Vastagsága és magas rosttartalma miatt kemény – és néha kicsit keserű is –, de lényegében ehető és sok ásványi anyagot tartalmaz.
Káliumtartalmából adódóan a banánhéj vízhajtó hatással bír, segít a vérnyomás szabályozásában, csökkenti a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Az érett banánhéj antioxidánsokban gazdag, melynek köszönhetően gyulladáscsökkentő hatással bír, és bizonyos fokú védelmet biztosít olyan krónikus betegségekkel szemben, mint a rák, valamint a szív- és érrendszeri problémák.
Magas rosttartalmának köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet, és javítja a vércukorszintet.
De lássuk, mire jó még ezeken kívül!
A banánhéj néhány meglepő felhasználási lehetősége
Évente több mint 100 milliárd banánt fogyasztanak el a világon, és rengeteg héja marad. Tekintsd meg ezt a néhány kreatív módszert a banánhéj használatára, ahelyett, hogy a szemetesbe dobnád, hátha megtalálod köztük legújabb kedvenc lájfhekked.
A banánhéj tökéletes tápanyagforrás a növényeknek
Mivel a banán metángázt termel, használhatod komposztálásra vagy kertészkedésre. Az Inhabitat szerint egyszerűen tekerd a banánhéjat a növények tövére.
Ez olyan talajt hoz létre, amely lassan bocsátja ki a tápanyagokat, különösen a foszfort, amely nagyon értékes a növények számára. A banánhéjat egy éjszakán át vízbe is áztathatod, így szobanövények számára kiváló megoldást készíthetsz. A keveréknek körülbelül öt rész normál vízből és egy rész banánhéjból kell állnia.
Házi bogárriasztó
Ha valaki szereti a barkácsolást, otthon is készíthet bogárcsapdát használt banánhéjból. Csak egy fedeles műanyag vödörre és egy banánhéjra van szükséged. Szúrj ki néhány lyukat a tetején, és helyezd a banánhéjat a tartály belsejébe. A banán héja édes illatával a kis bogarakat odavonzza, és közvetlenül a csapdába repülnek.
Csípések ellen
Ha valakit megcsípett egy poloska, vagy kiütések jelentkeztek, a banánhéjat közvetlenül a bőrére dörzsölheti. Ez segít megszüntetni az érzett viszketést, és megkönnyíti a gyógyulási folyamatot. A banánhéj nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik, és hatékonyan csökkenti a csípésekkel járó kényelmetlenséget.
Csökkentsd a pattanásokat és a hegeket
Bármilyen meglepően hangzik is, a Bright Side szerint a banánhéj megtalálhatja a helyét az arclemosó és a krém mellett.
Fogd a banánhéj húsos részét, és dörzsöld be vele az arcod. Hagyd ott körülbelül 10 percig, majd mosd meg az arcod, állítólag rendszeres használata a pattanások ellen is működik.
Olcsó tisztítás
Fogd a banánhéjat, és használd tisztításra: dörzsölhetsz vele minden típusú bőrt, például: bútorokat, cipőket és pénztárcákat a Well+Good szerint. Csak használd a héj belsejét a bőrterméken, és dörzsöld addig, amíg fényes nem lesz.
Hússütéskor is működhet
Ha húst vagy halat sütsz, tegyél egy banánhéjat a serpenyőbe. A héj a húst (vagy a halat) sütés közben lágyabbá teszi, mert „takaróként” működik, és megakadályozza, hogy a húsból származó nedvesség elpárologjon.
A legegyszerűbb mód: egyszerűen edd meg
Mivel a banánhéj tele van tápanyagokkal és antioxidánsokkal, valójában ehető. Az emészthetőség megkönnyítése érdekében a banánhéjat vízben forraljuk körülbelül 10 percig, majd turmixoljuk, vagy készítsük el, ahogy szeretnénk. A banánhéjat önmagában is fogyaszthatjuk, vagy más gyümölccsel, például eperrel keverve frissítő turmixokat készíthetünk vele. Ha biováltozatot találsz, talán megér egy próbát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés