat, ami a távolságtartás elhanyagolásához vezethet. A sebészi és a szabványosított védőmaszkok lakossági használata kapcsán pedig főleg az szokott felmerülni, hogy ilyen módon talán éppen az egészségügyi dolgozók elől veszik fel, akiknek most nagyobb szükségük lenne rájuk.

Hogyan kell viselni?

Ha maszkot szeretnél viselni, figyelj oda, hogy takarja a szádat és az orrod, illetve ne legyenek rések a maszk és az arcod között. Néhány további jó tanács:

  • Mielőtt fel- vagy leveszed a maszkot, alaposan mosd meg a kezed szappannal és vízzel, vagy használj kézfertőtlenítőt.
  • Ha átnedvesedik, csökken a hatékonysága, ezért cseréld le.
  • Ne érintsd meg használat közben (ha mégis megteszed, utána ismét moss kezet vagy használj kézfertőtlenítőt).
  • A maszkot mindig a fülénél fogva vedd le.
  • Ha egyszer használatos, utána dobd ki.

Készíthetek magamnak is?

Naná! A célra a szorosan szőtt, 100 százalékos, természetes szálból készült pamut (más anyagok veszélyesek lehetnek) a legalkalmasabb. Linsey Marr, a Virginia Tech tudósa a New York Times kérdésére azt mondta, minél vastagabb az anyag, annál jobb. Az interneten számtalan leírást találhatsz a témában (például itt, itt és itt), vagy kiindulhatsz a CDC alábbi videójából is, ami a lehető legegyszerűbb megközelítést szemlélteti:

Hogy tisztítsam ki?

A Huffington Post szerint a vírust hordozó részecskék könnyen képesek behatolni a szövetmaszk anyagába, ezért a lap által megkérdezett szakértők azt javasolják, hogy érdemes minden használat után, vagy legalább naponta egyszer kimosni. Sőt, egyikük egyenesen úgy fogalmazott, hogy nem lenne szabad 30 percnél tovább viselni, mert a légzésből származó nedvesség miatt kevésbé tud gátat szabni a koronavírus átvitelének. Arról, hogy a vírus mennyi ideig képesek megélni az anyagon, eltérnek a vélemények. Egyes jelentések szerint már 2 nap után elpusztul, míg más beszámolók alapján akár 6-7 nap elteltével is ki lehet mutatni a nyomait.

A szövetmaszk fertőtlenítésére több technika is létezik. A Popular Science összegyűjtötte azokat, amelyek valóban megbízhatónak számítanak:

Forralás

Hagyd öt percre forrásban lévő vízben, és kész is vagy. A módszer hátránya, hogy kárt tehet az anyagban, illetve negatívan befolyásolhatja annak légáteresztő képességét. Éppen ezért utána tartsd a szövetet egy fényforrás felé és ellenőrizd, hogy elvékonyodott-e valahol, ahol aztán kis lyukak képződhetnek. Az előbbi kockázatok miatt a forralást legfeljebb 10 alkalommal érdemes alkalmazni.

Mosás

A szájmaszkot a többi szennyessel együtt kimoshatod a mosógépben is. Fontos azonban, hogy megfelelő mennyiségű mosószert (ami ideális esetben klór- vagy fehérítőtartalmú, vagy van valami más aktív összetevője, ami nem teszi tönkre a mosnivalók színeit) használj, illetve olyan programot válassz, ami legalább 60 Celsius-fokon mos (update: egy friss vizsgálat során a vírus csak 92 fokon inaktiválódott). Ha van szárítógéped, annál szintén magasabb hőfokot állíts be.

Fehérítő

Amennyiben nincs elegendő szennyesed a mosáshoz, vagy nem akarsz a forralással bajlódni, akkor áztasd a maszkot 5 percre forró vízbe, melyhez - megfelelő elővigyázatosság mellett - literenként adj egy teáskanálnyi fehérítőt. A hőfok itt kevésbé fontos, az arányok viszont annál inkább, a fehérítő ugyanis nagyobb koncentrációban kárt tehet a szövetben. Ügyelj arra is, hogy utána alaposan kiöblítsd belőle, mert ha nem vagy elég körültekintő, a maszkon keresztül belélegezve légúti bántalmakat okozhat. Ennek elkerüléséhez 10-15 másodpercre tartsd a csap alá és alaposan mosd át, majd 5 percre áztasd tiszta vízbe.

+1 Szappanos öblítés vagy vasalás

Ha nincs más opciód, a Huffington Post szerint járható út lehet a kézi mosás is: szappanozd be alaposan a maszkot, majd dörzsölgesd legalább 20 másodpercen át forró víz alatt. Cikkünkre reagálva egy textil- és ruhaipari mérnök és anyagismeret oktató felvetett egy negyedik megoldást is. Mint írta, a szakmában a magas hőfokú vasalást szokták javasolni. 

Bármelyik módszert is választod, a fertőtlenítés mit sem ér megfelelő tárolás nélkül. A megtisztított maszkot lehetőleg egy zárható műanyag zacskóban vagy tárolóedényben tartsd, amíg fel nem veszed.

Elveszett harmónia

Elveszett harmónia

Előrendelhető a Dívány új könyve, az Elveszett harmónia, melynek segítségével megértheted, hogy a széthullás nem a vég, hanem a kezdet. Tóth Réka Ibolya saját módszerével mutatja meg, hogy a harmónia nem elérhetetlen vágy, hanem az az alapállapot, amelybe te is visszakerülhetsz. Önmagad megértése, valamint a QR-kóddal elérhető meditációk és testtudatos gyakorlatok segítenek a gyógyuláshoz vezető útra lépni, így megszabadulhatsz az ismétlődő mintáktól és a régi szenvedéstől.

