A szupergazdagok titkos élete: ezért vagyunk ennyire kíváncsiak rá

GettyImages-1016186674
Olvasási idő kb. 5 perc

Érdekes, hogy a legtöbbjüket maximum fényképről ismerjük, mégis akár nap mint nap követjük az életüket a közösségi oldalakon, vagy róluk készült sorozatokat darálunk. A helyükbe képzeljük magunkat, irigykedünk, sóhajtozunk, dühöngünk, amiért nekik jutott több, de egy dologra képtelenek vagyunk: leszállni róluk.

A francia forradalom előtti évtizedekben állítólag Jean-Jacques Rousseau szájából hangzott el a mondat, amely szerint „egyétek meg a gazdagokat”. Az idézet eredetiségét sokan kétségbe vonják, de mára amúgy sem Rousseau tanításaihoz kapcsolják: TikTok- és Twitter-hashtag vált belőle. Olyan filmek és tévéműsorok jelzésére használják, amelyekben a szupergazdagok életének negatív oldalát mutatják be, de úgy, hogy a vagyonuk mellé megkapják a magukét erős kritika vagy finom gúny formájában. Gondoljunk csak az Utódlás című sorozatra, az Élősködőkre, A menüre, vagy épp az Üveghagymára, A fehér lótuszra vagy A szomorúság háromszögére. Bár kitűnő alkotások, népszerűségükhöz nagyban hozzájárult, hogy a kivételezettek életéről szóltak. Mi, átlagemberek ugyanis minden, a gazdagokról szóló tartalmat felfalunk, sőt, a történetek iránti éhségünk egyszerűen kielégíthetetlennek tűnik. 

Miért ilyen érdekes a szupergazdagok élete?

Elméletben ahhoz tudunk jól kapcsolódni, ami ismerős, ami hasonlít hozzánk. Akkor miért foglalkozunk mégis ennyit a felső tízezer életével, amelynek tagjai nem járnak akciókat vadászva bevásárolni az áruházakba, akik nem aggódnak a következő fűtésszámlán, a gyerekük taníttatásán, az egészségük megőrzésén vagy a nyugdíjuk összegén? Alig vannak közös problémáink és közös örömeink. Ennek ellenére a Faber irodalmi kiadó nemrég könyv formájában is megjelentette az Utódlás forgatókönyveit, s éppúgy elkapkodták, mint az összes, a gazdagok életével, szokásaival kapcsolatos irodalmi művet. Itt derül fény egy fontos oda-vissza hatásról: nemcsak azért érdekel minket a gazdagok élete, mert irigykedünk rájuk és kivetítjük rájuk a vágyainkat, hanem azért is, mert évszázadokig szinte az összes irodalmi mű – s akkoriban nem voltak filmek – a tehetős családok életéről szólt.

A szupergazdagok nyaranta nem otthon ülnek a 30 fokos lakásban
A szupergazdagok nyaranta nem otthon ülnek a 30 fokos lakásbanAnadolu Agency / Getty Images Hungary

Aki olvasni akart, annak be kellett érnie a gazdagok életével

Aki tehát olvasni vágyott, az akár szórakoztató regények, akár komolyabb művek esetén is beleütközött a kivételezettek életébe. Ennek pedig az a nagyon egyszerű oka volt: akkoriban csak a szupergazdagok engedhették meg maguknak, hogy könyveket írjanak. S honnan máshonnan tudtak volna ihletet meríteni, mint saját környezetükből? Így aztán minden olvasó, aki a 20. század előtti klasszikusokat forgatta, bizony rászokott, hogy a nála jóval tehetősebbek életét figyelje meg és élje át. Ugyanakkor azután, hogy már középosztálybeli és annál szegényebb írók is hallatni tudták a hangjukat, és az irodalmi piac kiegyenlítettebb, a gazdagok iránti érdeklődésünk nem csillapult. Az életüket, randizási szokásaikat nyomon követő realityk, sorozatok, filmek milliókat szegeznek a képernyő elé, legyen szó akár Amerikáról, akár Ázsiáról, akár az orosz oligarchákról. Hogy ők hogy jönnek ide? Az idei év egyik irodalmi szenzációja, a Queen K az ő életüket mutatja be. 

Egyik könyv a másik után

Az író, a milliárdosok gyerekeinek egykori magántanára, Sarah Thomas szinte borítékolhatja a sikert, ahogy Ellery Lloyd új thrillere, a The Club is, ami egy magánszigeten található ultraexkluzív klubban játszódik, és annyira hasít, hogy már Reese Witherspoon könyvklubjába is beválogatták. Az év legfelkapottabb regénye azonban minden bizonnyal a Pineapple Street, az amerikai szerkesztőből lett írónő, Jenny Jackson briliáns debütáló regénye, amelyet a Vogue „ízletes új aranykori családi drámának” titulált, és amelyre a televízió is gyorsan lecsapott. A New York Times bestsellere a Brooklyn Heightsban élő Stockton család történetét meséli el, akik New York-i ingatlanok adásvételével tettek szert jelentős vagyonra. A Stocktonok luxuséletmódjának szatirikus ábrázolása az ilyen párbeszédekben mutatkozik meg: „Jaj, ne! Lena BMW-jében hagytam a Cartier karkötőmet, és hamarosan indul a nagymamájához Southamptonba!”, de közben annyira magával ragadó, élesen megrajzolt a történet a karakterekkel együtt, hogy végül az író eléri, hogy együttérezzünk a szupergazdag család tagjaival, és faljuk az oldalakat, amelyek a világukba vezetnek.

Amikor az író nyomoz 

Jackson inspirációért nem ment messzire: a Brooklyn Heights-i Pineapple Streeten élve – bár szerény lakásban – a gazdagabb szomszédokat figyelte. „Mindig elsétáltam a lakás mellett, ahol hatalmas öblös ablakok, zongora és nagy kínai urnák voltak, azon gondolkodva, ki lakik ott?”. Ez a fajta kíváncsiság is választ ad a kérdésre, hogy vajon miért érdeklődünk ennyire a tehetősek világa iránt? A válasz a nyomozás, a felfedezés izgalmában (is) rejlik. Akár azért, mert el akarjuk lesni, mi kell ahhoz, hogy végre mi is meggazdagodjunk, akár azért, mert idegenkedünk tőle, kevesen tudnak ellenállni a bámészkodásnak, a titokzatos szokásokkal, hierarchiával beosztott, másfajta élet felfedezésének. Ha ezt az élményt könyvre váltjuk, még jobban szórakozunk, és a rendőrség sem fog rákérdezni, mégis miért figyeljük a tehetős ismerősök és idegenek lakásait, üzleteit. S minél alaposabban figyeljük a műveken keresztül a kivételezettek életét, annál hamarabb rájövünk, hogy boldogságot, valódi elégedettséget még mindig nem lehet pénzért venni. 

Luxus és fényűzés: itt nyaral a pápa és az amerikai elnökLuxus és fényűzés: itt nyaral a pápa és az amerikai elnök

A világ vezetői is mennek nyaralni, de a brit uralkodónak, Amerika elnökének vagy a pápának nem kell foglalkozni azzal, hogy hol töltődjön fel.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.

január 17., 19:00

  • Önidő
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja

Rómeó és Júlia fiktív történetét az egész világ ismeri, de a két család és a közöttük lévő konfliktus valószínűleg nem kitaláció.

január 17., 18:30

  • lájfhekk
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal

Ilyet eddig nem láthattunk a Messengerben.

január 17., 17:30

  • Testem
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?

A női mellek különböző formájúak és méretűek, de egy dolog közös bennük: csak az emberre jellemzőek, legalábbis ebben a formában.

január 17., 19:33

  • életem
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban

Filozófusok, agykutatók, pszichológusok által vizsgált rejtélyre derült fény.

január 17., 16:45

  • Offline
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották

A Duna-hidak felrobbantása a földi poklot hozta Budapestnek. Ma, átkelve rajtuk ritkán gondolunk arra, milyen emberi áldozatok árán születtek újjá.

január 18., 07:26

  • Mindennapi
Száz nap alatt akarják megállítani az újabb vírust a kutatók
Száz nap alatt akarják megállítani az újabb vírust a kutatók

Így fékezhetik meg a kutatók száz nap alatt a világjárványt.