Keresd a könyvet az Inda Press Kiadó kínálatában!

hirdetés

Kövess Péter
Kövess Péter
Vezető szerkesztő
Kövess Péter Balázs marketing- és reklámügyintéző képesítést szerzett, majd a Kodolányi János Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakán végezte tanulmányait. A sajtóban már 20 éve dolgozik, pályafutása során újságíró-szerkesztőként több országos print lapnál is megfordult, ezt követően az online médiában helyezkedett el. A Dívány legrégebbi munkatársaként 2017 óta erősíti a csapatot, 2024-től vezető szerkesztőként is.
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Világom

A Gulag titkos börtönnyelve ma is él: kiberbűnözők használják

A titkos nyelvek évszázadok óta segítik a különböző közösségeket abban, hogy kívülállók ne értsék meg a beszélgetéseiket. Oroszországban azonban létezik egy kifejezetten érdekes nyelvi rendszer, amely a bűnözői világból indult, majd a Gulag táborokon keresztül milliókhoz jutott el – és ma is él egy bizonyos formában.

Offline

Elfogyott a vászna, azbesztcement lapokra festett zománcfestékkel – ma milliókat érnek Picasso remekművei

A második világháború utáni hiánygazdaságban nem volt könnyű művésznek lenni: Pablo Picassónak sem spanyol vászon, sem drága olajfesték nem jutott, amikor 1946-ban berendezte műtermét a dél-franciaországi Antibes kastélyában. A zseniális alkotó azonban nem jött zavarba: olcsó háztartási zománcfestékkel, valamint építkezésekről maradt azbesztcement lapokra skiccelte fel a huszadik század legmeghatározóbb remekműveit.

Édes otthon

Itt a friss lista: 30 magyar településen rendeltek el vízkorlátozást

A tartós kánikula és a hirtelen megugró lakossági vízfogyasztás miatt rendkívüli intézkedések bevezetésére kényszerültek Zala megye számos településén. A Zalavíz Zrt. hivatalos tájékoztatása szerint a víziközmű-rendszer tartalékai teljesen kimerültek, így a szolgáltatási területen nemcsak jelentős nyomáscsökkenésre, hanem egyes helyeken már átmeneti vízhiány kialakulására is számítani lehet a következő napokban.

Életem

Normális a Velencei-tó rekordalacsony vízszintje: rosszul gondolkodunk a jelenségről

A Velencei-tó vízszintje Agárdnál elérte a történelmi mélypontnak számító 53 centimétert, ami a hajóforgalom leállításához vezetett. Dr. Boromisza Zsombor, a MATE egyetemi docense és tájépítészmérnöke szerint azonban a probléma nem a vízhiányban, hanem az alkalmazkodási válságban gyökerezik, mivel hibásan és mereven egy üdülésre optimalizált medenceként gondolkodunk a tóról.

Életem

52 ezer forintos büntetést kockáztat a magyar sofőrök fele

Egy friss német kutatás szerint az autósok több mint fele bevallotta, hogy vezetés közben már használta a mobilját. A jelenség Magyarországon sem ritka, egy hazai felmérés alapján a sofőrök közel fele nyúlt már kézben tartott telefonhoz menet közben, pedig ezért akár 52 ezer forintos bírság és 3 büntetőpont is járhat.

Mindennapi

Nyári veszély az utakon: erre figyelmezteti az autósokat a Kamara

Országszerte zajlik az aratás, ezért a következő hetekben több kombájnnal, traktorral és szállítójárművel találkozhatunk a közutakon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara arra kéri az autósokat, hogy ezek mellett a megszokottnál is óvatosabban közlekedjenek.

Édes otthon

Tönkreteheti a fát, ha így szeded le a gyümölcsöt

A gyümölcsszüret végén hajlamosak vagyunk a nehezen elérhető, legfelső ágakon hagyni az utolsó szemeket azzal a megnyugtató gondolattal, hogy jó lesz az a madaraknak. Ez a jóhiszemű zöld reflex azonban hatalmas csapda a kertünk számára. Ha a fán felejtett cseresznye sérült vagy rothadni kezd, az aszalódó szemekből úgynevezett „gyümölcsmúmiák” képződnek, amelyek a legveszélyesebb gombás fertőzések téli menedékhelyei. Ha nem takarítjuk le az ágakat, a trehány szüreteléssel szó szerint egy biológiai időzített bombát hagyunk a fán, ami jövő tavasszal a teljes termést, hosszú távon pedig magát a fát is elpusztíthatja.

Offline

Melyik folyó partján fekszik Varsó? Nehéz földrajzkvíz

Európa nagyvárosai nem csak kedvelt úti célnak számítanak, történelmük és földrajzi fekvésük miatt is különlegesek. Kvízünkkel tesztelheted, mennyire vagy tisztában azzal, hogy melyik hol, mely folyó mentén vagy tenger mellett helyezkedik el.

Testem

Sokszor éveken át félrediagnosztizálják ezt a krónikus betegséget: memóriaromlással is jár

Éveken át tartó vándorló fájdalom, állandó kimerültség, ijesztő memóriazavarok és koncentrációs problémák – mégis minden laborlelet negatív. Sokan nem is sejtik, de a reumatológiai betegségek egyik leggyakoribb, mégis legnehezebben felismerhető kórképe állhat a háttérben. A fibromyalgia sokáig az orvosi szkepticizmus céltáblája volt, ma már azonban tudjuk: nem hipochondriáról van szó, hanem arról, hogy az idegrendszer szó szerint felerősíti a fájdalmat, a betegek agyát pedig egy állandó, bénító köd, a „fibro-fog” uralja.