19 perce

  • Offline
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!

A 10 kérdés során nem annyira a tudásodra lesz szükséged, hanem arra, hogy helyesen tippelj!

január 18., 06:46

  • Mindennapi
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén

Itt a friss előrejelzés, ilyen időjárásra lehet számítani a hétvégén.

január 18., 07:46

  • Testem
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség

Egy kutatás szerint a hosszú-Covid más tüneteket okozhat a nőknél és a férfiaknál.

január 18., 06:00

  • Testem
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük

Az idősebbek orvosi ellátására egyre kevesebb idő és lehetőség jut.

január 17., 15:10

  • Testem
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

Januárban általában különös fáradtság lesz úrrá a rajtunk, ám három nap elegendő lehet ahhoz, hogy erőre kapjunk, és újraindítsuk a testünket.

január 18., 08:06

  • Offline
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?

Talán nem jelenthet nagy gondot a 10 kérdés megválaszolása a világ egyik leghíresebb focicsapatával, a Real Madriddal kapcsolatban.

január 17., 16:00

  • Testem
Öregít, ha így mosakodsz
Öregít, ha így mosakodsz

Kiderült, hogy egy bizonyos időn túl a zuhanyzás öregítheti a bőrünket.

január 17., 06:00

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • Testem
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer

Nemcsak az ételeinket teszi ízletesebbé vagy tetszetősebbé, hanem számos egészségügyi előnye is van ennek a zöldségnek.

január 17., 14:35

  • Offline
Így blicceltünk a szocializmusban
Így blicceltünk a szocializmusban

A szocializmusban a túlélés nemcsak fizikai, hanem erkölcsi kérdés is volt. Így próbáltak az emberek túljárni a rendszer logikáján.

január 18., 10:05

  • világom
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában

Az egész emberiség szellemi fejlődésére hatással volt az ókori rómaiak felelőtlensége.

január 17., 07:26

  • Offline
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz

Lássuk, mennyire emlékszel még a híres történelmi csatákra! Kvízünkkel kiderítheted, hány évszámot tárolt el a memóriád.

január 17., 06:46

  • Önidő
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt

József Attila apja elhagyta a családját. Jobb életet akart élni, de végül egy sötét viskóban, rozoga ágyában fekve érte a halál.

január 18., 09:06

  • Édes otthon
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához

Bár a jogszabály szerint ez az irat nem kötelező egyes esetekben, a műszaki vizsgához a legtöbb helyen mégis elkérik.

január 17., 09:06

  • Testem
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat

Ha ilyen formában eszed telente, sokkal több vitaminhoz jutsz.

január 17., 11:40

  • Önidő
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója

Ha kíváncsi vagy, hogy az író szerint mi lett volna Carrie foglalkozása, ha nem újságíró, olvasd el Candance Bushnell-lel készült, exkluzív interjút.

január 17., 13:36

  • Szülőség
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban

Szakértővel beszélgettünk arról videónkban, hogy miként zajlik egy apasági per, illetve mit jelent az apaság vélelmének megdöntése.

január 17., 08:06

  • Testem
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod

Gusztustalan következményekkel járhat a fürdőszobai mobilozás.

január 17., 10:05

  • életem
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok

Nagy különbségek vannak a magyar vármegyékben születéskor várható élettartamban: így alakul a lista.

január 17., 07:46

  • Mindennapi
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?

Európa egyes országainak sem kell a szomszédba mennie furcsa közlekedési szabályokért.

január 17., 08:35

  • életem
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel

Az ízlelőbimbóinkat és a testünket is kényezteti, mégis sokan idegenkednek tőle.

január 17., 12:11

  • életem
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon

Februárban kezdődik az új pénzek kiadása.

január 17., 11:10

  • Mindennapi
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében

Fontos információt tettek közzé a szakemberek a rettegett vírussal kapcsolatban.

január 17., 12:40

Érdekességek